چرا سیم‌ کارت‌ های قدیمی گران تر شده است؟

رسانه کلیک - طبق اظهارات فعالان بازار، سیم‌ کارت‌ های دائمی قدیمی که تقاضای زیادی برایشان وجود دارد، تعیین‌ کننده‌ قیمت سیم‌ کارت هستند و با توجه به جایگاهشان نزد کاربران و قدمتی که دارند،‌ به نوعی ایجاد بورس کرده‌ اند تا جایی که قیمت بعضی از این سیم‌ کارت‌ های دائمی قدیمی به چند صد میلیون تومان می رسد!

چرا سیم‌ کارت‌ های قدیمی گران تر شده است؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ سیم‌ کارت‌ ها با شماره‌ های رند که راحت‌ تر در خاطر می‌ مانند، همواره از بهایی بالاتر از حد معمول برخوردار بوده‌ و با قیمتی بالاتر از نرخ رایج به فروش می‌ رسند. در این میان قیمت این شماره‌ ها گاهی به چند صد میلیون تومان نیز می‌ رسند، اما این که تعیین قیمت برای این خطوط از چه قاعده و قانونی پیروی می‌ کند، موضوعی است که شاید پاسخ چندان روشنی برای آن وجود نداشته باشد؛ هرچند در این زمینه از سوی رگولاتوری مصوباتی نیز ابلاغ شد و فعالان بازار موبایل نیز بر این نکته تاکید دارند که این تعرفه‌ گذاری بر اساس تجربیات و وضعیت بازار انجام می‌ شود.

نکته دیگر آن که در گذشته قیمت سیم‌ کارت‌ های رند در بازار آزاد اغلب به شکل توافقی تعیین می‌ شد، اما اکنون مدتی است اپراتورهای تلفن همراه، خود با راه‌ اندازی سامانه‌ هایی وارد این عرصه شده‌ اند و مستقیم به واگذاری سیم‌ کارت‌ های رند می‌ پردازند. همراه اول با راه اندازی سامانه هایی برای واگذاری سیم کارت های رند شرایطی ایجاد کرد تا به گفته مسئولان این شرکت جلوی قیمت‌ های نجومی گرفته شود.

با این حال رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌ کارت و لوازم جانبی، با بیان اینکه افزایش قیمت سیم‌ کارت به سرعت افزایش قیمت گوشی نیست، اما آن هم دلایل خاص خود را برای افزایش یا کاهش قیمت دارد، عنوان کرد: با توجه به محدودیت عرضه و توزیع، حجمی از تقاضا همیشه وجود دارد و نوسانات نرخ ارز هم چندان تاثیری بر آن ندارد، البته بی‌ تاثیر هم نیست. مضاف بر این، عوامل دیگری مانند عرضه سیم‌ کارت، میزان عرضه و تقاضا و عدم توازن بین عرضه و تقاضا بر قیمت سیم‌ کارت خیلی موثر است.

افشار فروتن با اشاره به افزایش نسبی قیمت سیم‌ کارت افزود: در حوزه سیم‌ کارت‌ های دائمی با کدهای ثابت به عنوان تعیین‌ کننده و مرجع قیمت، دیگر با آن شماره‌ ها چندان واگذاری نداریم و چون کدهای قدیمی واگذاری جدید ندارند، متقاضی خاص خود را دارند و این بحث تقاضا است که بر قیمت تاثیر می گذارد. اینکه عرضه‌ این سیم‌ کارت‌ ها کمتر شده و تقاضا به قوت خود استوار بوده، باعث شده شاهد افزایش قیمت سیم‌ کارت باشیم.

وی ادامه داد: چون سیم‌ کارت‌ های دائمی جدید دیگر عرضه نمی شود و همان سیم‌ کارت‌ هایی که از قبل، عرضه و در بازار توزیع شده اند، به‌ صورت چرخشی دست به دست می‌ چرخد، این سیم‌ کارت‌ ها با توجه به جایگاهی که در نزد کاربران پیدا کرده و قدمتی که دارند،‌ ایجاد بورس کرده اند، وگرنه تفاوتی با هم ندارد. متقاضی، کاربر و حجم تقاضاست که تاثیر مستقیم و موثری بر افزایش و کاهش قیمت می‌ گذارد.

فروتن درباره قیمت تقریبی سیم‌ کارت‌ های دائمی قدیمی تصریح کرد: تقاضا برای سیم‌ کارت‌ های قدیمی بیش‌ تر برای سیم‌ کارت‌ های کد ۱ تا ۳ است. قیمت‌ های سیم‌ کارت‌ های کد ۱ از سه میلیون و ۳۰۰ هزار تا چهار میلیون تومان شروع می‌ شود. سیم‌ کارت‌ های کد ۲ با ۵۰۰ هزار تومان اختلاف ارزان‌ تر و سیم‌ کارت‌ های کد ۳ با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به سیم‌ کارت‌ های کد ۱ عرضه می‌ شوند. البته این‌ ها قیمت‌ های حداقلی است و در بازار، سیم‌ کارت‌ های تا چند صد میلیون تومانی هم وجود دارد.

ارسال نظر