دستکشی که هوش‌مصنوعی در دل آن جای گرفته!

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاهی مجهز به هوش مصنوعی را برای تقویت عضلات دست بیماران مبتلا به سکته مغزی عرضه کردند که انگشتان دست را قادر به باز و بسته کردن می‌کند.

دستکشی که هوش‌مصنوعی در دل آن جای گرفته!

پارسا احمدی از محققان این طرح، دستگاه چهار سر ران یا عضلات همسترینگ را از دستاوردهای دانش‌بنیان این شرکت نام برد و گفت: این دستگاه برای افرادی که دارای ضعف عضلات چهار سر ران و همسترینگ هستند و در خم و راست کردن زانو در زمان راه رفتن  مشکل دارند، قابل استفاده است و قادر به تقویت حرکت آنها می‌شود.

وی جدیدترین محصول این شرکت را دستگاه اصلاح عملکرد دست دانست و اظهار کرد: بیمارانی که دستشان دچار مشکل شده، به‌ویژه بیماران مبتلا به سکته مغزی می‌توانند این دستگاه را استفاده کنند؛ چرا که این دستگاه در باز و بسته کردن انگشتان و حرکت دست از مچ کمک می‌کند.

احمدی با بیان اینکه این دستگاه از دو طریق می‌تواند بیماران را یاری کند، در این باره توضیح داد: یکی از این روش‌ها از طریق دو سنسور حرکت سر است که بیمار از طریق حرکت سر می‌تواند دستش را حرکت دهد، به این صورت که با حرکت سر به عقب دست وی باز می‌شود و با حرکت سر به جلو دست فرد بسته می‌شود.

وی روش دوم را استفاده از یک دستکش آینه‌ای عنوان کرد و یادآور شد: این دستکش آینه‌ای داخل دست سالم فرد می‌رود و حرکت دست سالم را برای دست ناسالم شبیه‌سازی می‌کند. به این صورت که اگر دست سالم باز یا بسته شود، دست مشکل‌دار باز یا بسته می‌شود. در این روش با استفاده از آینه تراپی، نورون‌های مغزی فعال می‌شود و به بیماران در حرکت دست‌ها کمک می‌کند.

احمدی با تاکید بر اینکه این دستگاه‌ها مجهز به هوش مصنوعی هستند، اظهار کرد: علاوه بر این، دستگاه دیگری را برای درمان بی‌اختیاری عرضه کردیم. این دستگاه برای افرادی که دارای بی‌اختیاری ادرار هستند، قابل کاربرد است. این دستگاه با اعمال تحریک در کف لگن باعث تقویت عضلات و در نهایت درمان بی‌اختیاری ادرار می‌شود.

این محقق با بیان اینکه این دستگاه‌ها تجاری‌سازی شده است، گفت: محصولات ما به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شده و بیشترین صادرات محصولات ما مربوط به دستگاه گامیار است.

به گفته وی، دستگاه گامیار روش جدید و مدرنی برای درمان عارضه افتادگی پا(فوت دراپ) و اسپاستیسیتی(انقباض مکرر و خودبه‌خودی عضله) پا در بیماران ام اس(MS) و سکته مغزی بر پایه تکنولوژی FES است.

احمدی خاطرنشان کرد: این دستگاه یک سیستم اعمال تحریک‌های الکتریکی عملکردی غیر تهاجمی است که در زیر زانوی بیماران بسته می‌شود و از این طریق دستگاه عصب‌های پا را تحریک و عضلات را فعال می‌کند.

این محقق اضافه کرد: سنسورهای پیشرفته «گامیار» حرکت بدن را شبیه‌سازی می‌کند و در زمان مورد نیاز، بیمار مچ و انگشتان پا را بالا می‌برد تا طبیعی‌تر و با صرف انرژی کمتری گام بردارد.

به گفته وی، این سیستم با کمک نرم‌افزار تلفن همراه تنظیم می‌شود و ارزیابی‌ از حرکت را به بیمار ارائه می‌دهد

منبع: آخرین خبر

 

ارسال نظر