هوش مصنوعی DeepFaceDrawing طراحی ساده را به پورتره تبدیل می کند

رسانه کلیک - پژوهشگران موفق به ساخت نرم افزاری شده اند که می تواند طراحی دستی از چهره انسان را به تصویر با کیفیت تبدیل کند. در ادامه با هوش مصنوعی DeepFaceDrawing بیشتر آشنا می شویم.

هوش مصنوعی DeepFaceDrawing طراحی ساده را به پورتره تبدیل می کند

پژوهشگران به تازگی روشی را برای تبدیل نقاشی های ساده به تصاویر چهره واقعی پیدا کرده اند. هوش مصنوعی DeepFaceDrawing به وسیلۀ یک تیم تحقیقاتی در آکادمی علوم پکن ساخته شده است. این هوش مصنوعی به کاربران کم تجربه در زمینه نقاشی کمک می کند تا تصاویر با کیفیتی را از روی طراحی های دستی ساده و حتی ناقص به وجود آورند.

مشابه این فناوری در گذشته نیز در ابزار Pix2Pix مشاهده شده است، با این حال به طور چشمگیری بهبود یافته و به سطح جزییات بالا در طراحی اولیه احتیاجی ندارد. نرم افزار DeepFaceDrawing به طور عمده بر اساس احتمالات عمل می کند؛ مثلا به جای نیاز به جزییات پلک چشم یا شکل لب ها، به یک پایگاه داده از چهره ها و مؤلفه های صورت مراجعه کرده و به بررسی نحوه عملکرد هر عنصر صورت نسبت به دیگری می پردازد. چشم ها، بینی، دهان، شکل صورت و نوع موها، همگی به طور جداگانه در نظر گرفته شده و سپس در یک تصویر واحد ترکیب می شوند.

روش های عمیق تفسیر تصویر به تصویر به کار رفته در این نرم افزار، امکان ایجاد سریع تصاویر چهره را از روی طراحی های دستی فراهم می آورد. با این حال، راه حل های موجود تمایل دارند تا بیش از حد نسبت به طراحی تطبیق پیدا کنند. بنابراین به طراحی های حرفه ای یا حتی نگاشت های لبه به عنوان ورودی احتیاج دارند. برای رفع این مشکل، فضای شکل تصویر چهره قابل قبول، به طور ضمنی مدل سازی شده و یک تصویر چهره در این فضا ساخته می شود تا یک طراحی ورودی تخمینی به دست آید. هوش مصنوعی DeepFaceDrawing در اصل از طراحی های ورودی به عنوان محدودیت های نرم استفاده کرده و می تواند تصاویر چهره با کیفیتی را، حتی از روی طراحی های دستی ناقص و ناهموار به وجود آورد.

البته هنوز مشخص نیست که این نرم افزار چطور به موضوع نژاد رسیدگی می کند. حدود 17 هزار طراحی تا کنون به وسیله DeepFaceDrawing به تصویر چهره تبدیل شده اند که عمده آن ها متعلق به چهره افراد سفید پوست و آمریکای جنوبی بوده است. این نتیجه می تواند به داده های منبع (وجود بایاس در دنیای AI) یا پیچیدگی پایین شکل های چهره مربوط شود. پژوهشگران به توضیح بیشتری در این باره نپرداخته اند.

در هر صورت، این فناوری قرار است در کنفرانس SIGGRAPH (مجازی) ماه جولای به نمایش گذاشته شود. طبق گفته های وب سایت این پروژه، کدهای نرم افزاری به زودی در دسترس علاقه مندان قرار می گیرند. از این رو می توان انتظار داشت که در ماه های آتی شاهد کاربرد بیشتر این نرم افزار باشیم. هوش مصنوعی جدید نه تنها به عنوان یک برنامه سرگرم کننده، بلکه به عنوان یک ابزار بالقوه برای ایجاد سریع تصاویر مظنونین در ایستگاه های پلیس و دستگاه های قانونی به کار گرفته می شود.

ارسال نظر