چرا خرید کابل های HDMI گران قیمت ضرورتی ندارد؟

اگر قصد خرید کابل HDMI دارید لازم است بدانید که خرید یک کابل گران قیمت هیچ ضرورتی ندارد. در ادامه این مطلب دلایلی را بیان خواهیم کرد که شما را برای خرید کابل های HDMI ارزان قیمت متقاعد خواهد کرد

چرا خرید کابل های HDMI گران قیمت ضرورتی ندارد؟

کلیک - اکثر افراد وقتی می خواهند یک سیستم پخش و سرگرمی برای منازل خود خریداری کنند؛ یک تلویزیون به همراه یک ساندبار و یا یک تلویزیون ۴K با نرخ رفرش ۶۰ هرتز را که دارای سیستم صوتی با کیفیتی است، انتخاب می کنند. بسیاری از افراد مبالغ زیادی را برای خریداری این سیستم ها می پردازند که امر غیر معمولی نیست؛ اما موضوعی که در ادامه به بحث در مورد آن خواهیم پرداخت این است که خرید کابل های HDMI گران قیمت هیچ ضروری ندارد و می توان گفت تقریبا هیچ تفاوتی با نسخه های ارزان قیمت تر خود ندارند.

کابل HDMI برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ معرفی شد. با وجود اینکه از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی در این کابل ها ایجاد شده است، اما همه آن ها دارای چندین ویژگی مشترک هستند. تمام آن ها می توانند میزان بیشتری از اطلاعات را نسبت به سایر کابل ها انتقال دهند و می توانند برای تماشای فیلم هایی با وضوح بالا مورد استفاده قرار گیرند. همچنین می توان با استفاده از ویژگی HDMI-CEC، تمام وسایلی را که از طریق این کابل به یکدیگر متصل می شوند، تنها با استفاده از یک ریموت کنترل، کنترل کرد. اما موضوعی که قصد داریم که در این مطلب به بررسی آن بپردازیم این است که برخی از کابل های HDMI با قیمت های بسیار بالایی عرضه می شوند؛ اما در بسیاری از موارد هیچ توجیهی برای استفاده از آن ها وجود ندارد. در اکثر موارد استفاده از یک کابل ارزان قیمت HDMI هم نیاز شما را کاملا برطرف می کند و کابل های HDMI گران قیمت تنها در موارد معدودی واقعا لازم هستند. می توان گفت در ۹۹٫۹۹ درصد موارد، یک کابل ۹ دلاری با یک کابل ۱۹ دلاری یا ۹۹ دلاری و یا حتی یک کابل ۲۹۹ دلاری هیچ تفاوتی ندارد! در ادامه در مورد دو موضوع توضیح خواهیم داد؛ اول اینکه چه مواردی باعث افزایش قیمت کابل های HDMI می شوند و دوم اینکه در چه مواردی استفاده از یک کابل گران قیمت واقعا ضرورت دارد.

در سال ۲۰۰۲ زمانی که کابل های HDMI برای نخستین بار معرفی شدند، ادعاهای کذب زیادی در مورد آن ها مطرح می شد و افراد زیادی هم به سادگی فریب آن ها را می خوردند (البته دلیل فریب خوردن مردم این بود که کابل های HDMI در آن زمان به تازگی معرفی و عرضه شده بودند). شرکت های تولید کننده کابل هم تمام تلاش خود را می کردند که مردم از کابل های آنالوگ فاصله بگیرند و به سمت خرید کابل های HDMI روی آورند. قبلا از پیدایش کابل های HDMI هم این طرز فکر به افراد القا می شد که بلندگوهای با کیفیت باید ویژگی های فوق العاده منحصر به فردی داشته باشند.

در آغاز پیدایش کابل های HDMI، شرکت های تولید کننده این کابل ها این طرز فکر را در میان مردم ایجاد کردند که برخورداری این کابل ها از روکش طلا و سایر ویژگی هایی منحصر به فرد که باعث افزایش قیمت آن ها می شد، اهمیت زیادی دارد. در آن زمان کابل های HDMI با قیمتی بیش از ۳۰ دلار عرضه می شد و قیمت کابل هایی که فقط چند سانتیمتر بزرگ تر بود، ۱۰ دلار بیشتر بود)؛ اما واقعیت این است که بسیاری از ویژگی های کابل های HDMI (مانند طلایی بودن سر کابل) تنها موجب افزایش قیمت آن می شود و هیچ تاثیری در عملکرد آن ها ندارد.

در اصل باید گفت که کابل های HDMI دارای یک استاندارد کاملا دیجیتال هستند و قابلیت بررسی خطاها و برطرف کردن آن ها در بسیاری از کابل های HDMI موجود در بازار وجود دارد. تنها چیزی که در مورد کابل های HDMI اهمیت دارد این است که این کابل ها از عملکرد درستی برخوردار هستند یا نه و یا اینکه انتقال اطلاعات به درستی در آن ها صورت می گیرد یا نه. امروزه دیگر دوران تلویزیون های آنالوگ تمام شده است. در گذشته در برخی از مواقع سیگنال های آنالوگ به درستی انتقال داده نمی شدند و یا انتقال آن ها همراه با نویز و سر و صدا بود؛ اما در مورد سیستم دیجیتال اصلا این چنین نیست. در این سیستم یا تصویر شفاف و بدون مشکل دریافت می شود و یا تصویر اصلا دریافت نمی شود و وجود یا عدم وجود یک کابل HDMI گران قیمت، هیچ تاثیری بر عملکرد سیستم دیجیتال ندارد.

توصیه ما به شما این است که در بیشتر موارد، ارزان ترین کابل HDMI را از یک فروشگاه معتبر بخرید؛ زیرا این اطمینان را به شما می دهیم که عملکرد آن در حد یک کابل گران قیمت (مثلا ۴۰ دلار) است.

اما قطعا در برخی از موارد، یک کابل HDMI گران قیمت ارزش خریدن را دارد؛ البته با قطعیت می توان می گفت که کیفیت تصویر در هنگام استفاده از یک کابل ارزان قیمت و یک کابل گران قیمت، کاملا یکسان است و هیچ تفاوتی ندارد. تفاوت بین کابل های ارزان قیمت و کابل های گران قیمت در موارد دیگر مشخص می شود.

نخستین موردی که استفاده از کابل های گران قیمت ضروری است، استفاده از کابل در داخل دیوار است. کابل هایی که برای استفاده در داخل دیوار (سیم کشی توکار ) یا روی دیوار (روکار) مناسب هستند، با دو کد"CL2" و "CL3" مشخص شده اند. این کابل ها می توانند به ترتیب بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ ولت برق انتقال دهند و در برابر آتش مقاوم هستند (استفاده از این کابل ها موجب می شود خطر آتش گرفتن سیم های تو کار در هنگام ایجاد نارسایی برق خطرناک در سیستم پخش و سرگرمی، کاهش پیدا کند). در ضمن این کابل ها توسط پوشش پلاستیکی خاصی پوشانیده شده اند که هنگام سوختن در آتش سوزی های شدید، ترکیباتی از خود آزاد می کنند که نسبت به ترکیبات پلاستیک های مشابه کمتر سمی هستند و برای سلامتی افراد خطر کمتری دارند. همچنین کابل هایی ساخته شده از پلنوم نیز نوع دیگری از کابل ها هستند و دارای پوشش عایق مخصوصی هستند که باعث می شود این کابل ها کمتر قابل اشتعال باشند و در آتش سوزی های بسیار شدید، دود کمتری از خود متصاعد کنند. این کابل ها بیشتر برای استفاده در فضاهای باز طراحی شده اند؛ بنابراین اگر می خواهید یک کابل HDMI را به صورت روکار تا زیر زمین خانه خود بکشید، توصیه می کنیم از کابل های ساخته شده از پلنوم استفاده کنید.

با وجود اینکه یک کابل HDMI نود سانتیمتری تولید شده توسط یک شرکت نام آشنا و معروف و یک کابل هم اندازه آن که توسط یک شرکت نوپا و نه چندان معروف تولید شده است، تقریبا هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و نمی توان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد؛ اما ممکن است نامناسب بودن کابل تولید شده توسط یک شرکت نه چندان معروف در استفاده های بسیار طولانی مدت از آن ها به دلیل استفاده از مواد کم کیفیت در ساخت آن ها و یا وجود نقص در هنگام تولید آن ها، مشخص شود. چنانچه قصد خرید یک کابل بلند را دارید، توصیه می شود کابلی را بخرید که روکش آن از مواد با کیفیت تری تهیه شده باشد و کنترل کیفیت آن در هنگام تولید با دقت بیشتری انجام شده باشد.

یکی از موارد دیگری که خرید کابل های HDMI گران قیمت تر تا حدودی ضروری است؛ زمانی است که فاصله کمی بین دیوار و تلویزیون شما باشد و تلویزیون هم دارای ضخامت زیادی باشد. در چنین مواقعی می توانید کابلی را خریداری کنید که زاویه سر آن به صورتی باشد که بتوانید کابل را بدون اینکه نیاز باشد آن را زیاد خم کنید (زیرا این کار باعث ایجاد فشار بر روی تلویزیون و کابل می شود)، در پشت یا کنار تلویزیون قرار دهید. این دسته از کابل های HDMI در دو نوع در بازار موجود هستند که زاویه سر آن ها ۹۰ و ۲۷۰ درجه است. سر برخی از کابل ها هم هیچ زاویه ای ندارد و کاملا صاف است.

کابل هایی که سر آن ها دارای زاویه ۹۰ و ۲۷۰ درجه است، برای استفاده در پشت دستگاه به کار گرفته می شوند (شما می توانید با توجه به جهت قرارگیری پورت اتصال تلویزیون (افقی با عمودی) و همچنین جهت خود کابل (رو به بالا یا رو به پایین)، یکی از این دو را انتخاب کنید). کابل هایی که سر آن ها صاف است، برای استفاده در کنار تلویزیون به کار گرفته می شوند؛ چنانچه کابل HDMI از لبه قاب تلویزیون کمی فاصله گرفته است، می توانید از کابل های که دارای سر صاف هستند، استفاده کنید. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید و تمایلی به خرید یک کابل جدید ندارید، می توانید از مبدل های ارزان قیمتی که در یک طرف کابل قرار می گیرند، استفاده کنید.

البته در صورت تصمیم برای خرید کابل های HDMI گران قیمت تر، کابل هایی را انتخاب کنید که قیمت آن ها تنها کمی بیشتر از کابل های ارزان قیمت باشد و اختلاف قیمت زیادی با آن ها نداشته باشند.

در پایان باید بگوییم که تقریبا در همه موارد، ارزان ترین کابل HDMI هم نیاز شما را برطرف می کند و همین که کابل قادر به انتقال سیگنال ها باشد، برای شما کافی است. توصیه ما این است که برای اتصال پلیرهای مختلف به تلویزیون خود، از یک کابل ارزان قیمت استفاده کنید و به جای پرداخت پول بیشتر برای خرید یک کابل گران قیمت تر، پول خود را صرف خرید فیلم های با کیفیت تر کنید.

ارسال نظر