اولین خورشید گرفتگی سال 2019 در چه تاریخی رخ می دهد؟

رسانه کلیک - مردم آسیای شرقی در هفته جاری شاهد اولین خورشید گرفتگی سال خواهند بود. این پدیده روز یکشنبه در کشورهای چین، کره شمالی، کره جنوبی، ژاپن و شرق روسیه قابل رویت است.

اولین خورشید گرفتگی سال 2019 در چه تاریخی رخ می دهد؟

بنا به گزارش های منتشر شده، اولین خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۹ روز یکشنبه (ششم ژانویه) در آسیای شرقی اتفاق می افتد. این پدیده که حاصل عبور ماه از مقابل خورشید است، در شهرهای توکیو، سئول، شانگهای و یاکوتسک قابل مشاهده خواهد بود.

تماشای این پدیده با چشم غیر مسلح بسیار مضر و خطرناک است؛ لذا توصیه می شود افراد در روز یکشنبه عینک محافظ به همراه داشته باشند و هنگام عکس برداری با دوربین و تلسکوپ از فیلترهای مخصوص استفاده کنند.

خورشید گرفتگی جزئی در چه ساعتی رخ می دهد؟

اولین خورشید گرفتگی سال ۲۰۱۹ تنها چند ساعت به طول می انجامد و زمان مناسب برای مشاهده آن بستگی به موقعیت مکانی اشخاص دارد. بهترین زمان برای رویت این پدیده در برخی از شهرها به شرح زیر است:

  • یاکوتسک، روسیه - ۱۰:۱۴ صبح
  • اویمیاکن، روسیه - ۱۱:۵۹ صبح
  • توکیو، ژاپن - ۱۰:۰۵ صبح
  • اوزاکا، ژاپن - ۰۹:۵۷ صبح
  • پکن، چین - ۰۸:۳۴ صبح
  • شانگهای، چین - ۰۸:۳۲ صبح
  • پیونگ چانگ، کره شمالی - ۰۹:۴۶ صبح
  • سئول، کره جنوبی - ۰۹:۴۵ صبح

هنگام وقوع خورشید گرفتگی جزئی چه اتفاقی می افتد؟

فاز اول این پدیده دقیقا هنگامی آغاز می شود که ماه شروع به حرکت از مقابل خورشید کرده و طی این حرکت بخشی از خورشید را از دید ناظران زمینی می پوشاند. در اولین خورشید گرفتگی سال نیز ۶۲ درصد از خورشید از دید ناظران شمال شرقی سیبری پوشیده خواهد شد.

فازهای مختلف پدیده خورشید گرفتگی

خورشید گرفتگی کامل بعدی چه زمانی اتفاق می افتد؟

خورشید گرفتگی کامل بعدی در دوم جولای ۲۰۱۹ به وقوع می پیوندد که اهالی نیمکره جنوبی زمین (اقیانوس آرام جنوبی، آرژانتین و شیلی) حدودا به مدت ۱۲۰ ثانیه قادر به تماشای آن خواهند بود.

ماه گرفتگی کامل بعدی چه زمانی به وقوع می پیوندد؟

ماه گرفتگی کامل بعدی در اواسط ژانویه ۲۰۱۹ رخ خواهد داد. این گرفتگی در آمریکا و غرب اروپا به خوبی قابل مشاهده بوده و طی آن، ماه ابتدا به رنگ قرمز و سپس به رنگ مسی در می آید. جالب آن که تا سال ۲۰۲۱ مورد مشابه دیگری به وجود نخواهد آمد.

ارسال نظر