چگونه مصرف انرژی و شارژ کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را کاهش دهیم؟

مصرف انرژی کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها شاید از جمله موضوعاتی باشد که کمتر به آن توجه کنید.

چگونه مصرف انرژی و شارژ کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را کاهش دهیم؟

البته این میزان مصرف انرژی در شرایطی که از باتری لپ‌تاپ استفاده کنید، برای شما بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اما همانطور که باتری لپ‌تاپ شما در حین استفاده سریعا شارژ خود را از دست می‌دهد، در حین استفاده از کابل پریز و پریز برق هم همین مقدار مصرف انرژی برق خواهید داشت. حال به نظر شما چه روش‌هایی وحود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم میزان انرژی مصرفی کامپیوترها و یا لپ‌تاپ‌های خود را کاهش دهیم؟

استفاده از روش‌هایی که منجر به کاهش مصرف انرژی کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها می‌شود، از دو سمت برای کا حائز اهمیت خواهند بود. اولین موضوع مربوط به هزینه‌ی برق است. مطمئنا با کاهش مصرف انرژی لپ‌تاپ و کامپیوترها میزان هزینه‌ی مربوط به آن‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند. شاید این موضوع برای شما که در خانه‌ی خود تنها از یک سیستم استفاده می‌کنید چندان حائز اهمیت نباشد، اما اگر شرکتی را در نظر بگیرید که در آن چندین کامپیوتر و لپ‌تاپ به طور مداوم در حال استفاده باشند مطمئنا با کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی چشمگیری در میزان هزینه‌ی نهایی برق خواهیم داشت.

موضوع دوم مربوط به زمانی است که شما از باتری لپ‌تاپ‌های شخصی خود استفاده می‌کنید. برخی از روش‌هایی که در این مقاله به منظور کاهش مصرف انرژی دستگاه به آن‌ها اشاره می‌شود، می‌توانند در این وضعیت نیز به کار گرفته شده و منجر به کاهش مصرف انرژی لپ‌تاپ شما شده و نهایتا میزان توان شارژدهی آن را افزایش دهند. بنابراین توصیه می‌کنیم که با کلیک دات آ‌ی‌آر همراه باشید.

از اسکپرین‌سیور استفاده نکنید

تا چند سال گذشته استفاده از اسکرین‌سیورها (Screensaver) بسیار متداول بود، اما خوشبختانه طی چند سال اخیر میزان استفاده از آن‌ها کاهش یافته است. اسکرین‌سیورها زمانی فعال می‌شون که شما برای مدت زمان مشخصی ای کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود استفاده نکنید. به عنوان مثال تصور کنید که برای صرف یک چای مدت زمان 10 دقیقه استراحت می‌کنید. در این شرایط و پس از گذشت مدت زمان معینی، اسکرین‌سیور کامپیوتر شما فعال شده و صفحه نمایش دستگاه را روشن نگه می‌دارد. این روشن ماندن صفحه نمایش دستگاه منجر به مصرف انرژی زیادی خواهد شد، بنابراین توصیه می‌کنیم که هیچگاه از اسکرین‌سیورها استفاده نکنید و به جای آن تنظیمات مربوط به نمایشگر دستگاه خود را در حالت Display Off قرار دهید تا پس از گذشت مدت زمان مشخصی که از کامپیوتر خود استفاده نکردید، به جای فعال شدن اسکرین‌سیور صفحه نمایش دستگاه خاموش شود.

1

یکی دیگر از مسائلی که در این راستا تاثیر مستقیمی بر روی مصرف انرژی کامپیوتر و لپ‌تاپ دارد، مربوط به میزان روشنایی یا اصطلاحا Brightness صفحه نمایش است. همواره سعی کنید که میزان روشنایی صفحه نمایش دستگاه را به حداقل شدت مورد نیاز برسانید، چرا که با افزایش روشنایی صفحه نمایش میزان مصرف انرژی دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع از جمله نکاتی است که توصیه می‌کنیم حتما در حین استفاده از باتری لپ‌تاپ خود در نظر داشته باشید.

از قابلیت‌های هایبرنیت و اسلیپ استفاده کنید

شاید همیشه کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را در وضعیتی خاص نگذارید و به سوی انجام سایر امور خود نروید، اما گاها و بنا به شرایط خاصی برای همه‌ی ما موضوعی این چنینی رخ می‌دهد و نیاز می‌شود تا برای مدت زمان خاصی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را رها کنیم. در این شرایط اگر تمایل به خاموش کردن دستگاه خود ندارید، حتما سعی کنید که از قابلیت‌هایی نظیر هایبرنیت (Hybernate) و یا اسلیپ (Sleep) استفاده کنید. استفاده از این دو قابلیت فوق‌العاده کاربردی هستند. شما در حین اجرای برنامه‌ها و نرم افزارهای گوناگون می‌توانید از این قابلیت استفاده کرده و پس از بازگشت خود مجددا و در مدت زمان بسیار کوتاهی دوباره به وضعیت پیشین خود بازگردید.

2

در وضعیت اسلیپ، تقریبا کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما هیچ مصرف انرژی برقی ندارد و ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی مجددا روشن شده و تمامی برنامه‌ها و فولدرهایی که قبلا از آن استفاده می‌کردید را در اختیار شما قرار خواهد داد. در وضعیت هایبرنیت هم دستگاه شما به هیچ وجه مصرف انرژی ندارد. استفاده از این دو قابلیت بسیار کاربردی بوده و در شرایط مختلف منجر به کاهش چشمگیر مصرف انرژی دستگاه می‌شود. دقت داشته باشید که اگر در حال دانلود فایل خاصی هستید و قصد دارید که پس از اتمام دانلود آن، کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را خاموش و یا به وضعیت هایبرنیت منتقل کنید، می‌توانید از نرم افزارهایی همچون BitTorrent Clients و یا Intenet Download Manager استفاده کنید. این نرم افزارها به شما این امکان را می‌دهند تا دستور مد نظرتان را برای آن تعریف نمایید تا پس از اتمام فرآیند دانلود به طور اتوماتیک آن دستور اجرا شود.

از هاردهای SSD استفاده کنید

3

اگر از کامپیوترهایی استفاده می‌کنید که هارد آن‌ها از نوع HDD است، می‌توانید هارد خود را به SSD تغییر داده و بدین صورت میزان مصرف انرژی آن را کاهش دهید. هاردهای HDD نسبت به نوع SSD سرعت عمل کمتری داشته و در عین حال مصرف انرژی بیشتری دارند. بنابراین استفاده از هاردهای نوع SSD می‌تواند یکی از روش‌های مناسب پیش روی‌تان به منظور کاهش مصرف انرژی برق دستگاه محسوب شود.

تنظیمات پیشرفته‌تر

4

سیستم عامل ویندوز مایکروسافت قابلیت‌های بسیار مناسبی را به منظور مدیریت بهتر مصرف انرژی لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌کند. به مظنور دسترسی به این تنظیمات در سیستم عامل ویندوز 8 و 10 می‌بایست وارد بخش Control Panel شده و سپس گزینه‌ی Power Options را انتخاب نمایید. پس از آن وارد بخش Edit Plan Settings شده و بر روی گزینه‌ی آبی رنگ change advanced power settings کلیک نمایید. در این قسمت می‌توانید تنظیمات دقیقی را برای لپ‌تاپ خود در نظر بگیرید و حتی برای عملکرد هارد دستگاه زمان معینی را تعیین نمایید.

از قطعات سخت افزاری کم مصرف‌تر استفاده کنید

اگر از کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید قطعات سخت افزاری کم مصرف‌تر را جایگری قطعات پیشین و پر مصرف نمایید. با پیشرفت‌هایی که در زمینه‌ی تکنولوژی و الکترونیک ایجاد شده در کنار افزایش توان و کارایی قطعات سخت افزاری، میزان انرژی مصرفی آن‌ها نیز روز به روز در حال کاهش است. بنابراین سعی کنید از کارت گرافیک، پردازنده و ... کم مصرف‌تر یا اصطلاحا بهره‌ورتر استفاده نمایید. حتی جایگرین کردن هارد SSD به جای HDD هم یک نمونه از همین سبک تغییرات محسوب می‌شود.

5

دقت کنید که همواره پردازنده‌های گرافیکی آنبورد مصرف انرژی کمتری نسبت به پردازنده‌های مجزا دارند. به طور کلی انتخاب قطعات سخت افزاری کم مصرف‌تر یکی از روش‌های بسیار مناسب کاهش مصرف انرژی در کامپیوترهاست. جالب است بدانید که به منظور نمایش میزان انرژی مصرف دستگاه خود می‌توانید از قطعاتی مانند Kill-a-Watt استفاده کنید. این ابزار میزان انرژی مصرفی دستگاه شما را نمایش می‌دهد.

6

منبع: howtogeek

ارسال نظر