قدیمی ترین گورستان ها در جهان کدامند؟

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 7 مورد از قدیمی ترین گورستان ها در جهان می پردازیم که قدمت قدیمی ترین آن ها به بیش از 8 هزار سال می رسد.

قدیمی ترین گورستان ها در جهان کدامند؟

هیچ کس نمی داند انسان های اولیه دقیقا از چه زمانی تصمیم به دفن کردن مرده ها گرفتند. قدمت اولین مرده های دفن شده به 100 هزار سال پیش باز می گردد؛ با این حال قدمت قدیمی ترین گورستان ها از چند هزار سال بیشتر نیست. شکارچیان اولیه معمولا مرده ها را نزدیک خانه خود دفن می کردند. طبق یافته ها، قدیمی ترین گورستان جهان قدمتی حدود 8500 سال داشته و کماکان نیز ممکن است گورستان هایی بسیار قدیمی در سراسر جهان کشف شوند. در ادامه همراه کلیک باشید تا با قدیمی ترین گورستان ها در جهان آشنا شوید.

7- گورستان Myles Standish

 • تاریخ ساخت: حدود سال 1638
 • موقعیت: داکسبری، ماساچوست، ایالات متحده
 • تعداد گورها: ناشناس، در این گورستان 130 گور علامت دار وجود دارد

به استناد انجمن گورستان آمریکا، گورستان Myles Standish قدیمی ترین گورستان نگه داری شده ایالات متحده است. این گورستان در داکسبری ماساچوست قرار داشته و از سال 1638 تا 1789 مورد استفاده بوده است. در این گورستان تنها 130 گور علامت دار وجود دارد که به تعداد زیادی از مسافران کشتی می فلاور از جمله کاپیتان کشتی، Myles Standish تعلق دارند. نام این گورستان نیز از نام کاپیتان همین کشتی گرفته شده است.

تعداد زیادی از گورهای اولیه تنها با یک تکه سنگ یا چوب علامت گذاری شده بودند، که آن ها نیز تاکنون بی تردید از بین رفته اند. قدیمی ترین سنگ قبر تراشیده شده این گورستان متعلق به کاپیتان Jonathan Alden بوده که در سال 1697 از دنیا رفته است. این گورستان در سال 1789 رها شده و بار دیگر در سال 1887 توسط جامعه روستایی داکسبری مجددا احیا شد. آن ها اقدام به یافتن مقبره Myles Standish نمودند که بدون علامت بود و به صورت اتفاقی به آن برخوردند. آن ها بر این گور یادمانی بنا کردند که در سال 2015 به ثبت ملی اماکن تاریخی رسید.

6- گورستان قدیمی یهودیان در پراگ

 • تاریخ ساخت: نیمه اول قرن پانزدهم؛ قدمت اولین مقبره به سال 1439 بازمی گردد
 • موقعیت: پراگ، جمهوری چک
 • تعداد گورها: 12 هزار که حدود 100 هزار مرده را در خود جای داده اند

گورستان قدیمی یهودیان در پراگ قدیمی ترین گورستان یهودیان باقی مانده در پراگ و یکی از قدیمی ترین گورستان ها در جهان است. قدمت قدیمی ترین گور آن به سال 1439 باز می گردد؛ اما احتمالا پیش از این نیز برای دفن مرده ها مورد استفاده بوده است. بین سال های 1439 تا 1787، این گورستان تنها گورستان ویژه جامعه یهودیان پراگ بود؛ زیرا قوانین اجازه نمی داد مردگان آن ها در جایی به غیر از محله یهودیان دفن شوند.

در این گورستان بیش از 12 هزار سنگ قبر وجود دارد؛ اما به نظر می رسد نزدیک به 100 هزار نفر در آن ها دفن شده باشند. برخی از گورها ممکن است حتی 12 مرده را در خود جای داده باشند. اگرچه اولین سنگ قبرها ساده بوده اند؛ با این حال بین قرن های شانزدهم و هفدهم سنگ قبرهای تزئین شده تری در این گورستان نصب شده اند. این سنگ قبرها دارای نشانه هایی هستند که نام مرده و پیشه وی را توصیف می کنند.

5- گورستان یهودیان ورمس

 • تاریخ ساخت: قرن 11 میلادی، قدمت قدیمی ترین گورها به سال های 1058 و 1059 بازمی گردد
 • موقعیت: ورمس، آلمان
 • تعداد گورها: حدود 2500

گورستان یهودیان شهر ورمس آلمان که به آن Heiliger Sand یا Holy Sand نیز گفته می شود، قدیمی ترین گورستان یهودیان اروپا و یکی از قدیمی ترین گورستان های جهان به شمار می رود. جامعه یهودیان ورمس در قرن یازدهم شکل گرفت. در قرون وسطی، این جامعه بسیار پررونق شد و تعداد زیادی از افراد سرشناس این جامعه در همین گورستان دفن شده اند.

آخرین تدفین این گورستان در سال 1940 و در میانه هولوکاست انجام شده است. این گورستان از تخریب در جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده و اکنون نیز توسط جامعه یهودیان ماینتس حفاظت می شود. امروزه این گورستان یکی از مقاصد پرطرفدار یهودیان سراسر جهان است.

4- گورستان Okunoin

 • تاریخ ساخت: حدود سال 819 میلادی
 • موقعیت: کوه کویا، ژاپن
 • تعداد گورها: حدود 200 هزار

گورستان Okunoin قدیمی ترین، بزرگ ترین و مقدس ترین گورستان ژاپن و یکی دیگر از قدیمی ترین گورستان ها در جهان است. این گورستان در کوه کویا و توسط بنیان گذار فرقه بودایی شینگون ، کوکای بنا شده است. زمانی که کوکای در سال 835 از دنیا رفت نیز در همین گورستان به خاک سپرده شد. به استناد باورهای فرقه شینگون، کوکای واقعا نمرده و در مکانی ابدی، به انتظار بودای آینده نشسته است.

در زمان مرگ کوکای، گورستان Okunoin مکان مقدس مهمی به شمار می رفت و بسیاری از مردم از جمله راهبان بزرگ در این گورستان و در نزدیکی کوکای به خاک سپرده شده اند و در انتظار بودای آینده هستند. محل اصلی عبادت این گورستان تالار تورودو خوانده شده و دارای 10 هزار فانوس است. این فانوس ها توسط زائران به این گورستان اهدا شده اند و گفته می شود دو فانوس از بین همه آن ها، از سال 1088 روشن هستند.

3- گورستان Udegram

 • تاریخ ساخت: بین 2500 الی 3 هزار سال پیش
 • موقعیت: دره سوات، پاکستان
 • تعداد گورها: 32

در سال 2012، گروهی از باستان شناسان ایتالیایی به رهبری Maria Oliveri اعلام کردند که موفق به کشف گورستانی باستانی در روستای Udegram در پاکستان شده اند. اگرچه از بقایای یافت شده در آن زمان تست کربن گرفته نشده بود؛ با این وجود باستان شناسان معتقد بودند که مردگانی که در این گورها دفن شده اند متعلق به مردم دارد هستند. آن ها همچنین اظهار داشتند که این گورستان بین اواخر هزاره دوم پیش از میلاد و نیمه اول هزاره اول پیش از میلاد مورد استفاده بوده است. روستای Udegram از دهه 1950 مورد بررسی بوده است؛ با این وجود باستان شناسان برای اولین بار در سال 2012 متوجه وجود این گورستان در آن شدند. آن ها موفق به کشف 32 گور شدند که در آن ها دست سازه های ارزشمندی نیز قرار داشت.

2- Kerameikos

 • تاریخ ساخت: حدود 3 هزار سال پیش
 • موقعیت: آتن، یونان
 • تعداد گورها: مشخص نیست

طی قرن ها، گورستان Kerameikos مهم ترین گورستان آتن باستان بود. محوطه این گورستان در شمال آکروپولیس بنا شده و در اصل محدوده ای باتلاقی در حاشیه رود اریدانوس بوده است. یونانیان باستان از این محدوده برای دفن کردن مرده هایشان از حداقل 3 هزار سال پیش استفاده کرده اند؛ با این وجود تعیین این محدوده به عنوان یک گورستان، حدود 1200 سال پیش از میلاد انجام شده است.

Kerameikos به دو بخش اصلی تقسیم شده؛ قسمت قدیمی تر که در محدوده دیوارهای شهر قدیمی واقع شده و دیگری در بیرون آن قرار دارد. این دو قسمت توسط دیوار تمیستوکلس که خود یک یادمان تاریخی است، از یکدیگر جدا شده اند. به علاوه گورها، در این گورستان که یکی از قدیمی ترین گورستان ها در جهان است، بناهای دیگری از جمله خانه های خصوصی، ورکشاپ های سفالگری و Pompeion که مجموعه ساختمانی بزرگی مخصوص برگزاری مراسم های مذهبی مختلف بوده است، قرار دارند.

1- Gross Fredenwalde

 • تاریخ ساخت: حدود 8500 سال پیش
 • موقعیت: آلمان
 • تعداد گورها: مشخص نیست؛ تاکنون نزدیک 9 جمجمه از این گورستان کشف شده است

گورستان باستانی اروپایی که تحت عنوان Gross Fredenwalde نیز شهرت دارد، در حال حاضر به عنوان قدیمی ترین گورستان جهان شناخته می شود. به استناد محققین، این گورستان اولین نمونه شناخته شده از یک "گورستان واقعی" است که مردم در آن مردگان را به دقت آماده و دفن می کردند. قدمت این گورستان به دوران میان سنگی بازمی گردد و تاکنون گورهای متعددی متعلق به همین دوره در این گورستان یافت شده، که در تمام جهان نیز موردی نادر به نظر می رسد؛ زیرا مردم تا 3 هزار سال پس از وجود این گورستان مردگان خود را به طور دسته جمعی دفن نمی کردند.

تا سال 2016، باستان شناسان 9 جمجمه را در این گورستان کشف کرده اند و شواهد نشان می دهد تعداد جمجمه ها از این نیز بیشتر است. 5 مورد از 9 جمجمه، متعلق به کودکان زیر شش سال هستند و یکی از آن ها متعلق به یک نوزاد است. اسکلت این نوزاد قدیمی ترین اسکلت نوزاد یافت شده در آلمان و یکی از قدیمی ترین ها در اروپا است. این گورستان حامل اطلاعات مهمی در رابطه با تاریخچه انسان های اولیه هستند.

ارسال نظر