مسابقه اسپاگتی، پنجمین رویداد کد‌نویسی مبهم

پنجمین رویداد کد‌نویسی مبهم، پنجشنبه سوم اسفندماه، با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری، صندوق نوآوری شکوفایی و دانشگاه صنعتی شریف، با حضور دانشجویان کامپیوتر در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

مسابقه اسپاگتی، پنجمین رویداد کد‌نویسی مبهم

نوآوران داد و ستد هستی، ایران سرور، بیمه تعاون، دیجی‌اکسپرس، توسن آکادمی، فینوداد، نوین کیش و اندیش طراحان از این مسابقه حمایت کردند.

احسان احسانی‌مقدم، دبیر کمیته علمی و سرپرست کمیته داوری در این برنامه گفت: «برنامه‌های مختلفی در قالب مسابقات مثل ماراتون ملی موبایل، کدجم، اسپاگتی و… را برگزار کردیم. ما در دانشگاه شریف خواستیم، در راستای برگزاری این نوع برنامه‌ها، فضای تلاش و رقابت سالم را ترویج دهیم و به چیزی که به نوع متفاوتی ساخته شده نگاه کنیم.»

احسانی‌مقدم سپس توضیحاتی در خصوص مسابقه اسپاگتی ارائه کرد.

دکتر مهران ریواده، استاد دانشگاه شریف و مدیر چابک نوآوران داد و ستد هستی، در سخنرانی خود، ضمن معرفی سه محصول جدید این شرکت، دارتیل، پرولایو و آی پلاس، بر اهمیت استفاده از هوش مصنوعی تاکید کرد و گفت: «کشور نگاه استراتژیکی به استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی دارد، اما دیگر وقت آن است که به سمت اجرا حرکت کنیم.»

وی افزود: «در فناوری، ما صرفا منابع انسانی را به عنوان سرمایه داریم.» او پس از تعریف مفهوم کیوکامرس، محصولات هستی را که در آن‌ها از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می‌شود را در دسته کیوکامرس که ترند بازار تجارت الکترونیک است، قرار داد.

یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه تعاون نیز پس از ارائه تعریفی از فینتک و اینشورتک گفت: «در دنیا، بیش از ۲۰۰ شرکت اینشورتکی موفق وجود دارد و هر ساله میزان سرمایه‌گذاری در اینشورتک‌ها دو یا سه برابر افزایش می‌یابد، اما در ایران اینشورتک‌ها محدودند. این همچنان که نکته‌ای منفی است اما فرصت‌های زیادی در بازار برای ظهور کسب‌وکارها ایجاد می‌کند.»

یونسی همچنین ترندهای حوزه اینشورتک را توضیح داده و از بیمه‌های پارامتریک، ‌‌UBI و P2P یاد کرد.

رضا گنجی، مدیر تولید توسن با اشاره به درونگرایی برنامه‌نویسان، بر لزوم شبکه‌سازی در دنیای امروزی و بازار کار تاکید کرد.

حمیدرضا شریفی، رئیس انفورماتیک نوین کیش تصریح کرد: «برنامه‌نویسی یک هنر است و تنها یک فناوری نیست، برنامه‌نویسی مسیری است که مسائل و چالش‌های بسیاری را حل می‌کند.»

لیلا شهپر، مدیرعامل شرکت عمرانی اندیش طراحان نیز دلایل حضور این شرکت در رویداد اسپاگتی را اینطور تشریح کرد: «شرکت‌های عمرانی نیز به افزونه‌های فناوری برای پیشرفت در این دوره نیاز دارند.»

پروین آقازاده، برنامه‌نویس ارشد توسن نیز، با بیان مثالی در خصوص خرید قهوه در هنگام کار (انجام هم‌زمان کارها) به تشریح Reactive Programming‌ پرداخت و در این خصوص گفت: «به عنوان برنامه‌نویس، باید کدهایی تولید کنید که پرفورمنس بالایی داشته باشند. در حقیقت سرعت و پرفورمنس، ضرورتی حیاتی محسوب می‌شوند که باید در کار خود لحاظ کنند.»

وی در خصوص برنامه‌نویسی واکنشی توضیح داد: «این مبحث جدید نیست و از سال ۱۹۹۶ مطرح شده، در این بحث، جریان‌های اطلاعاتی غیر هم‌زمان وجود دارد. هر جریان دنباله‌ای از اتفاق‌هاست که بر اساس زمان مرتب شده است.»

احسان احسانی مقدم، سعید علی‌اکبریان، علی داوودی، بهنام قلی‌پور، سیدرضا سفیدگر، پویا دارابی و رضا گنجی به عنوان داوران در این برنامه حضور داشتند. آرمین مهرآئین، آرمین مقصودلو، اسماعیل غفاری، نگار الهامیان، فاطمه محمدی، ماهرو بخشی، گلناز اژدری، دانیال چوپانی، نرگس محمدی‌نژاد، سارا قسمتی، نگین دلاوری، حسین کریمی، مهدی رحیم‌زاده و… نیز منتورهای این رویداد بودند.
IMG_4949

 

ارسال نظر