بازار روند دار چیست؟ تشخیص روند بازار با استفاده از اندیکاتورها

بازار روند دار بازاری است در یک مسیر رو به بالا، رو به پایین یا ثابت در یک دوره زمانی حرکت می‌کند.

بازار روند دار چیست؟ تشخیص روند بازار با استفاده از اندیکاتورها

بازارهای روند دار فرصت‌های زیادی را برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند تا از تغییرات قیمت سود ببرند. راه‌های مختلفی برای شناسایی این بازارها وجود دارد، مانند استفاده از شاخص‌های فنی، میانگین متحرک یا خطوط روند. در این‌جا به این می‌پردازیم که بازار روند دار چیست؟ چگونه شناسایی می‌شود و چطور می‌توان از آن سود کسب کرد؟

انواع بازارهای روند دار

رفتاری که قیمت در یک بازه زمانی مشخص از خود نشان می‌دهد، روندی را در نمودار ایجاد می‌کند. این روند ممکن است به یکی از سه حالت افزایشی، کاهشی یا خنثی باشد. معامله‌گران با کمک این روندها می‌توانند الگوهای مختلفی را شناسایی کنند و بر اساس آن‌ها موقعیت‌های سودآور را پیدا کنند. اگر شما نیز به‌عنوان یک معامله‌گر می‌خواهید بدانید که روش شناسایی بازار روند دار چیست در ادامه قصد داریم ویژگی‌های این سه روند بازار را بررسی کنیم.

بازار روند دار صعودی چیست؟

بازار صعودی بازاری است که در آن تقاضا از عرضه بیش‌تر است و در نتیجه قیمت دارایی‌ها در طول زمان افزایش می‌یابند. در این نوع بازار قیمت‌ها  جهت صعودی حرکت می‌کنند و سقف‌ها و کف‌های بالاتری تشکیل می‌دهند. اگر کف‌های تشکیل شده به یک‌دیگر متصل شوند، خطی به نام خط روند ایجاد می‌شود که نشان‌دهنده روند صعودی در بازار است. در روندهای صعودی، قدرت خریداران بیش‌تر از قدرت فروشندگان است.

ویژگی‌های مثبت و منفی روندهای صعودی چیست؟

قطعاً ورود به بازارهایی که روند صعودی دارند، سودده خواهد بود؛ اما همین بازارها ممکن است در اثر انتشار یک خبر یا یک رخ‌داد سیاسی و اقتصادی، دچار تغییر جهت شوند و معامله‌گران را غافل‌گیر کنند. 

ویژگی‌های مثبت

 • روندهای صعودی، فرصت‌های معاملاتی زیادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند. سرمایه‌گذاران با خیال آسوده‌تری می‌توانند وارد بازار شوند و دارایی‌های مالی مورد نظر خود را خریداری کنند. این دارایی‌ها، سودهای کلانی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند.
 • بازارهای صعودی نشان‌دهنده رشد اقتصادی و بهبود شرایط بازار هستند که باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران می‌شوند.
 • این بازارها معمولاً همراه با خبرهای مثبت و توافقات اقتصادی به‌وجود می‌آیند که این نشان‌دهنده وجود سیاست‌های حمایتی از بازار است. این سیاست‌ها باعث تقویت روند صعودی می‌شوند.

ویژگی‌های منفی

 • بازار روند دار صعودی، ممکن است به سرعت تغییر کند و به یک بازار نزولی تبدیل شود. عوامل مختلفی مانند اخبار منفی، بحران‌ها، تغییرات سیاسی و فروش گسترده می‌توانند سقوط یک روند صعودی را تسریع کنند.
 • این بازار ممکن است باعث شود سرمایه‌گذاران بدون تحلیل مناسب و براساس احساسات لحظه‌ای به خرید دارایی‌های مالی بپردازند که همین اقدام، خطر بالقوه ضرر را افزایش می‌دهد. بعضی از سرمایه‌گذاران ممکن است در زمان نامناسب قبل از شروع چرخش بازار خرید کنند.
 • در بازار صعودی ممکن است سطح قیمت دارایی‌های مالی به حدی بالا بروند که نسبت به ارزش واقعی خودشان نامتعادل باشند. در این‌صورت، قیمت‌ها بالاتر از حالت عادی خود می‌روند و در صورت کاهش تقاضا، به پایین‌ترین سطح ممکن سقوط می‌کنند.

بازار روند دار نزولی چیست؟

در روندهای نزولی، عرضه بیش‌تر از تقاضا است و سقف‌ها و کف‌ها در قیمت‌های پایین ساخته می‌شوند. بازار نزولی بازاری است که در آن قیمت‌ها به‌مرور زمان کاهش می‌یابند و سقف و کف پایین‌تری نسبت به سقف‌ها و کف‌های قبلی ایجاد می‌کنند. از اتصال سقف‌های تشکیل شده در این بازار، خطی با شیب نزولی روی نمودار تشکیل می‌شود که به آن خط روند نزولی می‌گویند.

ویژگی‌های مثبت و منفی روندهای نزولی

بازارهای نزولی دوره‌هایی هستند که قیمت یک دارایی، معمولاً به دلیل بدبینی یا احساسات منفی در بازار کاهش می‌یابد. معامله‌گران حرفه‌ای می‌توانند از این بازار نیز سود کسب کنند. اگر این روند طولانی‌مدت باشد، ویژگی‌های مثبت و منفی این نوع بازار روند دار چیست و آیا تمام معامله‌گران می‌توانند از جنبه‌های مثبت آن استفاده کنند؟

ویژگی‌های مثبت

 • بازارهای نزولی این امکان را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند تا از فرصت‌های فروش کوتاه‌مدت استفاده کنند. معامله‌گران با این استراتژی می‌توانند یک دارایی را در قیمت بالا بفروشند و آن‌را مجدداً در قیمت پایین‌تر بازخرید کنند. 
 • بازارهای نزولی این قابلیت را دارند که نقاط ورود جذابی را در اختیار سرمایه‌گذاران بلندمدت قرار دهند. سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای کم‌ارزشی را خریداری کنند و آن‌ها را تا زمان بهبود بازار نزد خود نگه‌دارند.

ویژگی‌های منفی بازارهای روند دار نزولی چیست؟

 • بازارهای نزولی این توانایی را دارند که برای معامله‌گران ضررهای سنگین ایجاد کنند؛ به‌خصوص معامله‌گرانی که پوزیشن‌های Buy دارند و از اهرم نیز استفاده می‌کنند.
 • بازارهای نزولی همچنین می‌توانند به اعتماد و روحیه فعالان بازار آسیب وارد کنند و منجربه کاهش نقدینگی در بازار شوند. تمام این موارد می‌تواند انجام معاملات و یافتن فرصت‌های سودآور را دشوارتر کند.
 • بازارهای نزولی می‌توانند تأثیرات منفی بر اقتصاد بگذارند، زیرا کاهش ارزش ارز می‌تواند قدرت خرید و استانداردهای زندگی مصرف کنندگان و مشاغل را کاهش دهد. همچنین بر تراز تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

بازار خنثی

بازار خنثی در اصل بازاری است که قیمت آن بین سقف و کف مشخصی در حال نوسان است. در این بازار قدرت فروشندگان با قدرت خریداران برابری می‌کند. محدوده قیمتی در این بازار یک سطح مقاومتی است که بالاتر از آن قیمت بالا نمی‌رود. به‌طور مشابه، کف قیمت یک سطح حمایتی است که قیمت نمی‌تواند آن‌را بشکند. معامله‌گران هنگام تحلیل بازارهای خنثی باید به سایر شاخص‌های فنی و الگوهای نموداری توجه کنند تا بفهمند قیمت به کجا می‌رود و چه زمانی ممکن است یک شکست احتمالی رخ دهد.

ویژگی‌های مثبت و منفی روندهای خنثی

روندهای خنثی بازارهایی هستند که نوسانات قابل توجهی را نشان نمی‌دهند. این بازارها با توجه به استراتژی‌ها و اهداف معامله‌گران می‌توانند مزایا و معایب مختلفی داشته‌باشند. اگر فرض کنیم این روند طولانی‌مدت باشد، ویژگی‌های مثبت و منفی این نوع بازار روند دار چیست و معامله‌گران چگونه می‌توانند از کسل‌کننده بودن آن بکاهند.

ویژگی‌های مثبت

 • بازارهای خنثی این ویژگی را دارند تا خطر زیان‌های بزرگ ناشی از تغییرات‌ ناگهانی در نرخ ارز را کاهش دهند.
 • روندهای خنثی می‌توانند به معامله‌گران اجازه دهند تا بر جنبه‌های دیگر معاملات، مانند تحلیل تکنیکال، مدیریت ریسک یا تنوع سبد تمرکز کنند، بدون اینکه سر و صدا یا نوسانات بازار حواسشان را پرت کند یا باعث خستگی و کسلی آن‌ها شود.

ویژگی‌های منفی

 • بازارهای خنثی این ویژگی منفی را دارند که هزینه معاملات را افزایش دهند، زیرا معامله‌گران ممکن است مجبور شوند برای ورود و خروج مکرر از بازار، اسپرد، کمیسیون یا کارمزد بیش‌تری بپردازند، به‌خصوص اگر از روش‌های معاملاتی کوتاه مدت استفاده کنند.
 • حجم معاملات نیز در طول روند خنثی ثابت می‌ماند. در واقع می‌توان گفت که بازار خنثی فرآیندی نگران‌کننده برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران است، زیرا در این‌صورت مشخص نیست روند بازار چه زمانی برمی‌گردد.

تشخیص روند بازار با استفاده از اندیکاتورها

تشخیص روندهای بازار با استفاده از اندیکاتورها یک کار معمول برای معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی است که می‌خواهند بهترین فرصت‌ها را برای ورود و خروج خود از بازار شناسایی کنند. اندیکاتورهای زیادی وجود دارند که می‌توانند به این امر کمک کنند، اما همه آن‌ها به یک اندازه مؤثر یا مناسب نیستند. 

میانگین متحرک (MA) در تشخیص بازار روند دار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

میانگین متحرک یکی از ابزارهای محبوب برای تشخیص روند بازار است. MA میانگین تغییرات قیمت یک دارایی را در یک دوره معین به معامله‌گران نشان می‌دهد و می‌تواند به آن‌ها بگوید که چه زمانی قرار است وارد یک روند جدید شوند.

میانگین متحرک (MA) در تشخیص بازار روند دار

شاخص ADX در تشخیص بازار روند دار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

شاخص ADX اندیکاتوری است که می‌تواند به معامله‌گران در معاملات روند کمک کند. اندیکاتور ADX یک شاخص فنی است که قدرت یک روند را بدون توجه به جهت آن اندازه‌گیری می‌کند. ADX از 0 تا 100 متغیر است که مقادیر بالاتر، روندهای قوی‌تری را نشان می‌دهند. یک روش رایج برای استفاده از ADX این است که معامله‌گران به‌دنبال مقادیر بالای 25 باشند که نشان‌دهنده روند قوی است و مقادیر زیر 20 روند ضعیف یا خنثی را نشان می‌دهد.

شاخص ADX در تشخیص بازار روند دار

شاخص قدرت نسبی (RSI) در تشخیص بازار روند دار چیست و چگونه عمل می‌کند؟

شاخص RSI می‌تواند به معامله‌گران در شناسایی روندها کمک کند. این یک نوسانگر مومنتوم است که سرعت و تغییر حرکات قیمت را اندازه‌گیری می‌کند. RSI بین 0 تا 100 است و می‌تواند شرایط خرید یا فروش بیش‌از‌حد در بازار را نشان دهد. به‌طور کلی، RSI بالاتر از 70 به این معنی است که بازار خرید بیش‌از‌حد اشباع شده است و ممکن است به زودی معکوس شود، در حالی که RSI زیر 30 به این معنی است که یک دارایی بیش‌از‌حد فروخته شده است و فروش آن به حد اشباع خود رسیده است و احتمال دارد تغییر جهت بدهد.

معامله‌گران کدام روندها را برای معامله انتخاب می‌کنند؟

هر معامله‌گری باید بداند پارامترهای مهم در انتخاب یک بازار روند دار چیست و کدام‌یک از روندهای بازار مناسب معامله است. برای پی‌بردن به این سوال باید بدانند که بازار صعودی می‌تواند فرصت‌های معاملاتی زیادی را برای آن‌ها فراهم کند. اکثر معامله‌گران روندهای نزولی را برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و میان‌مدت مناسب نمی‌دانند. روندهای خنثی هرچند خسته‌کننده به‌نظر می‌رسند، ولی تریدرهای نوسان‌گیر از آن استفاده بهینه‌ای می‌کنند. قطعاً یکی از مهم‌ترین توانایی‌های یک تریدر، شناسایی روندهای صعودی، نزولی و خنثی بازار است. تریدرها با دانش و تجربه‌ای که دارند، الگوهای قیمت را ترسیم می‌کنند تا با کمک آن‌ها مناسب‌ترین نقاط را برای ورود، خروج یا سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

 

ارسال نظر