انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۰ آغاز شد

فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۰ در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد.

انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۴۰۰ آغاز شد

داوطلبانی که در آزمون سراسری ۱۴۰۰ مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، از امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد تا ۱۸ مرداد ماه مهلت دارند با مراجعه به درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به انتخاب ۱۵۰ رشته‌محل اقدام کنند. در آزمون سراسری که روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه برگزار شد، 1 میلیون و ۸۹ هزار و ۲۰۰ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند.

داوطلبان پیش از آغاز انتخاب رشته باید به این نکات توجه داشته باشند:

  • با توجه به ارسال آخرین فایل اطلاعات سوابق تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش مبنی بر سوابق (پیش‌دانشگاهی، ترمیمی، اصلاحی و جامانده)، داوطلبان مشمول اعمال سوابق تحصیلی باید بدانند که این اطلاعات در سیستم انتخاب رشته بارگزاری شده و به داوطلبان نمایش داده می شود. داوطلبانی که فاقد کد سوابق تحصیلی بوده یا نمرات آن‌ها به سازمان واصل نشده بود، می‌توانند نسبت به درج یا اصلاح کد سوابق تحصیلی (دیپلم یا پیش‌دانشگاهی) در سیستم انتخاب رشته اقدام کنند.
  • در صورت تغییر نمرات دروس سوابق تحصیلی یا درج و اصلاح کد سوابق تحصیلی، نمرات سوابق تحصیلی جدید در مرحله گزینش نهایی در صورت داشتن تأثیر مثبت اعمال و کارنامه جدیدی برای مرحله اول صادر نخواهد شد.
  • داوطلبانی که مجاز به انتخاب دوره‌های پیام نور و غیرانتفاعی هستند اما علاقه‌مندی خود را در زمان ثبت‌نام یا مراحل قبلی اعلام نکرده‌اند، با خرید کارت علاقه‌مندی این کد رشته محل‌ها را نیز انتخاب کنند.

ضرورت مطالعه دفترچه انتخاب رشته

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی برای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۴۰۰ حاوی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، شبانه، مجازی، پردیس خودگردان و شهریه‌پرداز، دانشگاه پیام نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی (اعم از با آزمون و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی) به تفکیک هر 5 گروه آزمایشی از سه‌شنبه ۱۲ مرداد ماه در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org منتشر شده و داوطلبان باید قبل از آغاز انتخاب رشته این دفترچه را مطالعه کنند.

امکان اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های پیام نور و فرهنگیان

متقاضیانی که در زمان ثبت‌نام برای پذیرش در رشته‌های با آزمون دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اعلام علاقه‌مندی نکرده‌اند، در این مرحله می‌توانند با پرداخت هزینه مربوط به علاقه‌مندی به هریک از این دوره‌ها هرکدام به صورت جداگانه به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان از طریق سیستم پرداخت اینترنتی مندرج در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان (بخش خرید کارت اعتباری) نسبت به انتخاب رشته از این دوره‌ها اقدام کنند.

امکان انتخاب رشته کنکوری‌های سال گذشته

پذیرفته‌شدگان رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه (پذیرش با آزمون یا بر اساس سوابق تحصیلی) آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، برای شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی دوره‌های غیرروزانه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ به شرط اینکه تا ۲۵ اسفند ماه ۹۹ نسبت به انصراف قطعی اقدام کرده باشند و در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط از جمله مقررات نظام وظیفه مجاز به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سال ۱۴۰۰ بوده‌اند. در غیر این صورت مجاز به ثبت‌نام و شرکت در این آزمون نبوده‌اند.

انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش برای کنکوری‌ها

همچنین سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور برای کنکوری‌هایی که قصد اطلاع از وضعیت قبولی خود در رشته و دانشگاه موردنظر دارند، در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور فعال شده است.

بیشتر بخوانید: سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد | آغاز انتخاب رشته کنکور از فردا

ارسال نظر