نرخ تورم آبان به ۴۴.۴ درصد رسید | کدام کالاها گران شدند؟

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم آبان ماه ۱۴۰۰ برای خانوارهای کشور به ٤٤,٤ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ۱ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

نرخ تورم آبان به ۴۴.۴ درصد رسید | کدام کالاها گران شدند؟

به گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم آبان ماه 1400 برای خانوارهای کشور به ٤٤,٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاعیه در ماه قبل، 1 واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان‌ماه 1400 به عدد ٣٥,٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥.٧ درصد بیشتر از آبان ١٣٩٩ برای خرید مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آبان‌ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل ٣,٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات با کاهش ١٤,١ واحد درصدی به ٤٦.٤ درصد و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.7 واحد درصدی به 30.2 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٥,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل ٣.١ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٧.٤ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٦.٥ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان 1400 به ٢,٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاعیه در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب ٣.١ درصد و ٢.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢,٤ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان‌ماه 1400 برای خانوارهای کشور به ٤٤,٤ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاعیه در ماه قبل 1 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ٤٣,٦ درصد و ٤٨.٣ درصد است که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه ادویه و چاشنی (رب گوجه‌فرنگی، زعفران و سس گوجه‌فرنگی)، گروه سبزیجات (گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و سیب‌زمینی) و گروه انواع گوشت (گوشت مرغ، کالباس و سوسیس) است.

در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه حمل‌ونقل (انواع خودروی سواری و لاستیک خودرو)، گروه پوشاک و کفش (انواع پوشاک) و گروه هتل و رستوران (غذاهای سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

بنا به اعلام مرکز آمار ایران، دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان‌ماه 1400 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از 44 درصد برای دهک هشتم تا ٤٧.٢ درصد برای دهک دوم است.

ارسال نظر