بهترین دانشگاه های فرانسه در سال ۲۰۱۹ مشخص شدند

رسانه کلیک - اگر قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارید، با ما همراه باشید تا شما را با ۴ مورد از بهترین دانشگاه های فرانسه در سال ۲۰۱۹ آشنا کنیم.

بهترین دانشگاه های فرانسه در سال ۲۰۱۹ مشخص شدند

طبق رده بندی Times Higer Education در سال ۲۰۱۹ ، بیش از ۳۰ موسسه و دانشگاه در فرانسه وجود دارد که جزو برترین مراکز علمی جهان هستند. جالب آنکه جایگاه اول تا پنجم این فهرست متعلق به دانشگاه های پاریس است. دانشگاه های لیون، مارسی و تولوز نیز در رده های بعدی قرار دارند.

۱. دانشگاه تحقیقاتی پی سی ال پاریس

دانشگاه تحقیقاتی پی سی ال پاریس

دانشگاه پی سی ال (PCL) روی هم رفته از ۲۵ موسسه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی تشکیل شده و دارای ۵ موسسه دائمی در سراسر پاریس است: مدرسه نرمال سوپریور، کالج فرانسه، رصدخانه پاریس، شیمی پاریس تک و ESPCI پاریس تک. هدف اصلی این دانشگاه از همان ابتدا قرار گرفتن در فهرست بهترین دانشگاه های جهان بود.

پی اس ال همکاری گسترده ای با دیگر دانشگاه های مطرح دنیا نظیر کمبریج، UCL، پکینگ و دانشگاه ملی تایوان دارد و پژوهشگران آن تاکنون موفق به دریافت ۲۶ جایزه نوبل در زمینه های شیمی، فیزیک، ادبیات، اقتصاد، پزشکی و روانپزشکی شده اند.

۲. دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربُن

دانشگاه سوربن یک موسسه تحقیقاتی دولتی است که امسال توانست پس از پی سی ال، در رده دوم بهترین دانشگاه های فرانسه قرار گیرد. این پژوهشگاه از سه دانشکده علوم، علوم انسانی و پزشکی تشکیل شده و یک پردیس دانشگاهی نیز در شهر ابوظبی دارد.

هشت مجموعه علمی-تحقیقاتی در سوربن وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند بخش باستان شناسی و جانورشناسی قابل بازدید برای عموم هستند.

۳. مدرسه پلی تکنیک

مدرسه پلی تکنیک این موسسه در نزدیکی شهر پلزو واقع شده و فاصله آن تا پاریس ۱۰ مایل است. در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ نفر در مدرسه پلی تکنیک مشغول تحصیل هستند که ۳۰ درصد آن‌ها از کشورهای دیگر به فرانسه آمده اند.

مدرسه پلی تکنیک تنها روی گرایش های علمی و فنی تمرکز دارد. البته دانشجویان علاوه بر اخذ دوره های علوم و مهندسی، موظف به شرکت در کلاس های علوم انسانی و ورزشی نیز هستند.

افراد برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی، باید دوره های آمادگی را در دبیرستان پشت سر گذاشته و امتحانات کتبی و شفاهی را نیز با موفقیت به پایان برسانند. از آنجایی که این مرکز رسما توسط وزارت دفاع فرانسه اداره می شود، دانشجویان فرانسوی هشت ماه از سال اول تحصیلی را موظف به گذراندن خدمت سربازی هستند.

۴. دانشگاه دیدرو پاریس

دانشگاه دیدرو پاریس

این دانشگاه که در جایگاه چهارم فهرست بهترین دانشگاه های فرانسه قرار دارد، عمده شهرت خود را مدیون تحقیق در حوزه های مختلف علوم، به ویژه ریاضیات است. دوره های ورزشی ویژه ای نیز در این موسسه برگزار می شوند که از میان آن‌ها می توان به بندبازی، بوکس فرانسوی و فعالیت های نمایشی اشاره کرد.

دانش آموختگان دیدرو تاکنون موفق به دریافت دو جایزه نوبل و دو مدال فیلدز شده اند. نام این مرکز علمی برگرفته از نام فیلسوف، منتقد هنری و نویسنده فرانسوی قرن هجدهم، دنیس دیدرو است.

ارسال نظر