پوتین: تحریم روسیه دنیا را به بحران غذا دچار می‌کند

پوتین درباره تحریم‌هایی که علیه روسیه پس از جنگ با اوکراین اعمال می‌شود، هشدار داد. او عواقب این تحریم‌ها را بحران غذا در دنیا و موج جدید مهاجرت‌ها دانست.

پوتین: تحریم روسیه دنیا را به بحران غذا دچار می‌کند

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد: «روسیه باید حواسش به صادرات مواد غذایی به کشور‌های غیردوست باشد، چون تحریم‌های غربی باعث به وجود آمدن بحران غذایی و افزایش قیمت انرژی در دنیا شده است.»

تحریم‌های غربی علیه روسیه به‌ علت حمله به اوکراین، این کشور را در آستانه شدیدترین بحران اقتصادی از ۱۹۹۱، یعنی از زمان سقوط شوروی سابق قرار داده‌است؛ بنابراین مسکو متقابلا اعلام کرده که تأثیرات جهانی این تحریم‌ها قابل‌توجه‌تر خواهند بود.

پوتین هشدار داد افزایش قیمت انرژی به‌همراه کمبود کود‌های شیمیایی، غرب را مجبور به چاپ پول برای خرید مایحتاج خود می‌کند و باعث کمبود مواد غذایی در کشور‌های فقیرتر می‌شود.

وی در اجلاسی در مورد توسعه تولید مواد غذایی گفت: «این تحریم‌ها کمبود غذا در مناطق فقیر دنیا را تشدید کرده، موج جدیدی از مهاجرت‌ها را به راه انداخته و قیمت مواد غذایی را بالاتر خواهند برد.»

پوتین ادامه داد: «در شرایط فعلی، کمبود کود‌های شیمیایی در بازار جهانی غیرقابل‌اجتناب است و باید در مورد عرضه مواد غذایی به سایر کشور‌ها محتاط باشیم و مخصوصا صادرات خود را به کشور‌هایی که با ما دشمن هستند، کنترل کنیم».

روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گندم دنیاست و بیشتر صادرات آن به آفریقا و خاورمیانه می‌رود. این کشور همچنین یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان کود‌های شیمیایی حاوی پتاس، فسفات و نیتروژن در دنیاست.

روسیه بیش‌از ۵۰ میلیون تن کود‌های شیمیایی در سال تولید می‌کند که ۱۳ درصد از کل تولید جهان را تشکیل می‌دهد.

طبق گفته پوتین، تحریم‌ها بر عرضه کود‌های شیمیایی از سوی روسیه و بلاروس تاثیر گذاشته و بالا رفتن قیمت گاز طبیعی تولید این کود‌ها را در غرب گران‌تر کرده‌است. پوتین غرب را تهدید کرده که هرگونه تلاش برای مسدود کردن سرمایه‌های روسیه را پاسخ خواهد داد.

از طرفی وزیر خارجه انگلیس، شرط لغو تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام آتش‌بس، خروج روسیه از اوکراین و تعهد روسیه مبنی بر پایان حمله‌ علیه اوکراین دانسته است.

جالب است بخوانید: الجریده: ایران متخصص دور زدن تحریم به روسیه می‌فرستد

منبع: تسنیم

ارسال نظر