حملات سایبری ایالات متحده آمریکا به شبکه برق روسیه

رسانه کلیک - شبکه برق روسیه توسط ایالات متحده آمریکا مورد حملات سایبری قرار گرفت. در حال حاضر قدرت و کارایی این بدافزار موجود در شبکه برق رسانی روسیه مشخص نشده است.

حملات سایبری ایالات متحده آمریکا به شبکه برق روسیه

ایالات متحده آمریکا در گذشته اعلام کرده بود که پاسخ تندی به تهدیدهای سایبری می دهد. منابع نیویورک تایمز اعلام کرده اند که فرماندهی سایبری یک بدافزار قدرتمند را وارد شبکه برق روسیه کرده است.

بر اساس اطلاعات جدید، ایالات متحده آمریکا حداقل از سال 2012 در حال بررسی حمله سایبری به شبکه برق رسانی روسیه و کنترل آن بوده است. در حال حاضر میزان تاثیرگذاری این بدافزار مشخص نشده است. هدف از این حمله سایبری علاوه بر بازدارندگی، استفاده از آن به عنوان یک سلاح در جنگ تجاری میان ایالات متحده آمریکا و روسیه است، البته هنوز جنگ تجاری میان این دو کشور برقرار نشده است.

به نظر می رسد بخش نظامی دولت آمریکا از لایحه سال 2018 استفاده کرده است. بر اساس این لایحه، بخش نظامی می تواند بدون نیاز به اجازه رییس جمهور، یک کمپین مخفیانه برای بازدارندگی، حفاظت و همچنین دفاع در برابر حملات سایبری راه اندازی کند.

دونالد ترامپ به تازگی اعلام کرده که روسیه حملات سایبری به ایالات متحده آمریکا را متوقف کرده و این کشور نیز حملات سایبری خود علیه روسیه را افزایش نداده است.

مقامات رسمی در رابطه با این گزارش واکنشی از خود نشان نداده اند؛ با این حال جان بولتون چند روز پیش اعلام کرد ایالات متحده آمریکا به دنبال نمایش قدرت سایبری خود برای هشدار به روسیه و کشورهای دیگر است.

در حالی که آمریکا در برابر روسیه موضع نرمی گرفته است، حمله سایبری به شبکه برق رسانی این کشور عجیب به نظر می رسد. بر اساس گزارش ها، روسیه با حمله سایبری به ایالات متحده آمریکا موفق به دستکاری در نتایج انتخابات سال 2016 این کشور شده که نشان از قدرت بالای آن دارد.

ارسال نظر