هوش مصنوعی رفتار اجتماعی حیوانات را تفسیر می‌کند

محققان چینی الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به تفسیر رفتار اجتماعی حیوانات کمک می‌کند.

هوش مصنوعی رفتار اجتماعی حیوانات را تفسیر می‌کند

به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، محققان چینی فناوری الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به تفسیر رفتار اجتماعی حیوانات کمک می‌کند.
به گفته موسسه فناوری پیشرفته شنژن که زیر نظر آکادمی علوم چین فعالیت می‌کند، یک تیم تحقیقاتی چینی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده‌اند که به چالش‌های حیاتی در تشخیص دقیق رفتار اجتماعی حیوانات رسیدگی می‌کند.
دشوارترین بخش تحلیل رفتار اجتماعی چند حیوانی، تمایز بین حیواناتی است که در عین حال بسیار شبیه به هم هستند.
فناوری جدید، می‌تواند حیواناتی با ظاهر مشابه را با دقت بیش از ۹۰ درصد شناسایی کند و نیاز به تعریف دسته‌بندی‌های رفتار اجتماعی از قبل را از بین ببرد؛ اجرای این روند به کشف تفاوت‌های جدید و تعریف‌نشده در رفتار اجتماعی حیوانات کمک می‌کند. 
وی پنگفی، نویسنده مکاتبات این مطالعه گفت: الگوریتم جدید همچنین می‌تواند به طور موثر حجم زیادی از داده‌های جدید را با دقت بالاتر ترکیب کند، بنابراین نتایج تخمین ژست‌های اجتماعی سه بعدی دقیق‌تری را به دست می‌آورد.

وی گفت: الگوریتم توسعه داده شده برای محاسبه دقیق وضعیت اجتماعی سه بعدی در موش‌ها، پرندگان و سگ‌های خانگی، با پتانسیل کاربرد‌های بین گونه‌ای مناسب است.
این مطالعه اخیرا در مجله Nature Machine Intelligence منتشر شده است. محققان چینی تکنولوژی هوش مصنوعی را برای کمک به تفسیر رفتار اجتماعی حیوانات توسعه داده‌اند که با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی عمیق، توانایی تشخیص و تحلیل الگو‌های رفتاری حیوانات را دارد.
 این پژوهش همچنین می‌تواند به متخصصان حیوانات در درک بهتر رفتار‌های حیوانات کمک کند و در زمینه‌هایی از جمله مطالعات مربوط به جمعیت‌شناسی حیوانات و حفظ تنوع زیستی موثر باشد.
این تکنولوژی همچنین می‌تواند در بخش‌های دیگری از تحقیقات علوم زیستی نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، در مطالعات زیست‌شناسی در محیط‌های طبیعی، این تکنولوژی می‌تواند به جمع‌آوری داده‌های بزرگ و پیچیده کمک و به دانشمندان کمک کند تا روند رفتاری حیوانات را در زمان واقعی و در گستره وسیعی از منابع داده مشاهده و تجزیه و تحلیل کنند.
با تحول‌های جدید در فناوری هوش مصنوعی، امکانات متعددی در حوزه پژوهش‌های تفسیر رفتار حیوانات فراهم می‌شوند. این تکنولوژی نه تنها زمان مورد نیاز برای تحلیل رفتار حیوانات را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، بلکه دقت و صحت تحلیل‌ها بواسطه آن‌ها افزایش می‌یابد. با استفاده از این تکنولوژی هوش مصنوعی، محققان قادر خواهند بود تا به سرعت و به دقت رفتار اجتماعی حیوانات مطالعه کنند و نتایج بهتری برای تحقیقات خود بدست آورند.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر