مریخ نورد 2020 ناسا به بازوی رباتیک مجهز شد

رسانه کلیک - در تاریخ 21 ژوئن، مهندسان ناسا در آزمایشگاه پیش رانش جت، بازوی رباتیک اصلی مریح نورد 2020 را به آن متصل کردند. این بازو که 2.1 متر طول دارد، به مریخ نورد اجازه می دهد همچون یک زمین شناس از تجهیزات استفاده کرده و اطلاعات جمع آوری کند.

مریخ نورد 2020 ناسا به بازوی رباتیک مجهز شد

دانشمندان در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در حال تکمیل پروسه ساخت مریخ نورد 2020 برای ماموریت بعدی خود هستند ( دومین مریخ نورد ناسا در دست تولید است ). این مریخ نورد اخیرا به 6 چرخ مجهز شده تا بتواند به گشت زنی بر سطح مریخ بپردازد. دانشمندان در مرحله بعدی، این مریخ نورد را به بازوی رباتیک نیز مجهز کردند.

این بازوی رباتیک در نوع خود دستگاه پیچیده ای محسوب می شود، چرا که از 5 موتور الکتریکی و 5 مفصل از جمله مفاصل شانه، آرنج و مچ تشکیل شده است. این بازو در کل 2.1 متر طول داشته و به منظور استفاده از تجهیزات مختلف به کار گرفته خواهد شد.

در انتهای این بازو، قسمت گردانی تعبیه شده که به عنوان دست مریخ نورد عمل می کند و دارای تجهیزاتی از جمله دوربین های با کیفیت بالا، تجهیزات علمی و مته حفاری است.

مریخ نورد 2020 در نهایت دو بازو خواهد داشت: یکی بازوی اصلی که اکنون نیز به آن متصل شده و دیگری بازوی کوچکتری که داخل آن و به منظور مرتب کردن نمونه های جمع آوری شده از سنگ و خاک مریخ، جایگذاری خواهد شد.

مریخ نورد 2020 قرار است در محدوده ای به نام دهانه جزرو در مریخ فرود آید که گفته می شود احتمالا در گذشته های بسیار دور، دارای آب بوده است. این مریخ نورد از این ناحیه سنگ هایی را جمع آوری می کند تا با مطالعه روی ساختار آن ها، دانشمندان از وجود یا عدم وجود آب در این ناحیه اطمینان حاصل کنند. این مریخ نورد علاوه بر نمونه های زمین شناسانه، به ثبت تصاویر رنگی باکیفیت نیز خواهد پرداخت.

ارسال نظر