سردترین شهرهای ایران کدامند؟

رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی سردترین شهرهای ایران می پردازیم که حتی در فصل گرما نیز آب و هوای مطبوع و خنکی دارند.

سردترین شهرهای ایران کدامند؟

در آستانه نزدیک شدن به گرم ترین روزهای سال هستیم. به همین منظور قصد داریم شما را با ۵ مورد از سردترین شهرهای ایران آشنا کنیم. اگر قصد دارید در گرمای تابستان به نواحی خوش آب و هوای کشورمان سفر کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

کوهرنگ

میانگین دمای سالانه: ۹٫۲ درجه سلسیوس

کوهرنگ یکی از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری به مرکز چلگرد است که به سبب داشتن جاذبه های طبیعی فراوان، سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. غار یخی چما، چشمه دیمه، دشت لاله های واژگون و پیست اسکی چلگرد، تنها بخش کوچکی از مناطق دیدنی و تفریحی این شهر هستند. کوهرنگ حدود ۲۳۹۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و شاید جالب باشد بدانید که رودهای بزرگی همچون کارون و زاینده رود نیز از قله های مرتفع این شهر سرچشمه می گیرند.

ارومیه

میانگین دمای سالانه: ۸٫۹ درجه سلسیوس

مرکز استان آذربایجان غربی، ارومیه یکی دیگر از سردترین شهرهای ایران است که تعداد روزهای یخبندان در آن به ۱۲۰ روز در سال می رسد. این شهر در دشت ارومیه قرار گرفته و توسط ارتفاعاتی همچون قیز قلعه، کوه مار و کوه جهودها احاطه شده است. دریاچه ارومیه، دریاچه مارمیشو، کلیسای ننه مریم و برج سه گنبد نیز از مکان های دیدنی شهر به حساب می آیند. ارومیه یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای افرادی است که قصد سفر به ناحیه شمال غرب را دارند.

اردبیل

میانگین دمای سالانه: ۸٫۵ درجه سلسیوس

اردبیل یکی از قدیمی ترین و البته یکی از سردترین شهرهای ایران است که در دل کوه مرتفع سبلان قرار دارد. با اینکه شمار روزهای یخبندان در اردبیل سالانه به ۱۳۰ روز می رسد، اما آب و هوای آن در تابستان کاملا معتدل و دل‌پذیر است. گردشگران می توانند هنگام سفر به اردبیل از بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، جنگل فندق لو، دریاچه شورابیل و صدها منطقه تاریخی و طبیعی دیگر دیدن کنند.

فیروزکوه

میانگین دمای سالانه: ۸ درجه سلسیوس

شهر فیروزکوه در ارتفاع ۱۹۳۰ متری از سطح دریا و در رشته کوه البرز مرکزی قرار دارد. بارش زیاد برف در این منطقه باعث شد که نخستین پیست اسکی آن در سال ۱۳۷۵ احداث شود. بازدید از فیروزکوه در تابستان نیز چندان خالی از لطف نیست، چرا که آب و هوای شهر حتی در فصول گرم نیز خنک و معتدل است. مهمترین جاذبه گردشگری فیروزکوه، تنگه واشی نام دارد که دربردارنده نقوش برجسته ای از دوره قاجار است. تماشای قلعه ها و گورستان های قدیمی شهر نیز در نوع بسیار جالب توجه است.

بستان آباد

میانگین دمای سالانه: ۸ درجه سلسیوس

شاید جالب باشد بدانید که رکورد پایین ترین دمای ثبت شده در ایران مربوط به منطقه بستان آباد است. این شهر که تقریبا در مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده، چندین سال پیش دمای منفی ۴۶ درجه را از سر گذراند. بستان آباد در منطقه ای سرد و خشک و در دامنه های سهند قرار گرفته اما طبیعت بکر و سرسبز آن، پذیرای مهمانان و گردشگران در فصول گرم است. ناگفته نماند که سایر شهرهای استان مانند ورزقان و کندوان نیز برای سفرهای تابستانی بسیار مناسب هستند.

ارسال نظر