صدور ویزای توریستی ایران از سر گرفته می‌شود

صدور ویزای توریستی ایران و تردد گردشگران خارجی از مرزهای زمینی و هوایی پس از ۱۹ ماه توقف، با دستور رئیس‌جمهور از آبان ماه امسال از سر گرفته می‌شود.

صدور ویزای توریستی ایران از سر گرفته می‌شود

عزت‌الله ضرغامی ، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت سیزدهم این خبر را همزمان با روز جهانی گردشگری اعلام کرد. او در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «5 مهر (۲۷ سپتامبر) روز جهانی گردشگری است. از آقای رئیس‌جمهور به دلیل مواضع عالمانه و حمایتگرانه نسبت به صنعت گردشگری در جلسه دولت (چهارم مهر ماه) و دستور تسریع در صدور ویزای گردشگری تشکر می‌کنم. دیروز استانداران پیشنهادی، همه در مورد گردشگری برنامه ارائه کردند. این خیلی خوب است.»

صدور ویزای توریستی ایران

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری این وزارتخانه نیز به ایسنا گفت که مصوبه ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران صادر و به تمام دستگاه‌های مرتبط ابلاغ شده است.

مصوبه ستاد مدیریت کرونا درباره صدور ویزای توریستی ایران چه می‌گوید؟

در تبصره 4 بند ج مصوبه 88 ستاد ملی مدیریت کرونا که با امضای غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور به تمام دستگاه‌ها از جمله وزارت امور خارجه، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تمام گذرگاه‌های مرزی ابلاغ شده، آمده است: «صدور روادید گردشگری برای مترددین از مرزهای بین‌المللی در چارچوب دستورالعمل تردد مسافران از سوی وزارت امور خارجه بلامانع است.»

بند ج این مصوبه تأکید می‌کند که ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم (گروهی/انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی از/به مرزهای زمینی همانند مرزهای هوایی با ارائه کارت واکسن، آزمایش PCR منفی و رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول آبان ماه سال جاری بلامانع است.

تبصره 1 این بند قانونی یادآور می‌شود: «این مصوبه شامل تردد مستقیم و غیرمستقیم از/به کشورهای پرریسک اعلامی سازمان بهداشت جهانی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نخواهد شد.»

تبصره 2 نیز تأکید می‌کند: «چنانچه در روند بیماری کشورهای همسایه تغییری حاصل شود که نیازمند اعمال محدودیت یا ممنوعیت تردد مسافری باشد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مرجع تخصصی مراتب را اعلام می‌کند و اقدامات بعدی از سوی کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی صورت می‌گیرد.»

کدام مرزها در اولویت صدور ویزای توریستی هستند؟

مطابق تبصره 3 این مصوبه، به منظور مدیریت روند بیماری در داخل، تردد مسافری (انفرادی/گروهی) با اولویت مرزهای زمینی که دارای امکانات و زیرساخت‌های لازم است از تاریخ یاد شده (اول آبان ماه) آغاز خواهد شد: شلمچه در استان خوزستان (عراق)، مهران در استان ایلام (عراق)، پلدشت در استان آذربایجان غربی (نخجوان)، پرویزخان در استان کرمانشاه (عراق/اقلیم کردستان)، تمرچین در استان آذربایجان غربی (عراق)، بازرگان در استان آذربایجان غربی (ترکیه)، سرو در استان آذربایجان غربی (ترکیه)، باشماق در استان کردستان (عراق/اقلیم کردستان)، جلفا در استان آذربایجان شرقی (نخجوان)، نوردوز در استان آذربایجان شرقی (ارمنستان)، بیله‌سوار در استان اردبیل (جمهوری آذربایجان)، آستارا در استان گیلان (جمهوری آذربایجان)، دوغارون در استان خراسان رضوی (افغانستان)، میلک در استان سیستان و بلوچستان (افغانستان) و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان (پاکستان).

تبصره 5 نیز تردد وسایل نقلیه عمومی و شخصی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را از این مرزها از تاریخ اعلام شده بدون مانع می‌داند.

ارسال نظر