کارهایی که هر کاربر کامپیوتر باید بداند

به گزارش کلیک، اهمیتی ندارد که شما به چه میزانی از تکنولوژی درک دارید، چیزهای خاصی وجود دارند که هر یک از ما هنگام استفاده از کامپیوتر با آنها سر و کار داریم ولی هنوز در کارآمد ترین راه از این موارد استفاده نکرده ایم. در اینجا ما 10 روش را به شما معرفی می کنیم که هر کسی می تواند این روش ها را یاد بگیرد و به منظور داشتن کامپیوتری سریع تر،با امنیت بیشتر و استفاده آسان تر از آن بهره ببرد. در این مطلب، چیزهای ساده تری را به شما یاد می دهیم به عنوان مثال، نحوه واگذاری را در اختیار شما قرار می دهیم، برای جلوگیری از ویروس ها چه کاری می بایست انجام دهیم، از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید و یا حتی ازاطلاعات خود یک بک آپ (نسخه پشتیبان) تهیه نمایید. حتی اگر در انجام تمامی این کارها تبحر داشته باشید (که احتمال دارد بعضی از این مسائل را ندانید)، ممکن است بعد از خواندن این مطالب تمایل پیدا کنید که این مطالب را برای آن دسته از دوستانتان که اطلاعات کمتری از تکنولوژی و کامپیوتر دارند بفرستید. روی هم رفته، هر چقدر که کاربران کامپیوتری که اطلاعات کمتری از کامپیوتر دارند، چیزهای بیشتر در زمینه ی فناوری اطلاعات و کامپیوتر یاد بگیرند، کمتر سراغ منابع متعدد و کتب و سایت های معتبر یا نا معتبر آموزش کامپیوتر می روند. اگر دنبال یه منبع معتبر برای آموزش کامپیوتر هستید، ما در اینجا مطالبی را برای شما گردآوری کرده ایم.

کارهایی که هر کاربر کامپیوتر باید بداند

در اینجا ما 10 روش را به شما معرفی می کنیم که هر کسی می تواند این روش ها را یاد بگیرد و به منظور داشتن کامپیوتری سریع تر،با امنیت بیشتر و استفاده آسان تر از آن بهره ببرد. در این مطلب، چیزهای ساده تری را به شما یاد می دهیم به عنوان مثال، نحوه واگذاری را در اختیار شما قرار می دهیم، برای جلوگیری از ویروس ها چه کاری می بایست انجام دهیم، از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید و یا حتی ازاطلاعات خود یک بک آپ (نسخه پشتیبان) تهیه نمایید. حتی اگر در انجام تمامی این کارها تبحر داشته باشید (که احتمال دارد بعضی از این مسائل را ندانید)، ممکن است بعد از خواندن این مطالب تمایل پیدا کنید که این مطالب را برای آن دسته از دوستانتان که اطلاعات کمتری از تکنولوژی و کامپیوتر دارند بفرستید. روی هم رفته، هر چقدر که کاربران کامپیوتری که اطلاعات کمتری از کامپیوتر دارند، چیزهای بیشتر در زمینه ی فناوری اطلاعات و کامپیوتر یاد بگیرند، کمتر سراغ منابع متعدد و کتب و سایت های معتبر یا نا معتبر آموزش کامپیوتر می روند. اگر دنبال یه منبع معتبر برای آموزش کامپیوتر هستید، ما در اینجا مطالبی را برای شما گردآوری کرده ایم.

10 - یک نسخه پشتیبان (بک آپ) از سیستم خود تهیه کنید

همه ما می دانیم که باید یک نسخه پشتیبان از کامپیوتر خود تهیه کنید، اما معمولا این امر جز آن دسته از کارهاست که به آینده موکول می کنید. راه اندازی یک نسخه پشتیبان فقط چند دقیقه کوتاه طول می کشد، بنابراین همین الان آن را انجام دهید و این کار را به فردا نیندازید. زمانی که شما به نسخه پشتیبان نیاز دارید، اگر به طور اتفاقی نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید، حتما از انجام این کار پشیمان نخواهید شد. اگر فقط برای یک درایو خارجی نسخه پشتیبان تهیه کنید، در این صورت فقط می توانید از ابزارهای ساده که برای کامپیوتر شما ساخته شده اند مثل مانند نسخه پشتیبان گیری ویندوز و یا ماشین زمان شرکت اَپِل استفاده کنید. با این حال نسخه پشتیبان تنها زمانی به کار می آید و کامپیوتر شما را ایمن نگه می دارد که کامپیوتر شما با مشکل مواجه شده باشد. اگر خانه شما در یک آتش سوزی از بین برود و یا تمامی وسایل شما به سرقت برود و یا هر نوع فاجعه دیگر(خدای نکرده) برای شما اتفاق بیوفتد، شما تمامی اسناد مهم، عکس های خانوادگی و سایر فایل های مهم را برای همیشه از دست خواهید داد. بنابراین، توصیه می کنیم با استفاده از یک سرویس مانند کرش پلن، از کامپیوتر خود بطور آنلاین، نسخه پشتیبان تهیه کنید. به این ترتیب، اطلاعات پاک شده شما، بدون توجه به جایی که شما هستید می تواند بازیابی شود و حتی اگر هر اتفاقی برای سخت افزار شما بیفتد، آن اطلاعات ایمن خواهد ماند.

هیچ بهانه ای برای عدم تهیه نسخه پشتیبان از کامپیوتر شما وجود ندارد پس همین الان یک نسخه پشتیبان برای کامپیوتر خود تهیه کنید. حداقل یک بار در ماه برخی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است که از شما بپرسند چگونه اطلاعات پاک شده را می توان بازیابی کرد. یک پشتیبان گیری خودکار فایل را راه اندازی کنید.

10

9- همه چیز را با میانبرها سریع تر انجام دهید

یک نکته مهم در مورد کامپیوترها این است که آنها می توانند بسیاری از مسائل را بسیار سریع تر از یک انسان انجام دهند. وقتی که در وب سایت دنبال یک کلمه خاص هستید، به جای اینکه دکمه اسکن را بزنید، می توانید دکمه ctrl+F را بزنید و کلمه ی مورد نظر خود را تایپ کنید. میانبرهای زیادی مانند این وجود دارد، مثلا اگر دکمه ctrl+S را بزنید، بلافاصله فایلی را که بر روی آن در حال کار هستید ذخیره می کند، دکمه ctrl+P از آن صفحه پرینت می گیرد و دکمه ctrl+T یه تب (صفحه) جدید در مرورگر اینترنت شما باز می کند. در اولین نگاه ممکن است این میانبرها سخت تر از آن چیزی که هستند به نظر رسند، اما پس از یک یا دو بار استفاده از یک کلید میانبر، تعجب خواهید کرد که چرا تا کنون شما هر کاری را با ماوس انجام داده اید. این چند کلید میانبر ما را چک کنید، قطعا یادگیری آنها برای شما مفید خواهد بود.

9

8- از خود در برابر ویروس ها دفاع کنید.

کاربران ویندوز، مدت هاست که با مشکلات وجود ویروس ها و بد افزار ها مواجه هستند، اما جالب است بدانید که مقابله با این مشکلات نسبتا آسان است. در آغاز ما توصیه می کنیم که با تفاوت بین ویروس ها، تروجان ها و دیگر تهدیدات برای کامپیوتر و ماهیت مخرب آنها آشنا شوید. سپس یک یا چند برنامه ی آنتی ویروس رایگان و مناسب برای محافظت از کامپیوتر خود نصب کنید (پیشنهاد ما آنتی ویروس ایوست می باشد، اما از طرفی آنتی ویروس بیت دیفندر نسبتا آپشن های ایمن تری دارد و ممکن است برای شما کسل کننده نشود). لازم به ذکر است که می توانید برای گوشی های تحت سیستم اندروید خود نیز آنتی ویروس مناسبی را انتخاب و نصب کنید. ناگفته نماند که بهترین راه برای مصون ماندن در برابر ویروس ها استفاده از حس ششم است. به عنوان مثال لینک های مشکوک را باز نکنید، برنامه هایی که منبع آنها نامعتبر می باشد را نصب نکنید و اگر تبلیغات اینترنتی ویندوز به شما هشدار دهد که سیستم شما آلوده شده است، مطمئن شوید که در واقع آنتی ویروس شما آلوده بودن یک وب سایت مشکوک را تایید می کند.

8

7- نت ورک خود را تنظیم کنید (و مشکلات وای فای را برطرف نمایید)

فهمیدن نحوه عملکرد روترها، مودم ها و دیگر چیزهایی که موجب می شود ارتباط اینترنت شما متصل گردد مفید خواهد بود، اما چند نکته اساسی وجود دارد که می تواند بیشتر مشکلاتی را که در این راه با آن مواجه خواهید بود را برطرف خواهد کرد. حتی ممکن است سوالاتی برای شما به وجود آید، به عنوان مثال: آیا روتر شما دائما نیاز به ریست دارد؟ مطمئن شوید که روتر بیش از حد داغ نشده است و با مشکل ترافیک مواجه نیست. آیا سرعت وای فای و رنج وای فای شما کمتر از میزان مطلوب است؟ از یکی از این ترفندها برای تقویت بیشتر آن استفاده کنید. اگر مشکلات بیشتر و جدی تری برای شما پیش آمده است، احتمالا خود شما نیز قادر با برطرف کردن آن باشید. راهنمای وب سایت ما را برای آگاهی از مشکلات خود و نحوه رفع آنها بررسی کنید، این راهنما یک منبع جامع است و تقریبا قادر به پاسخگویی به تمامی سوالات در ذهن شما در مورد مشکلات در زمینه اینترنت و شبکه از خرید روتر تا نصب و راه اندازی شبکه و اینترنت می باشد.

7

6- کامپیوتر خود را از وجود فایل های غیر ضروری و هرزنامه ها پاک کنید.

تا به حال به این فکر کرده اید که وجود ابزارهای یاهو در مرورگر شما چه مزیتی دارد؟ و یا هرزنامه های و برنامه های هرز چه تاثیری بر روی سیستم شما دارد؟ کراپ وار یک مشکل بسیار بزرگ در دنیای ویندوز است، اما این بدین معنی نیست که شما دست روی دست گذاشته و با آن مقابله نکنید. با دانش کافی در مورد آن و استفاده از برنامه و ابزار مناسب می توانید همواره از شر آنها خلاص شوید. برنامه هایی که تاثیر نامطلوب بر ویندوز شما دارند را حذف کنید و ترفندهایی را یاد بگیرید که از نصب برنامه های جانبی غیر ضروری جلوگیری کند. با این کار شما سیستم خود را ایمن تر و سریع تر نگه می دارید و نحوه مقابله با هرزنامه ها رو یاد می گیرید.

6

5- به کامپیوتر خانگی خود از هر جا دسترسی پیدا کنید.

تا به حال شده که در فضای بیرون مشغول کار کردن با لپ تاپ خود باشید ناگهان به یاد بیاورید که فایل مهمی را بر روی کامپیوتر خانگی شماست و در آن لحظه به آن احتیاج دارید؟ یک راه موثر برای رفع این مشکل استفاده از سرویس Dropbox است، بنابراین فایل های ضروری شما در هر جایی که باشید همراه شماست. به علاوه یادگرفتن این امر مفید است که چگونه در هر مکان از کامپیوتر خود استفاده کنید. با داشتن برنامه های ساده ای مانند Teamviewer، شما می توانید از طریق یک سیستم دیگر در فضایی دورتر از خانه ی خود، وارد کامپیوتر خود شوید و از کامپیوتر خود استفاده کنید، درست مثل زمانی که بر روی صندلی خود در خانه نشسته اید و از سیستم خود استفاده می کنید. به کمک این برنامه ها شما می توانید در مواقع لازم به فایل های ضروری خود دسترسی پیدا کنید.

5

4- کامپیوتر خود را در بهترین شکل ممکن با نگهداری و تعمیرات منظم، حفظ کنید

نگهداری و تعمیرات کامپیوتر بعد از سال ها واقعا دشوار شده است. بیندفراگ کردن و تمیز کردن فایل های موقت و سایر کارها، رابطه ای برقرار است برای ایمن و سریع تر نگه داشتن سیستم شما تلاش می کند. خوشبختانه، در سال های اخیرسریع و ایمن نگه داشتن و تمیز کردن نرم افزاری کامپیوتر بسیار آسان تر شده است، کافی است شما چند کار ساده را یاد بگیرید و با انجام آن سیستم خود را تمیز تر و سریع تر نگه دارید. راهنمای وب سایت ما را بخوانید تا با نحوه حفظ و مراقبت ویندوز و مک آشنا شوید، با انجام این کار می توانید ویندوز خود را مثل روز اول نگه دارید. اگر احساس می کنید سرعت گوشی شما کمی کند شده است، برای سیستم عامل IOS و اندروید نیز راه حل هایی داریم.

4

3- یک فایل بین دو کامپیوتر را بلافاصله به اشتراک بگذاری د

فرض کنید شما فایل هایی دارید که می خواهید برای دوست خود که در کنار شما نشسته است، ارسال کنید اما فلش درایوی همراه شما نیست. خب چاره کار چیست؟ می توانید حدس بزنید؟ انتقال یک فایل بین دو کامپیوتر از طریق شبکه وایرلس (یا سیمی) بسیار آسان است و تفاوتی ندارد که این تبادل اطلاعات بین شما و یک نفر و یا بین چندین کامپیوتر باشد. در اینجا راه های جالبی برای به اشتراک گذاشتن فایل ها بین یک کامپیوتر با یک کامپیوتر در نزدیکی آن وجود دارد، اما اگر می خواهید اطلاعات بین چندین کامپیوتر را در خانه خود به اشتراک بگذارید، ویژگی های هوم پیج ویندوز عالی است و گزینه ی خوبی می باشد. البته نا گفته نماند که برای این کار برنامه دراپ باکس نیز به کار می آید.

3

2- تبادل نظر های دزدیده شده یا گم شده ی خود را به راحتی پیدا کنید.

شما ممکن است به دلیل سهل انگاری گاهی تلفن، لپ تاپ و یا دیگر فن آوری خود را در جای نامناسبی قرار داده باشید و مورد سرقت قرار گیرند، بنابراین برخی از تدابیر امنیتی را راه اندازی کنید. کاربران آیفون می توانند برنامه ی "آیفون من را پیدا کن" و کاربران اندروید می توانند برنامه ی "مدیریت دستگاه اندروید" را فعال کنند که این برنامه ها اجازه می دهند تا شما گوشی و لپ تاپ خود را ردیابی کنید اگر آنها را گم کنید و یا مورد سرقت قرار گیرند. البته می توانید از یک برنامه ی با ویژگی بهتر مثل "پِرِی" استفاده کنید که تقریبا می تواند هر لپ تاپ یا اسمارت فون گم شده یا به سرقت رفته را ردیابی کند و حتی می تواند یک عکس از فرد مضنونی که گوشی شما را دزدیده تهیه کند. اگر شما یک دوربین گم کردید، خدمات کمرا تریس (ردیابی دوربین) می تواند به شما کمک کند که آن را پیدا کنید و البته اولین قدم امنیتی این است که از وسایل خود با دقت مراقبت کنید و مطمئن شوید که تمام وسایل شخصی شما به دست افراد سود جو نیوفتد و تا حد ممکن بر روی گوشی یا لپ تاپ خود رمز عبور بگذارید.

2

1- اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه دارید.

متاسفانه اینترنت همیشه محل ایمنی نیست، بدین معنی که همیشه همه می بایست اطلاعات شخصی خود را سالم نگه دارند و از آن محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که شما با استفاده از کلمات عبور قوی، حذف اطلاعات شخصی اعم از عکس ها و فایل های دیگر مهم از به سرقت رفتن آنها جلوگیری کنید. هرگز از شبکه های عمومی فای باز بدون حفاظت استفاده نکنید. ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی شما راحت تر از آن است که به نظر می رسد، با انجام کارهای ذکر شده قطعا متعجب خواهید شد که ایمن نگه داشتن سیستم شما چندان هم سخت نبود.

1

منبع: lifehacker

ارسال نظر