جت پرینتر چیست و چه کاربردی دارد؟

رسانه کلیک - جت پرینتر یکی از وسایل ضروری در کاگاه های تولیدی و کارخانه های تولیدی به شمار می آید. در این مقاله با انواع جت پرینت رو کاربرد آن ها آشنا می شوید.

جت پرینتر چیست و چه کاربردی دارد؟

جت پرینتر یکی از وسایل ضروری برای هر کارخانه یا کارگاه تولیدی می باشد. چاپ اطلاعات روی بسته بندی ها یکی از نیازهایی است که هر کارخانه ای را وادار می کند حداقل یک دستگاه جت پرینتر داشته باشد. از آن جایی که تنوع محصولات بسیار بالا است و به طبع آن بسته بندی ها هم متنوع هستند، این دستگاه ها هم گسترش پیدا کرده اند و انواع مختلفی از آن ها به بازار راه پیدا کردند. اگر نمی دانید جت پرینتر چیست؟ و برای چه کاری از آن استفاده می شود؟ تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید تا به جواب سوال هایتان برسید.

جت پرینتر چیست؟

جت پرینتر یک چاپگر است که اطلاعات مورد نیاز را روی محصولات مختلف چاپ می کند. برای اینکه دقیق تر متوجه منظور ما بشوید، به این فکر کنید که آخرین باری که خرید کردید و تاریخ انقضای برخی از محصولات را چک کردید کی بود؟ اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، بارکد، قیمت، شماره سریال، لگو و غیره توسط جت پرینتر بدون تماس با محصول روی آن چاپ می شود. در این روش به کمک نازل و هدِ پرینتر، جوهر با فشار به بیرون پاشیده می شود. هرچند در جت پرینترهای لیزری از جوهر خبری نیست و گرما است که کار چاپ را انجام می دهد. نکته حائز اهمیت این است که تمام فرآیند توضیح داده شده بدون تماس با محصول انجام می شود. در نتیجه از نظر بهداشتی هیچ مشکلی برای محصول نهایی به وجود نمی آید.

انواع جت پرینتر

بنابر نیاز مختلف کارخانجات و شرکت های تولید کننده محصولات، جت پرینترها ی مختلف و متنوعی پا به عرصه وجود نهاده اند. هر کدام از این محصولات دارای مزیت ها و معایب خاص خود هستند که می توانند تصمیم گیری و انتخاب جت پرینتر را برای ما سخت کند. با شناخت کامل انواع جت پرینتر راحت تر می توانید محصول مورد نیاز خودتان را پیدا کنید.

1- جت پرینتر دستی

جت پرینترهای دستی یا پرتابل ساده ترین نوع جت پرینتر می باشند که در کارگاه ها و تولیدی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در این کارگاه ها به دلیل عدم وجود نوار نقاله، تک تک محصولات باید به صورت دستی تاریخ زنی و بارکد گذاری شود. قابل حمل بودن مهم ترین ویژگی این محصول می باشد. همچنین کار با این محصول بسیار ساده است و به راحتی می توانید نحوه کار با آن را یاد بگیرید. جت پرینترهای دستی معمولا وزن کمی دارند و کار با آن ها خسته کننده نیست. داشتن باتری مناسب یکی دیگر از ویژگی های مهم است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. همچنین داشتن حافظه ذخیره سازی و صفحه نمایشگر می تواند فرآیندهای کاری شما را راحت تر کند.

2- جت پرینتر ثابت

جت پرینتر ثابت در نقطه مقابل جت پرینترهای دستی قرار دارد. این محصول معمولا روی نوار نقاله سوار می شود و کار چاپ روی بسته بندی محصولات را انجام می دهد. عدم دخالت دست و همچنین سرعت بالا را می توان از مزایای این محصول به حساب آورد. از طرفی دیگر این محصول کیفیت و اندازه های مختلفی را برای چاپ فراهم می کند. به صورتی که با تغییر محصول هم می توانید از آن استفاده کنید. جت پرینترهای ثابت تک الکترونیک جزو بهترین محصولات موجود در بازار است که می توانید با استفاده از آن از مزایای بیان شده بهره بگیرید. جت پرینترهای ثابت به دلیل عدم نیاز به اپراتور می تواند از خطاهای انسانی بکاهد. همچنین می تواند هزینه های جاری شما را کاهش دهد.

3- جت پرینتر لیزری

استفاده از لیزر در صنایع مختلف در حال گسترش می باشد. به طوری که از پزشکی گرفته تا صنایع آرایشی و بهداشتی و همچنین بسیاری از شاخه های صنعت از لیزر استفاده می شود. تا جایی که در برخی از چاپگرهای خانگی هم از این تکنولوژی استفاده می شود. جت پرینترهای لیزری با ایجاد گرما و سوزاندن نقاط مورد نظر، عمل چاپ را انجام می دهد. در این روش از هیچ گونه جوهری استفاده نخواهد شد. در نتیجه هم هزینه ها کاهش می یابند و هم کیفیت و تمیزی کار بالاتر خواهد بود. این گزینه مخصوصا برای تولیدی هایی که به صورت چند شیفت به فعالیت خود ادامه می دهند بسیار کاربردی خواهد بود.

4- جت پرینتر tij

جت پرینتر tij نوعی از تکنولوژی است که با استفاده از مقاومت به کار رفته در دستگاه دمای جوهر موجود در آن را تا حد زیادی افزایش خواهد داد. این افزایش دما تا حدی ادامه خواهد داشت که جوهر را به نقطه جوش برساند. سپس جوهر با فشار به بیرون فرستاده می شود تا عملیات چاپ انجام شود. در این دستگاه از تعداد زیادی هد استفاده می شود که هر کدام از آن ها به صورت جداگانه قابل تنطیم می باشند. این ویژگی امکان چاپ در شکل ها و تصاویر مختلف را فراهم می کند.

5- جت پرینتر Cij

جت پرینترهای cij جزو شناخته شده ترین و محبوب ترین جت پرینترهای موجود در بازار می باشد. تکنولوژی به کار رفته در این محصول با پاشش مداوم جوهر عملیات چاپ را انجام می دهد. به کمک این نوع از چاپ روی انواع سطوح در هر شکلی می توان کار چاپ را به صورت مناسبی انجام داد. جوهر خروجی به سرعت خشک می شود در نتیجه سرعت چاپ به شکل قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. کیفیت چاپ این تکنولوژی بسیار مناسب است.

6- جت پرینتر Dod

جت پرینترهای dod را می توان یکی از کاربردی ترین محصولات مورد استفاده برای تاریخ زنی و چاپ اطلاعات روی محصولات دانست. در این روش به کمک تعداد زیادی نازل پخش کننده، جوهر روی محصول پخش می شود. تعداد نازل های این دستگاه از 7 تا 128 نازل می تواند متغیر باشد. تعداد زیاد نازل به شما این امکان را می دهد که اندازه و کیفیت چاپ را تغییر دهید. از طرفی دیگر هر کدام از نازل ها به صورت جداگانه قابل کنترل هستند و در نتیجه امکان ایجاد شکل ها و نوشته های گوناگون برای شما فراهم خواهد بود.

معرفی جت پرینترهای تک الکترونیک

شرکت تک الکترونیک فعالیت خود را در سال 93 در زمینه تولید و توسعه جت پرینترها شروع کرد. این شرکت با بهره گیری از متخصصین ایرانی موفق به تولید محصولاتی منحصر به فرد با کارآیی بالا شده است. جت پرینتر تک اکترونیک از زمره با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار هستند. این شرکت با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی کامل آماده است تا محصولات خود را در اختیاز شما کاربران گرامی قرار دهد.

منتظر نظرات سازنده شما در بخش کامنت ها هستیم.

ارسال نظر