فیلتر سایت گوگل تنها در سطح DNS | گوگل با آدرس IP در دسترس است!

در حالی که از روز گذشته اخباری مبنی بر شدت گرفتن فیلترینگ در اینترنت کشور و قطع دسترسی به اینترنت بین الملل و سوئیچ به اینترانت ملی در اپراتورهای همراه مطرح شده اما به نظر می رسد، فیلترینگ سایت گوگل در سطح DNS بوده و کاربران می توانند با وارد کردن آدرس آی پی گوگل، به سایت مذکور با سرعت بالا دسترسی داشته باشند.

فیلتر سایت گوگل تنها در سطح DNS | گوگل با آدرس IP در دسترس است!

اگرچه فیلترینگ گوگل به دلیل قطع حلقه ارتباط معترضین و جلوگیری از جستجوی مطالب رسانه های آنور آبی صورت گرفته اما بر هیچکس پوشیده نیست که موتور جستجوی گوگل، به بخش لاینفک بسیاری از مردم ایران تبدیل شده و به نوعی یک پاسخگوی آنلاین رایگان برای سوالات مردم در حوزه های مختلف محسوب می شد که فیلتر شدن آن، مشکلات زیادی را برای عموم مردم به وجود آورده است.

تا لحظه انتشار این خبر کاربران همچنان می توانند با وارد کردن آدرس IP گوگل به سایت مذکور با سرعت بسیار بالا دسترسی داشته باشند (حتی کاربران اپراتورهای همراه) اما اگر عبارت google.com را تایپ کنند، احتمالاً با مشکل دسترسی مواجه می شوند چرا که سرور DNSی که در ISP می بایست آی پی متناظر با گوگل را به مرورگر کاربر برگرداند، از انجام اینکار امتناع می کند و به همین دلیل سایت گوگل باز نمی شود. حال اگر کاربری IP گوگل را داشته باشد، به سادگی می تواند از این محدودیت عبور کند.

فیلتر کردن سایت گوگل به دلیل گستردگی آی پی های آن در سراسر جهان، کار سختی است و برای حل این موضوع دوستان فیلترچی می بایست لایه فیلترینگ خود را به لایه network و رصد پکت ها منتقل کنند.

ارسال نظر