احتمال ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در هنگ‌کنگ مطرح شد!

رسانه کلیک-احتمال ارائه طرح ممنوعیت ورود سرمایه‌گذاران خرد به فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در هنگ‌کنگ، باعث افزایش نگرانی‌ها در این صنعت شده است. در همین راستا، برخی از فعالان ارزهای دیجیتال در این کشور نسبت به زیرزمینی‌شدن فعالیت‌ها هشدار داده‌اند.

احتمال ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در هنگ‌کنگ مطرح شد!

به گزارش کوین تلگراف، فعالان صنعت ارزهای دیجیتال در هنگ‌کنگ در تلاش هستند تا تصویب یک قانون مربوط به ارزهای دیجیتال را که در دست تهیه است، به تأخیر بیندازند. این طرح قانونی، معاملات قانونی ارزهای دیجیتال را فقط به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای محدود می‌کند؛ به‌طوری‌که ۹۳ درصد از جمعیت این منطقه از این بازار محروم می‌شوند.

اتحادیه صنعت رمزنگاری، موسوم به امور مالی دیجیتال جهانی (Global Digital Finance)، روز دوشنبه در توضیحی برای روزنامه چاینا مورنینگ پست (China Morning Post) هشدار داد که این طرح قانونی باعث می‌شود معامله‌گران خرد به پلتفرم‌های خارج از حوزه تنظیم مقررات روی بیاورند.

GDF صرافی‌های ارز دیجیتالی مثل BitMEX، هوبی (Houbi)، کوین بیس (Coinbase) و اوکی کوین (OKCoin) را نمایندگی می‌کند. این نهاد در خط مقدم تلاش‌های این صنعت برای مقابله با طرح قانونی یادشده است.

اداره خدمات امور مالی و خزانه‌داری هنگ‌کنگ این طرح را برای اولین بار در نوامبر سال ۲۰۲۰ ارائه کرد که بخشی از تلاش برای تشدید اقدامات مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم به شمار می‌رود. این طرح قانونی همچنین در راستای اقدامات هنگ‌کنگ برای تطبیق مقررات داخلی با توصیه‌های گروه ویژه اقدامی مالی (FATF) است.

اما طرح این نهاد نظارتی فراتر از الزامات چارچوب FATF و بیشتر بیانگر موضع سرسختانه دولت چین در ارتباط با معاملات ارزهای دیجیتال است. مالکوم رایت (Malcolm Wright)، رئیس شورای مشورتی GDF، یادآور شده است که اعضای FATF مثل سنگاپور، بریتانیا و ایالات متحده همگی به معامله‌گران خرد اجازه مشارکت در بازار ارزهای دیجیتال را می‌دهند.

دولت هنگ‌کنگ در طول ماه ژانویه مشغول مشورت با عموم مردم و اعضای اتحادیه‌ها بوده است. اکنون که دوره مشورت به پایان رسیده، انتظار می‌رود که طرح پیشنهادی تبدیل به لایحه شده و در سال جاری در شورای قانون‌گذاری هنگ‌کنگ مطرح شود.

روزنامه چاینا مورنینگ پست تخمین زده که ۹۳ درصد از جمعیت منطقه هنگ‌کنگ تحت تأثیر این ممنوعیت قرار بگیرند. این تخمین مبتنی بر مطالعه اخیر سیتی بانک (CitiBank) است که یافته‌های آن نشان می‌دهد تنها ۷ درصد از مردم هنگ‌کنگ، یعنی ۵۰۴,۰۰۰ نفر، دارایی‌های کافی برای انطباق با معیارهای تعیین‌شده برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در اختیار دارند.

نماینده‌ای از انجمن بیت کوین هنگ‌کنگ به‌تازگی استدلال کرده است که محروم کردن سرمایه‌گذاران خرد از دسترسی به بیتکوین به‌معنای تخطی از اهداف دولت برای ارتقای نوآوری و دربرگیری مالی است. محدودیت‌های پیشنهادی ممکن است به خودپردازهای بیت کوین نیز تعمیم داده شود. همچنین، قدرت نهاد قانون‌گذار هنگ‌کنگ را در اعطای مجوز ارزهای دیجیتال به کسب‌وکارها به‌صورت چشمگیری گسترش خواهد داد.

ارسال نظر