هوشمندسازی شبکه ‎انرژی کشور تا سه سال آینده

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص هوشمندسازی شبکه ‎انرژی کشور گفت: ظرف سه سال آینده نیز بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور هوشمند خواهد شد تا خدمت جدیدی را برای مردم و کشور به ارمغان آوریم.

هوشمندسازی شبکه ‎انرژی کشور تا سه سال آینده

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم امضای سند اقدام مشترک وزارتخانه‌ های نیرو و ارتباطات در راستای توسعه‌ کاربردهای فناوری‌ های نوین فاوا (ICT) در صنعت آب و برق، با بیان اینکه هوشمندسازی باعث بهبود مدیریت شبکه خواهد شد و به تبع آن نیز بهبود پیک مصرف را در پی خواهد شد، عنوان کرد: براساس برنامه‌ ریزی صورت گرفته تکنولوژی‌ های مختلفی در این عرصه به کار گرفته شده است و به صورت گسترده از اینترنت اشیاء در جهت پیاده سازی این سند استفاده خواهد شد.

استفاده از پروژه‌ های روز دنیا برای بهبود شیوه‌ های مدیریت مصرف انرژی

وی اظهار کرد: اجرای این سند فرصت خوبی برای فعالان عرصه فناوری و انرژی خواهد بود تا با هم افزایی یکدیگر بتوانند از آخرین پروژه‌ های روز برای به روزرسانی و بهبود شیوه‌ های مدیریتی در مصرف انرژی و همچنین تولید و توزیع انرژی فعال باشند.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه دنیا به سمت استفاده بهینه از منابع در حال حرکت است، افزود: ما در شرایط فعلی با چالش‌ ها و تحریم‌ های مختلفی مواجهیم و باید استفاده بهینه از منابع در چارچوب اهداف اقتصاد مقاومتی دنبال شود. امروزه دنیا به سمت استفاده از اقتصاد مشارکتی حرکت می‌ کند و ما نیز باید از منابع در اختیار خود استفاده بهینه‌ تری کنیم.

وی وزارت نیرو را دارای یک شبکه بسیار گسترده و خوش ساخت به لحاظ ساختاری دانست و گفت: اجرای شبکه ارتباطی با استفاده از ظرفیت شبکه توزیع و انتقال انرژی یکی از راه‌ کارهای مدیریت هزینه است و از سرمایه گذاری جدید در این بخش جلوگیری خواهد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: بر اساس سند یاد شده دو طرف توافق کرده‌ اند تا در یک چارچوب مشخص چگونه از ظرفیت‌ های شبکه توزیع و انتقال انرژی در کشور در راستای خدمات‌ رسانی در حوزه ارتباطات استفاده کنند. از طرفی معاونان دو وزارتخانه نیز مسئول تشکیل کمیته راهبری و اقتصادی هستند تا با استفاده از توان بخش خصوصی بتوانند ظرفیت‌ های ارائه شده از سوی دولت را وارد حوزه عملیاتی کنند.

آذری جهرمی ادامه داد: براین اساس در نخستین گام یک کارگاه آموزشی میان فعالان صنعت برق، ارتباطات و اینترنت اشیاء برپا شده و نحوه اجرای سند یاد شده تشریح خواهد شد.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و دانش بنیان کشور برای ورود به این عرصه، بیان کرد: منابع ما نیز بخشی از منابع خود را در حوزه ارتباطات و پست بانک برای اجرای پروژه‌ های این سند و توسعه اهداف وزارت نیرو در حوزه هوشمندسازی اختصاص خواهیم داد.

هوشمندسازی شبکه ‎انرژی کشور تا سه سال آینده

وزیر ارتباطات در خصوص هوشمندسازی شبکه ‎انرژی کشور گفت: پایلوت کوتاه مدت این طرح در کمتر از یک سال اجرایی شده و در ظرف سه سال آینده نیز بخش قابل توجهی از شبکه انرژی کشور هوشمند خواهد شد تا خدمت جدیدی را برای مردم و کشور به ارمغان آوریم.

آذری جهرمی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه وزارت نیرو در ایام پیک تابستان امسال تمام توان خود را برای خدمات رسانی به مردم به کار گرفته است، یادآور شد: مطمئنا با تدابیر اندیشیده شده از سوی این وزارتخانه و همچنین حمایت جدی دولت از این شرایط عبور خواهیم کرد و در سال آینده شرایط امسال را تجربه نخواهیم کرد.

ارسال نظر