افزایش سرعت مرورگرها با روشی جالب

بسیاری از کاربران هنگام باز کردن صفحه وب دچار مشکل افت سرعت بارگذاری می‌شوند و همیشه از این اتفاق شکایت دارند. این افت سرعت می‌تواند به دلیل حجم بالای تصاویر استفاده شده در صفحه وب باشد. به همین دلیل اکثر مرورگرها قابلیت حذف و غیر فعال‌سازی بارگذاری تصاویر را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

افزایش سرعت مرورگرها با روشی جالب

کلیک- اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که به هر دلیل چه افت سرعت و یا دلایلی دیگر بخواهید قابلیت نمایش تصاویر صفحات وب را برای تمام صفحات وبی که با مرورگر خود باز می‌کنید غیرفعال کنید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. با جود اینکه غیر فعال‌سازی قابلیت نمایش تصاویر در صفحات وب، ممکن است پیمایش این صفحات را برای کاربران خسته کننده کند، اما سرعت بارگذاری صفحات وب بالا می‌رود. بسیاری از کاربران سرعت بالا را به دیدن تصاویری که در اکثر مواقع مربوط به تبلیغات است ترجیح می‌دهند.

اما ازجمله مزایای غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر در صفحات وب می‌توان به مواردی از قبیل افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب، پیمایش سریع صفحات وب و عدم نمایش تصاویر تبلیغاتی و نامرتبط با مطلب اشاره کرد. در خصوص پیمایش سریع صفحات وب باید به این نکته اشاره کرد که اگر اندازه تصاویر قرار داده شده در صفحه وب به گونه‌ای باشد که کل صفحه نمایش و یا نیمی از آن را در هر بار پیمایش صفحه اشغال کرده باشد، بنابراین بهتر است این‌گونه تصاویر از صفحه وب حذف شوند. و یا در بسیاری از مواقع اتفاق می‌افتد که تصاویر نامرتبط با محتوای متنی صفحه وب که بیشتر مربوط به تبلیغات است در صفحه وب نمایش داده می‌شود و بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که قابلیت نمایش این تصاویر را در مرورگر خود غیرفعال کنند.

اما با وجود این همه مزیت، استفاده از این قابلیت یعنی غیرفعال سازی نمایش تصاویر در صفحات وب، معایبی نیز دارد که از آن جمله می‌توان به خسته کننده و کسل کننده شدن صفحات وب اشاره کرد. علاوه بر اینکه بسیاری از تصاویر مرتبط با محتوای متنی صفحه وب، می‌توانند به کاربران برای درک محتوای متنی بیشتر کمک کنند مخصوصاً در صفحاتی که مطلب آموزشی قرار داده شده است. به همین دلیل در بسیاری از مرورگرها علاوه بر قابلیت غیر فعال‌سازی قابلیت نمایش تصاویر در صفحات وب، قابلیتی قرار داده شده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا لیستی از وب‌سایت‌هایی که محتوای آن‌ها آموزشی است و یا برای درک محتوا نیاز به وجود تصاویر است تهیه کنند. این لیست به لیست سفید یا White list معروف است.

اما غیر فعال‌سازی قابلیت نمایش تصاویر در مرورگرهای مختلف متفاوت است که در زیر به استفاده از این قابلیت در مرورگرهای معروف مثل کروم، فایرفاکس و غیره اشاره می‌کنیم.

غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر در مرورگر ‌کروم Chrome :

در مرورگر کروم ابتدا روی منوی سه خطی یا به اصطلاح منوی همبرگری در گوشه سمت راست مرورگر کلیک کرده و روی گزینه setting و سپس گزینه Show advanced setting کلیک کنید.

Disable-Images-in-Browser-Chrome-Settings

Disable-Images-in-Browser-Advanced-Settings

در پنجره باز شده روی گزینه Content setting که در قسمت Privacy قرار دارد کلیک کرده و سپس در پنجره باز شده گزینه Do not show any image را انتخاب کنید. این گزینه در قسمت image قرار دارد.

Disable-Images-in-Browser-Content-Settings

Disable-Images-in-Browser-Disable-Images-in-Chrome

با استفاده از این روش می‌توانید نمایش تمام تصاویر در تمام صفحات وب را غیرفعال کنید. اما اگر بخواهید لیست سفید خود را تهیه کنید روی گزینه Manage exception کلیک کنید و آدرس تمام صفحات وبی را که می‌خواهید تصاویر موجود در آن‌ها نمایش داده شود را وارد کنید. به همین راحتی در مرورگر کروم هم لیست سفید ساخته شد و هم نمایش تصاویر سایر وب‌سایت‌ها غیرفعال شد.

نحوه غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر در مرورگر فایرفاکس Firefox:

این مرورگر نیز قابلیت غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر در صفحات وب را در اختیار کاربران قرار داده است اما گاهی اوقات با وجود غیرفعال بودن قابلیت نمایش تصاویر در این مرورگر، برخی از تصاویر وب‌سایت‌های باز شده در فایرفاکس نمایش داده می‌شوند. به همین دلیل برای این کار بهتر است از افزونه Image Block برای این غیرفعال سازی نمایش تصاویر در این مرورگر استفاده کرد. افزودن این افزونه به فایرفاکس بسیار راحت است. با استفاده از این افزونه در فایرفاکس، فعال‌سازی و غیرفعال سازی نمایش تصاویر در وب‌سایت، تنها با استفاده از یک کلیک امکان‌پذیر خواهد بود.

Disable-Images-in-Browser-Firefox-Disable-Images

غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر در مرورگر اُپرا Opera:

برای غیرفعال سازی نمایش تصاویر در مرورگر اُپرا، از منوی Menue در سمت چپ صفحه مرورگر روی گزینه Setting کلیک کرده.

Disable-Images-in-Browser-Opera-Settings

و از پنجره باز شده در قسمت Website که در سمت چپ پنجره قرار دارد روی گزینه Do not show any images را که در قسمت Image قرار دارد انتخاب کرده و کلیک کنید. در این مرورگر نیز مانند مرورگر کروم امکان ایجاد لیست سفید یا لیست وب‌سایت‌هایی که می‌خواهید تصاویر آن‌ها نمایش داده شود وجود دارد. امکان ایجاد این لیست با استفاده از دکمه Manage exceptions امکان پذیر است.

Disable-Images-in-Browser-Disable-Images-in-Opera

اگرچه غیر فعال‌سازی نمایش تصاویر ممکن است باعث خسته کننده شدن صفحات وب برای کاربران شود اما مسلماً همان‌طور که گفته شد، سرعت بارگذاری و پیمایش صفحات وب را افزایش می‌دهد . به غیر از روش‌های توضیح داده شده در بالا، افزونه‌هایی نیز برای مرورگرهای اَپرا و کروم وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به راحتی و تنها با استفاده از یکی کلیک، قابلیت نمایش تصاویر را فعال و غیرفعال کرد. اینکه کاربران صفحات وب جذاب و پر از تصاویر را به سرعت بالای بارگذاری صفحات ترجیح بدهند یا بسته به سلیقه کاربران است.

ارسال نظر