ریال دیجیتالی در کیش وارد فاز عملیاتی می‌شود

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از پایان فاز آزمایشی ریال دیجیتالی و آغاز فاز عملیاتی این پروژه در سال آینده خبر داد.

ریال دیجیتالی در کیش وارد فاز عملیاتی می‌شود

به گزارش کلیک، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مهران محرمیان بانک مرکزی ایران را جزو بانک‌های پیشرو در حوزه پول دیجیتال معرفی و پایان فاز پیش آزمایش ریال دیجیتالی را اعلام کرده است. به گفته او: ریال دیجیتال در سال جاری وارد فاز آزمایشی شده و در سال آینده نیز در جزیره کیش و پایلوت‌های دیگر وارد فاز عملیاتی خواهد شد. او اجرای این پروژه را ظرفیت خیلی خوبی برای ارتباطات بین‌المللی اعلام و معتقد است در موضوع تحریم نیز کمک کننده خواهد بود.

محرمیان اجرای پروژه ریال دیجیتالی را تکمیل کننده اتصالات بین‌المللی بانک مرکزی می‌داند. به گفته او: زیرساخت‌های پرداخت کارتی ایران به زیرساخت‌های پرداخت کارتی روسیه متصل می‌شود. همچنین شبکه شتاب ایران به شبکه میر روسیه متصل می‌شود. به‌علاوه ارتباطات سامانه سپام و SPFS، ارتباطات مالی بین بانک‌ها را به اندازه قابل توجهی تقویت خواهد کرد.

همچنین به گفته محرمیان: هیچ تفاوتی بین ریال دیجیتالی از نظر ماهوی با اسکناس وجود ندارد و هر آنچه از منظر اقتصادی بر اسکناس مترتب است بر ریال دیجیتالی هم مترتب است؛ با این تفاوت که در ریال دیجیتال نیاز به جابجایی فیزیکی پول وجود ندارد.

 

منبع: پیوست

 

ارسال نظر