معضل ویترین خالی فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی حل نشد

رسانه کلیک - هرچند که با گران شدن نرخ ارز، برخی معتقدند ارزان شدن گوشی دیگر امکان پذیر نیست، اما مشکل دیگر، کمبود این کالاست که علاوه بر بازار، در فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی موبایل هم نمود دارد و اکنون ویترین این فروشگاه‌ ها همچنان از برندهای پرمصرف خالی است.

معضل ویترین خالی فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی حل نشد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ قیمت گوشی در ماه‌ های اخیر با افزایش نرخ ارز، روند صعودی را در پیش گرفت، اما پس از انتشار فهرست واردکنندگان کالا با ارز دولتی، اکنون علاوه بر افزایش نرخ ارز، به نظر می‌ رسد موضوع کمبود گوشی، قیمت‌ ها را بالا برده است و از طرفی برخی از تامین‌ کنندگان هم از عرضه گوشی خودداری می‌ کنند. این موضوع باعث شده علاوه بر کمبود گوشی در بازار، فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی موبایل هم از عرضه‌ برخی از این کالاها در وب‌ سایت خود خودداری کنند.

اگرچه پس از اجرایی شدن طرح رجیستری و در حالی که برخی از سودجویان به این بهانه، قیمت گوشی‌ ها را بالا برده بودند، فروشگاه‌ های آنلاین با تسهیل فرآیند فروش به کمک افراد آمده بودند و درصد زیادی از فروش قانونی را به خود اختصاص داده بودند، اما با ارائه لیست واردات ۴۲۰۰ تومانی، آنها ابتدا گوشی‌ ها را با قیمت ارز آزاد عرضه کردند و پس از آن از ارائه کالا دست برداشتند و این روند تا امروز هم ادامه داشته و فروشگاه‌ های آنلاین همچنان خالی از گوشی‌ های پرمصرف هستند و تنها چند مدل گوشی را عرضه می‌ کنند.

پیش از این مسوولان یکی از این فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی موبایل که علت ناموجود بودن گوشی در وب‌ سایت خود را عدم عرضه توسط تامین‌ کنندگان و واردکنندگان اعلام کرده بود، پیشنهاد کرد برای جلوگیری از ایجاد رانت‌ هایی مانند دریافت ارز دولتی برای واردات کالا و فروش همان کالاها با قیمت ارز آزاد، باید به سمت عرضه محصولات به صورت الکترونیکی رفت و در این رابطه بخش خصوصی می‌ تواند در این مسیر به شفاف‌ سازی و کنترل قیمت‌ ها در بازار و حمایت از مصرف‌ کنندگان کمک کند.

فروشگاه‌ ها تنها چند گوشی محدود برای فروش گذاشته‌ اند

اما در شرایطی که سابقه فروشگاه‌ های آنلاین در فروش گوشی با قیمت متعارف حتی در شرایطی که برخی با توجیه رجیستری قیمت‌ های گوشی را بالا برده بودند، این انتظار را ایجاد کرده بود که این روند ادامه یابد، اکنون که با افزایش نرخ ارز و عدم تخصیص ارز دولتی به گوشی، قیمت‌ ها بالا رفته است، ویترین فروشگاه‌ های آنلاین نیز همچنان از گوشی‌ های پرمصرف خالی است و تنها چند برند محدود در این وب‌ سایت‌ ها دیده می‌ شود.

فروشگاه‌ های اینترنتی گوشی موبایل

این در حالی است که تقاضای تلفن همراه در کشور سالانه حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون دستگاه است و این یعنی ماهیانه حدود ۸۰۰ تا یک میلیون گوشی مورد نیاز است. در کنار افزایش نرخ ارز که موجب اوج‌گیری قیمت گوشی ها شده، کمبود گوشی در بازار و فروشگاه‌ ها نیز یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت است. البته محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، یکی از راهکارهای مقابله با این موضوع را تزریق گوشی‌ های ترخیص‌ نشده از گمرک و گوشی‌ های توقیف‌ شده از محتکران اعلام کرد؛ هرچند همین موضوع هم به اعتقاد کارشناسان تنها می‌ تواند به عنوان مسکن مقطعی عمل کند و پس از یک دوره‌ کوتاه باز هم قیمت گوشی گران خواهد شد.

در نهایت به نظر می‌ رسد مشکل فروشگاه‌ های آنلاین همچنان به قوت خود باقی است. مسوولان این فروشگاه‌ ها علت عدم عرضه گوشی در سایت خود را عدم عرضه توسط تامین‌ کنندگان گوشی ابراز می‌ کنند، زیرا در صورت عدم ارائه فاکتور، سازمان تعزیرات فروشگاه آنلاین را مقصر بالا بودن قیمت گوشی می‌ داند؛ حتی اگر این فروشگاه‌ ها گوشی‌ را با همین قیمت از تامین‌ کننده خریداری کرده باشند.

ارسال نظر