سامانه هوشمندسازی روستاها توسط محققان کشور طراحی شد

محققان در یک شرکت خلاق ایرانی موفق به طراحی سامانه‌ای برای هوشمندسازی روستاها شدند.

سامانه هوشمندسازی روستاها توسط محققان کشور طراحی شد

این روزها شرکت‌های خلاق همپای دانش‌بنیان‌ها مشغول تولید محصولات خود هستند تا رفاه را به جامعه هدیه دهند. بر این اساس سامانه هوشمندسازی روستاها یکی از این محصولات خلاق است که سعی در حل مشکلات روستاییان در دنیای فناورانه امروز دارد.

مهدی قمری، مدیرعامل این شرکت خلاق درباره محصول خود گفت: «این محصول یک سامانه خلاق است که توسعه فناوری را در روستاها دنبال می‌کند. در این پلتفرم، روستاییان خدماتی را دریافت می‌کنند که به آن‌ها برای زندگی بهتر کمک می‌کند.»

وی افزود: «مردم این خدمات را از دهیاری روستای خود دریافت می‌کنند. به این صورت که می‌توانند در این سامانه با ارسال پیام به دهیاری، مشکلات خود را مطرح کنند. دهیاری‌ها نیز می‌توانند مصوبه‌های خود را در این سامانه قرار دهند.»

قمری خاطرنشان کرد: «همچنین روستاییان می‌توانند در این سامانه جاذبه‌های گردشگری منطقه خود را با قرار دادن مکان و عکس آن معرفی کنند. البته این اقدام با تأیید صحت توسط دهیاری‌ها انجام می‌شود.»

به گفته او، معرفی خانه برای اجاره و صنایع دستی و آشنایی با آداب و رسوم مردمان هر منطقه نیز از دیگر امکانات این محصول خلاق است.

مدیرعامل شرکت خلاق ادامه داد: «تاکنون ۳۲۰ روستا اطلاعات خود را در این سامانه قرار داده‌اند و این نخستین پلتفرم خدمت‌رسانی به این شکل برای روستاییان است.»

قمری با اشاره به بخش‌های مختلف این سامانه بیان کرد: «شهر هوشمند دارای یک‌سری آیتم اصلی است. ما نیز در طراحی این سامانه سعی کردیم تا بخشی از این آیتم‌ها را لحاظ کنیم. بنابراین در این سامانه به ۵ آیتم محیط‌زیست، حمل‌ونقل هوشمند، گردشگری، اقتصاد و ارتباطات توجه شده است.»

وی گفت: «در بخش محیط‌زیست خدمتی ارائه شده است تا از پاره شدن کیسه‌های زباله توسط حیوانات جلوگیری شود؛ به این صورت که ماشین‌های حمل زباله به سامانه هوشمند مکان‌یابی (جی‌پی‌اس) مجهز شدند و روستاییان زمانی که این ماشین به مکان آن‌ها نزدیک می‌شود، با هشداری که گوشی تلفن آن‌ها می‌دهد متوجه می‌شوند.»

وی ادامه داد: «همچنین در حوزه حمل‌ونقل هوشمند نیز به اتوبوس‌ها همین سامانه‌های مکان‌یاب متصل شد تا روستاییان از رفت‌وآمد وسایل حمل‌ونقل به روستا و شهر آگاه شوند و به نوعی به مدیریت حمل‌ونقل منجر شود.»

قمری ادامه داد: «این محصول خلاق کمکی برای ایجاد ارتباطات میان شهر و روستاست و در این زمینه خدماتی را به روستاییان ارائه می‌دهد.»

ارسال نظر