شهری مخفی در دل کوه های گرجستان

رسانه کلیک - گرجستان جاهای دیدنی بسیاری دارد که در نوع خود بی نظیر هستند اما درمیان گردشگران کمتر شناخته شده اند. شهر واردزیا معروف به شهر مخفی در دل کوه های گرجستان یکی از بی نظیرترین جاذبه های تاریخی گرجستان است که بازدیدش خالی از لطف نیست.

شهری مخفی در دل کوه های گرجستان

معرفی شهر مخفی گرجستان

شهر واردزیا تنها 30 دقیقه از شهر Akhaltsikhe فاصله دارد. شهر مخفی گرجستان در جنوب این غربی کشور و در نزدیکی رودخانه مکتواری قرار دارد که یکی از زیباترین رودخانه های منطقه قفقاز به حساب می آید. در مسیر زیبا و هیجان انگیزی که برای رسیدن به شهر مخفی گرجستان می روید، درکنار طبیعت سرسبز و دلنشین با بناها و قلعه های بسیار قدیمی روبرو می شوید که قدمت آن ها به قرون وسطی بازمیگردد. صخره ها، غارها و سازه هایی زیبا که توسط انسان ها در دل کوه ساخته شده اند.

کوه های گرجستان

تاریخچه واردزیا

شهر واردزیا در سال 1970 کشف شد. پیش بینی می شود در این شهر نزدیک به 2000 سال پیش مردم زندگی می کردند و در غارهای اطرافش هم انسان های غار نشین سکونت داشتند. شاه تامار ، پادشاه گرجستان و نخستین زنی که بر گرجستان فرمانروایی می کرد بخاطر علاقه‌ای که به شهر واردزیا داشت، همه تلاشش را برای محافظت از شهر می کرد اما در قرن 12 میلادی، هنگامی که قبایل مغول به اروپا حمله کردند تا همه چیز را نابود کنند، پادشاه دستور داد تا مردم در نزدیکی شهر واردزیا پناهگاهی را در دل کوه بسازند تا نه قابل رویت باشد و نه رسیدن به آن کار راحتی باشد.

این شهر مخفی نزدیک به 20 سال طول کشید تا ساخته شود. در میان 6000 اتاقی که در 19 طبقه ساخته شده، یکی از اتاق ها که لوکس‌تر و بزرگ‌تر بود به عنوان اتاق شاهی شناخته می شود و در کنار آن هم یک کلیسای زیبا ساخته شده بود. پناهگاهی که مردم گرجستان در دل کوه ساختند تا از دید عموم پنهان بماند، مجهز به سیستم آبرسانی پیچیده‌ای بود که آب این 6000 اتاق را فراهم میکرد و در آن زمان هم سیستمی مشابه آن در جهان وجود نداشت.

شهر مخفی گرجستان به قدری امنیت داشت که تنها راه ورود و خروجش، رودخانه مکتواری بود اما مردم به فکر بالای طبیعی نبودند. در سال 1283 که نزدیک به 100 سال از عمر این شهر مخفی میگذشت، زلزله‌ای مهیب بیش از نصف این شهر را ویران کرد هرچند با این حال همچنان مردم در این شهر زندگی می کردند.

در قرن 16 میلادی که همچنان مردم در شهر زندگی می کردند، به لطف تهدیدات دو امپراطوری بزرگ پارس ها و عثمانی ها، شهر خالی از سکنه شد و عثمانی ها شهر واردزیا را بطور کامل تخریب کردند و چیزی که امروزه گردشگران تور گرجستان lahzeakhar در سفر به گرجستان و بازدید از این شهر مشاهده می کنند، تنها ویرانه ای از شهر امن و باشکوه واردزیا است که همچنان استحکام لازم دربرابر بلایای طبیعی را ندارد.

کوه های گرجستان

بازدید از شهر عاری واردزیا

پیشنهاد می شود گردشگرانی که قصد دارند در برنامه صفر تا صد سفر به گرجستان خود، از تمام جاهای دیدنی شهر بازدید کنند، شهر واردزیا را جزء اولین گزینه ها برای بازدید قرار دهند. شهر مخفی گرجستان شهری است که در آن زمان جان 6000 نفر را در برابر حمله مغول ها نجات داد و امروزه، نزدیک به 250 اتاق و 120 غار از شهر باقیمانده و تخریب نشده اند. جالب است بدانید در کنار 6 کلیسای زیبایی که در این شهر قرار دارد، انبارهای غذا و نوشیدنی نیز وجود دارد که همچنان دست نخورده باقیمانده و هیچ کس نمی تواند به داخل آن ها برود.

گردشگران جهت بازدید از شهر ورادزیا، فاصله شهر از تفلیس با خودرو یا اتوبوس میانگین 4 ساعت و از شهر باتومی میانگین 6 ساعت خواهد بود که به لطف این موضوع، قیمت تور گرجستان نیز افزایش خواهد یافت. برای اخذ بهترین تورهای گرجستان، تورهای لحظه آخری و ارزان می توانید به سایت لحظه آخر lahzeakhar.com مراجعه کنید.

ارسال نظر