پوشش جدید ایجاد شده توسط محققان، باتری لیتیوم فلزی را سبک تر می کند

رسانه کلیک - محققان دانشگاه استنفورد موفق شدند با تولید یک پوشش جدید، باتری لیتیوم فلزی را چند قدم به مصرف در وسایل الکترونیکی نزدیک تر کنند.

پوشش جدید ایجاد شده توسط محققان، باتری لیتیوم فلزی را سبک تر می کند

اکنون چند سالی است که دانشمندان هم عقیده شده اند که باتری های لیتیوم فلزی، آینده دنیای تکنولوژی باتری ها را تشکیل می دهند و آن ها را نسبت به دیگر همتایان لیتیوم یونی خود، مهم تر می سازد. این عقیده از دو دلیل اصلی نشات می گیرد، اول اینکه این باتری ها قادرند تا در هر پوند، 33 درصد نیروی بیشتری را ذخیره کنند. دوم اینکه از این رو که در ساخت انتهای قطب مثبت این باتری ها به جای گرافیت از لیتیوم استفاده شده است، بسیار سبک تر هستند.

اصلی تربن مشکل باتری های لیتیوم فلزی این است که غالبا برآمدگی های کوچکی به نام دندریت روی آن ها ایجاد می شود. دندریت ها در طول زمان باعث سوراخ شدن غشایی که قطب های مثبت و منفی باتری را از یکدیگر جدا می کنند، خواهد شد. با برخورد و تعامل این دو طرف نیز امکان اتصال کوتاه وجود دارد که به نوبه خود می تواند منجر به آتش سوزی شود.

باتری لیتیوم فلزی

حال، یک تیم از محققان دانشگاه استنفورد با تولید محافظی که رشد دندریت ها را تا میزان قابل توجهی محدود می کند، موفق شده اند این مشکل را برطرف کنند. این محققان می گویند که با این پوشش جدید، آن ها قادر به تولید باتری لیتیوم فلزی خواهند بود که 85 درصد از شارژ اصلی خود را پس از 160 چرخه شارژ، نگه می دارد. در حال حاضر، این میزان در باتری های لیتیوم فلزی 30 درصد است.

قاعدتا هر وسیله ای با بهره بردن از یک باتری سبک تر با کارایی بیشتر، عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد، اما وسایل نقلیه الکتریکی، بیشترین بهره را از این تکنولوژی جدید خواهند برد. این وسایل نقلیه الکتریک نزدیکی به یک چهارم از ظرفیت باتری را صرف منبع انرژی خود می کنند.

به هر حال، باتری لیتیوم فلزی نیز مانند هر تکنولوژی دیگری چالش های خود را دارد تا از آزمایشگاه خارج شده و به مصرف عادی برسد. محققان استنفورد نیز می گویند که این پوشش جدید، فعلا تنها بخشی از مشکلات این باتری هارا برطرف می کند. در بهترین حالت، باتری های لیتیوم فلزی چندین سال تا مصرف در وسایل الکترونیکی فاصله دارند.

ارسال نظر