اعلام لیست ثروتمندترین‌های 2022 | ایلان ماسک همچنان در صدر

در صدر فهرست ثروتمندترین‌های 2022 ایلان ماسک قرار دارد. او در رده بندی ثروتمندترین افراد جهان 2021 نیز صدرنشین بود.

اعلام لیست ثروتمندترین‌های 2022 | ایلان ماسک همچنان در صدر

لیست ثروتمندترین‌های 2022

۱. ایلان ماسک، مالک تسلا

در صدر فهرست ثروتمندترین‌های 2022 ایلان ماسک قرار دارد. او در رده بندی ثروتمندترین افراد جهان 2021 نیز صدرنشین بود.

با جهش ۳۳ درصدی سهام شرکت تسلا، ماسک ۶۸ میلیارد دلار جدید کسب کرد و با ۲۱۹ میلیارد دلار، مقام ثروتمندترین فرد جهان را به خود اختصاص داده است.

جالب است بدانید پایگاه Tipalti Approve پیش‌بینی کرده ایلان ماسک تا سال 2024 نخستین تریلیونر دنیا خواهد شد.

۲. جف بزوس، مالک آمازون

در رده دوم جف بزوس، مالک آمازون قرار دارد که به دلیل کاهش ۳ درصدی سهام این شرکت و همین‌طور افزایش کمک‌های خیریه‌اش، ۶ میلیارد دلار دارایی قبلی خود را از دست داد و با ۱۷۱ میلیارد دلار به رتبه دوم سقوط کرد.

۳. برنار آرنو، بازرگان فرانسوی

برنار آرنو، سرمایه‌دار فرانسوی صاحب شرکت‌های تولید کالاهای لوکس و کلکسیونر آثار هنری، در رتبه سوم ثروتمندترین‌های 2022 قرار دارد.

آرنو سال گذشته ۸ میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کرد و دارایی‌هایش در مجموع به ۱۵۸ میلیارد دلار رسید.

بیل گیتس با ۱۲۹ میلیارد دلار و وارن بافت نیز با ۱۱۸ میلیارد دلار در رده‌های ۴ و ۵ ثروتمندترین‌های 2022 قرار گرفتند.

ثروتمندترین زن جهان در سال 2022

در این فهرست کماکان فرانسواز بتانکور مه‌یر، ثروتمندترین زن جهان که پدربزرگش غول لوازم آرایشی و بهداشتی لورآل را تأسیس کرد، با ۷۴.۸ میلیارد دلار مقام نخست را داراست.

در مجموع ۳۲۷ زن در این لیست حاضر هستند که از میان آن‌ها ۲۲۶ نفر ثروت خود را به ارث برده‌اند و ۱۰۱ نفر میلیاردرهای خودساخته‌ای هستند که در صدر آن‌ها فن هونگ وی، رئيس شرکت الیاف شیمیایی هنگ‌لی‌گروپ چین با ۱۸.۲ میلیارد دلار ثروت قرار دارد.

ثروتمندترین فرد در آسیا 2022

موکش آمبانی از هند با ۹۰.۷ میلیارد دلار دارایی، همچنان ثروتمندترین فرد در آسیا نام گرفته است.

خروج میلیاردرهای روسی از لیست ثروتمندترین‌ها به علت تحریم

در اثر اعمال تحریم‌های جهانی علیه الیگارش‌های روسی پس از حمله روسیه به اوکراین و کاهش ارزش روبل، ۳۴ میلیاردر روسی در مقایسه با فهرست سال پیش از لیست خارج شده‌اند.

ثروت ۸۳ فرد روسی که حضور خود را در جدول حفظ کرده‌اند، نسبت به سال قبل دچار رکود یا کاهش شده و در مجموع به ۲۶۰ میلیارد دلار رسیده است.

برترین کشورها در لیست ثروتمندترین‌های 2022

آمریکا با ۷۳۵ میلیاردر که ثروتی به ارزش ۴.۷ تریلیون دلار دارند، همچنان در صدر جهان است. چین هم (شامل ماکائو و هنگ‌کنگ) با ۶۰۷ میلیاردر با ثروتی جمعا به ارزش ۱.۹۶ تریلیون دلار در رتبه دوم باقی مانده است. در مجموع، میلیاردرهای چینی نسبت به سال پیش که حدود ۲.۵ تریلیون دلار ثروت داشتند، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار فقیرتر شده‌اند.

پس از چین، هند با ۱۶۶، آلمان با ۱۳۴ و روسیه با ۸۳ نفر، سه کشور با بیشترین افراد ثروتمند هستند.

انتشار لیست جدید در حالی صورت می‌گیرد که همه‌گیری کووید-۱۹، سقوط بازارهای سهام و کسادی تجارت، به میلیاردهای جهان ضربه زده است. ۳۲۹ نفر عمدتا با سقوط ثروتشان به زیر یک میلیارد دلار از این لیست خارج شده‌اند که بیشترین تعداد از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ به این سو است.

ورود ریحانا به لیست ثروتمندترین افراد جهان

با این وجود در حالی که ۲۳۶ نفر به تازگی به این لیست اضافه شده‌اند، هزار نفر نیز نسبت به یک سال پیش ثروتمندتر شده‌اند. از جمله افراد تازه‌وارد می‌توان به ریحانا، ستاره پاپ با ۱.۷ میلیارد دلار، پیتر جکسون، کارگردان ارباب حلقه‌ها و جرد کوشنر، سرمایه‌گذار و داماد دونالد ترامپ اشاره کرد.

۸۶ عضو این فهرست زیر ۴۰ سال سن دارند که در میان آن‌ها ملانی پرکینز، بنیانگذار ۳۴ ساله پلتفرم طراحی گرافیک کانوا حضور دارد.

از این تعداد ۱۲ نفر نیز زیر ۳۰ سال سن دارند؛ از جمله کوین دیوید لمن ۱۹ ساله، جوان‌ترین میلیاردر جهان و وارث داروخانه‌های زنجیره‌ای در آلمان موسوم به دروگری مارکت و گری وانگ ۲۸ ساله، بنیان‌گذار ارز دیجیتال FTX.

کاهش ارزش دارایی ثروتمندان جهان نسبت به سال 2021

بر اساس گزارش فوربس، در مجموع ارزش دارایی ثروتمندان جهان در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۲ که ۱۳.۱ تریلیون دلار بود، با رسیدن به ۱۲.۷ تریلیون دلار، حدود ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

منبع: انتخاب

جالب است بخوانید: لیست ثروتمندترین زنان ایرانی در سال 2021

ارسال نظر