سامانه کارپوشه ایرانیان به بهره‌ برداری رسید؛ تسهیل و تسریع مکاتبات اداری

رسانه کلیک - سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: در راستای افزایش بهره‌ وری و سهولت در پیگیری مطالبات یکپارچه مردمی از دستگاه‌ های دولتی و نهادهای عمومی، سامانه ملی کارپوشه ایرانیان ایجاد و بهره برداری شد.

سامانه کارپوشه ایرانیان به بهره‌ برداری رسید؛ تسهیل و تسریع مکاتبات اداری

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ شهلا اصولی مدیرکل دفتر پایش‌ و نظارت بر پیاده‌ سازی دولت‌ الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران عنوان کرد: در سال‌ های گذشته، دستگاه‌ های اجرایی برای فراهم شدن زمینه پیگیری الکترونیکی درخواست‌ های مراجعان، پرتال هایی مختص به خود برای پاسخگویی به مردم طراحی کرده‌ اند.

وی اظهار کرد: در همین راستا مردم برای پیگیری هر یک از درخواست‌ های خود در سازمان‌ های مختلف نظیر شهرداری، مالیات و سایر دستگاه‌ ها مجبور به ثبت‌ نام در این پرتال بوده و باید به مدیریت حجم انبوه نام کاربری و کلمه عبور مختص هر سایت اقدام می‌ کردند. از سوی دیگر، هزینه‌ های موازی از سوی هر دستگاه برای راه‌ اندازی پرتالی جهت پاسخگویی به مردم صورت می‌ گرفت که موجب هدر رفت بودجه کشور به‌ واسطه این نوع از هزینه کرد بودجه شد.

اصولی با اشاره به آیین‌ نامه ماده ۸ قانون دسترسی آزاد به اطلاعات افزود: بر اساس قانون، سامانه ملی کارپوشه ایرانیان با هدف ارائه پاسخ از سوی همه دستگاه‌ ها به پیگیری‌ های مردم تنها از طریق یک درگاه و همچنین تسریع در پاسخگویی به مردم، حذف کاغذ، افزایش بهره‌ وری و صرفه‌ جویی در منابع، طراحی و پیاده‌ سازی شده است.

وی بیان کرد: دریافت پاسخ و پیگیری خدمات درخواستی از دستگاه‌ ها هم به‌ صورت حضوری و یا الکترونیکی و همچنین دریافت قبوض مختلف نظیر تلفن، تلفن همراه، آب، برق، گاز و غیره صادره برای هر فرد به‌ صورت یکجا ازجمله قابلیت‌ های پیش‌ بینی‌ شده در این سامانه است.

مدیرکل دفتر پایش‌ و نظارت بر پیاده‌ سازی دولت‌ الکترونیک در خصوص نحوه فعال شدن کارپوشه برای هر فرد تصریح کرد: این سامانه از طریق درگاه اینترنتی به نشانی https://inbox.iran.gov.ir و همچنین نرم‌ افزار موبایلی دولت همراه در اختیار متقاضیان قرار دارد.

وی اضافه کرد: همچنین مخاطبانی که ابزار و یا دانش فناوری اطلاعات لازم برای بهره‌ گیری از این خدمات را ندارند می‌ توانند از طریق دفاتر پستی، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و یا دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی، خدمات آن را دریافت کنند.

اصولی با بیان اینکه یکی از مزایای این کارپوشه مطلع شدن از دریافت پاسخ و یا نامه جدید از دستگاه‌ ها از طریق سامانه پیامکی است یادآور شد: در این کارپوشه تنها نامه‌ های اداری معمول درج می‌ شود و مکاتبات محرمانه در این سامانه وارد نخواهد شد.

ارسال نظر