چطور شب یلدای مجازی داشته باشیم؟ [اینفوگرافیک]

با برگزاری یلدای مجازی می‌توانیم حس و حال این شب خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی را زنده نگه داشته و رسوم باستانی را در کنار اعضای خانواده و البته با کمک تکنولوژی به‌جا آوریم!

چطور شب یلدای مجازی داشته باشیم؟ [اینفوگرافیک]

چطور یلدای مجازی برگزار کنیم؟

یلدا یکی از کهن‌ترین و زیباترین شب‌های سال است که خانواده‌ها را دور هم جمع می‌کند. با این حال، به دلایل مختلف ممکن است همه اعضای خانواده نتوانند زیر آن کرسی گرم و فضای صمیمانه، گرد هم جمع شوند و مراسم یلدایی را به‌جا آورند.

زندگی پرمشغله امروز به‌طور اجتناب‌ناپذیری خانواده‌ها را از هم دور کرده و کرونا نیز مزید بر علت شده است. علیرغم واکسیناسیون جهانی، اپیدمی کرونا هنوز هم موجب نگرانی افراد می‌شود.

بسیاری از خانواده‌های ایرانی ترجیح می‌دهند یلدای امسال را نیز در خانه بمانند و دوستان و عزیزان خود را در معرض خطر احتمالی قرار ندهند.

ولی خانه‌نشینی به معنی عدم بازدید و دورهمی های خانوادگی نیست. اینجاست که تکنولوژی در قرن بیست و یکم به کار می‌آید و به ما کمک می‌کند شب یلدای دوست‌داشتنی را با کمی تغییر به صورت مجازی در کنار عزیزان خود بگذرانیم.

پس گوشی یا تبلت خود را در دست گرفته و مراسم یلدای مجازی را با خانواده و بستگان خود به‌جا آورید. مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها را فراموش نکنید. با هر روشی که شده، آن‌ها را به جمع خود وارد کرده و یلدای خاطره‌انگیزی را برای آن‌ها رقم بزنید.

هر یک از سنت‌های شب یلدا به صورت مجازی قابل‌اجرا است. با کلیک در نحوه برگزاری یلدای مجازی همراه باشید تا این شب زیبا را با خنده و شادی به صبح برسانید.

برگزاری مهمانی با تماس تصویری

گوشی و تبلت را برداشته و در یک ساعت معین، بستگان را از طریق تماس تصویری به مهمانی یلدای مجازی خود دعوت کنید. یلدا بهترین بهانه برای دیدن چهره عزیزانتان است.

ادای صله‌رحم با ارسال پیام به بزرگ‌ترها و فامیل

اگر قادر به برقراری تماس تصویری نیستید، می‌توانید با ارسال پیام متنی یا صوتی به اعضای فامیل و مخصوصا بزرگ‌ترها، یلدای باستانی را به آن‌ها تبریک گرفته و نشان دهید که همواره به یاد آن‌ها هستید.

به اشتراک گذاشتن سفره‌های یلدا در شبکه‌های اجتماعی

با به اشتراک‌گذاری سفره‌های تزئین شده و رنگارنگ خود، مهم‌ترین سنت یلدا، یعنی چیدن سفره شام و تنقلات را به‌طور مجازی به‌جا آورید. متقابلا دیدن سفره‌های دیگران نیز شما را به وجد آورده و شور و حال یلدایی را در دل به پا می‌کند.

گوش دادن به پادکست قصه‌های کهن

یکی از رسوم یلدا، شنیدن داستان‌ها و روایات شاهنامه از زبان بزرگ‌ترهای فامیل است. ولی در یلدای مجازی می‌توانید به پادکست قصه‌های کهن گوش داده و برای چند دقیقه هم که شده، خود را به یک فضایی معنوی دعوت کنید.

یلدای مجازی

مشاعره و شعر خواندن در گروه‌های خانوادگی

گروه‌های خانوادگی جزو لاینفک در اپلیکیشن های پیام‌رسان ما ایرانی‌ها هستند. یلدا بهترین فرصت برای سپری کردن اوقات خوش در این گروه‌ها است. به احترام یلدا، با اعضای خانواده شروع به شعرخوانی و مشاعره کنید.

به‌طور کلی مشاعره یکی از بهترین راه‌های افزایش صمیمیت بین افراد است. اگر در بین اعضای خانواده افراد شوخ‌طبع هم داشته باشید، که چه بهتر!

حافظ خوانی بزرگ‌ترها

با برگزاری تماس‌های صوتی یا تصویری با بزرگ‌ترها، از آن‌ها بخواهید برای شما حافظ یا قرآن بخوانند. با این کار علاوه بر شاد کردن دل اعضای بزرگ فامیل، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، یکی دیگر از سنت‌های مهم شب چله را به‌جا می‌آورید.

پوشیدن لباس نو

بدون شک حس و حال تازه و خوبی در پوشیدن لباس‌های نو وجود دارد. با این کار به جشن دیرینه ایرانی‌ها احترام گذاشته و نشان می‌دهید که یلدای مجازی به اندازه یلدای واقعی برای شما اهمیت دارد. بستگان از دیدن ظاهر آراسته شما لذت برده و انرژی مثبت طولانی‌ترین شب سال را به آن‌ها منتقل می‌کنید.

تبریک با دابسمش

یکی از بامزه‌ترین راه‌های برگزاری یلدای مجازی، فرستادن تبریک‌های متفاوت با دابسمش برای نزدیکان و اعضای فامیل است. با این کار، به آن‌ها نشان می‌دهید که فرد خاصی در زندگی شما هستند و لبخند را روی لب‌های آن‌ها می‌نشانید.

مشارکت فامیلی در بازی‌های آنلاین

و اما سرگرم‌کننده‌ترین دورهمی مجازی در زیباترین شب سال، انجام بازی‌های گروهی خانوادگی به‌وسیله اپلیکیشن های آنلاین است. لازم نیست به سراغ بازی‌های سخت و طولانی بروید. منچ و حتی مار و پله نیز می‌توانند اوقات مفرح و شادی را برای شما فراهم آورده و یلدای خاطره‌انگیزی را به وجود آورند.

کلام آخر

لطف یلدا به دور هم بودن است، حتی با یک نفر. سنت‌های یلدا را با عزیزانتان به‌جا آورید تا میمنت زایش خورشید، جان تازه‌ای به زندگی شما بخشد. یلدایتان مبارک.

[اینفوگرافی از مهدیه شاه‌بنده]

ارسال نظر