هر آنچه باید در مورد ماشین مجازی بدانید!

رسانه کلیک - در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با ماشین مجازی آشنا کنیم و همچنین به بررسی کاربردهای آن بپردازیم.

هر آنچه باید در مورد ماشین مجازی بدانید!

ماشین مجازی به شما اجازه می دهد تا سیستم عاملی غیر از سیستم عامل خودتان را اجرا کنید. برای آشنایی با آن در ادامه همراه ما باشید.

ماشین مجازی چیست؟

ماشین مجازی برنامه ای است که مانند یک کامپیوتر مجازی عمل می کند. این برنامه روی سیستم عامل اصلی کار می کند و باعث می شود تا سخت افزار یک سیستم عامل دیگر را در خود جای دهد. سیستم عامل مهمان مانند هر برنامه دیگری روی کامپیوتر، از طریق یک پنجره اجرا می شود.

موتور شبیه ساز ماشین مجازی، Hypervisor نام دارد و سخت افزار های مجازی مانند CPU، حافظه، هارد درایو، رابط شبکه و... را مدیریت می کند.

شما می توانید چند ماشین مجازی را روی سیستم خود داشته باشید و تنها محدودیتی که دارید، میزان حافظه در دسترس برای آنهاست. پس از نصب چند ماشین مجازی می توانید انتخاب کنید که کدام یک از آن ها بوت شود. سیستم میزبان، این برنامه را مانند همه برنامه های دیگر از طریق یک پنجره اجرا می کند و می توانید آن را به حالت تمام صفحه هم درآورید.

استفاده های کاربردی ماشین مجازی

در نسخه های جدیدتر ماشین مجازی، اگر قصد بروزرسانی ندارید، می توانید از ویندوز ۱۰ روی ویندوز ۷ استفاده کنید.

می توانید با نصب کردن سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس، آن ها را از طریق ماشین مجازی آزمایش کنید و با نحوه کارکرد آن ها آشنا شوید. همچنین اجرای مک او اس روی ویندوز ۱۰ می تواند یک تجربه متفاوت باشد ( آموزش نصب مک او اس روی ویندوز 10 در ماشین مجازی ).

اگر برنامه مهمی دارید که فقط روی ویندوز XP اجرا می شود، می توانید از طریق نصب XP در ماشین مجازی، آن را اجرا کنید تا نیازی به نصب این ویندوز قدیمی روی کامپیوتر شما نباشد.

می توانید برنامه هایی که برای سیستم عامل های دیگر طراحی شده را اجرا کنید. مثلا برنامه هایی که برای لینوکس و مک او اس طراحی شده اند از طریق این فناوری روی ویندوز قابل اجرا خواهند بود.

اگر قصد دارید که کارکرد یک برنامه را روی پلتفرم های مختلف مقایسه کنید، می توانید با استفاده از این فناوری، این کار را انجام دهید.

برای کارهایی که سرورهای ترکیبی را اجرا می کنند، این امکان وجود دارد که با استفاده از ماشین مجازی سرورها را یکی کرده و با یک کامپیوتر از آنان استفاده کرد.

ماشین های مجازی پیشنهادی

VirtualBox یک برنامه اوپن سورس عالی است که ویندوز، مک او اس و لینوکس را اجرا می کند. یکی از بهترین قابلیت های آن، این است که هیچ نسخه تبلیغاتی ندارد و شما تمام قابلیت های این برنامه را به طور رایگان در اختیار دارید.

VMware Player یکی دیگر از برنامه های شناخته شده برای ویندوز و لینوکس است. تفاوت این برنامه با برنامه قبلی این است که همه امکانات آن به صورت رایگان در اختیار شما قرار نمی گیرند.

هر دو برنامه امکانات پایه را در اختیار کاربر می گذارند و اگر یکی از آنان برایتان کار نکرد، می توانید از دیگری استفاده کنید.

بارگذاری سیستم عامل روی ماشین مجازی

برای نصب یک سیستم عامل روی ماشین مجازی، باید دیسک نصب کننده سیستم عامل را در اختیار داشته باشید. همچنین می توانید از یک فایل ISO هم استفاده کنید که لینوکس معمولا از این طریق اجرا می شود.

ماشین های مجازی تنها مختص به سیستم عامل های دسکتاپ نیستند و می توانید سیستم عامل هایی مانند اندروید را هم روی آن ها اجرا کنید.

ارسال نظر