کوچکترین ترانزیستور جهان توسط علی جاوه ای در آمریکا ساخته شد

اندازه ترانزیستورها از اهمیت بسیار بالایی در ارتقای فناوری رایانه دارند. ترانزیستورهای سیلیکونی کوچکتر دارای قدرت محاسباتی بیشتری هستند و پردازشگرها را سریع‌تر و کارآمدتر می‌سازند اما سیلیکون از محدودیت‌های خاص خود برخوردار است.

کوچکترین ترانزیستور جهان توسط علی جاوه ای در آمریکا ساخته شد

به گزارش کلیک، علی جاوه‌ای، دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و همکارانش موفق به ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان با استفاده از نانولوله‌های کربنی و روان‌ساز موتور شده است.

بنا بر خبری که در خبرگزاری سای‌تک منتشر شده است، اندازه ترانزیستورها از اهمیت بسیار زیادی در ارتقای فناوری رایانه برخوردار است. ترانزیستورهای سیلیکونی کوچکتر دارای قدرت محاسباتی بیشتری هستند و پردازشگرها را سریع‌تر و کارآمدتر می‌سازند اما سیلیکون از محدودیت‌های خاص خود برخوردار است.

ساختار ترانزیستورها به این شکل است که دارای سه پایانه موسوم به تخلیه، منبع و درگاه هستند. جریان از منبع به پایانه تخلیه جریان می‌یابد؛ سپس توسط درگاه مورد کنترل قرار می‌گیرد که بسته به ولتاژ اعمال شده، خاموش و روشن می‌شود.اما در سیلیکون ماجرا اینگونه نیست ،سیلیکون جریان آزادی از الکترون را ممکن می‌سازد، ذرات با کوچک شدن درگاه، از میان آن عبور می‌کنند. زمانی که این مساله اتفاق می‌افتد، ترانزیستور دچار نشت انرژی می‌شود.

اما اکنون پرفسور علی جاوه‌ای یک جایگزین برای ترانزیستورها تولید کرده که منجر به ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان با درگاهی به قطر یک نانومتر شده است. برای مقایسه، یک رشته موی انسان حدود ۵۰ هزار نانومتر است.روش کار جاوه ای و همکارانش بسیار شگفت انگیز بوده است، جاوه‌ای و همکارانش توانستند این کار را با استفاده از نانولوله‌های کربنی و دی‌سولفید مولیبدن(MoS2) انجام دهند که یک روان‌کننده موتور ماشین است. این ماده جزء خانواده‌ای از مواد با قابلیت کاربری در لیزرها، سلول‌های خورشیدی، ال‌ای‌دی‌ها و ترانزیستورهای با ابعاد نانو است.

در اینجا باید به این نکته مهم نیز اشاره کرد که ماده MoS2 مانند سیلیکون دارای ساختار شبکه‌ای بلوری است اما الکترون‌ها به سادگی سیلیکون در آن حرکت نمی‌کنند و کنترل‌شده‌تر هستند.

ارسال نظر