مجوز تردد خودروهای بدون آینه در ژاپن صادر شد

وزارت حمل‌و‌نقل ژاپن طراحی آینده‌نگرانه‌ای را تأیید کرده که می‌تواند مسیر دنیای اتومبیل را دستخوش تغییر کند. مقامات ژاپنی اجازه تردد خودروهای بدون‌آینه را در جاده‌های این کشور صادر کرده‌اند.

مجوز تردد خودروهای بدون آینه در ژاپن صادر شد

به گزارش کلیک، این سیاست جدید به دنبال اعلام کارگروه بین‌المللی استانداردهای اتومبیل سازمان ملل مبنی بر امکان جایگزینی آینه خودرو با سیستم‌های دوربینی، در صورت برآورده‌شدن برخی معیارهای مشخص، اتخاذ شده است.

ماسرو میاشیتا (Maseru Miyashita) از وزارت حمل‌ونقل ژاپن در این زمینه می‌گوید:

در وهله اول، مانیتورها و دوربین‌ها می‌بایست در همان محلی قرار داده شوند که آینه‌های بغل و آینه عقب در حال حاضر، در آنجا استفاده می‌شوند و همین نماها را باید به راننده ارائه کنند. استفاده از مانیتورها به جای آینه‌ها، یکی از فاکتورهای اصلی برای اطمینان از ایمنی رانندگان خواهد بود.

۸۸۱ec9a082eacbfdcc886ab8411a024a

خودروهای بدون‌آینه، آینه‌های آنالوگ بغل و عقب را با دوربین‌ها و نمایشگرها جایگزین می‌کنند. طرفداران این نوع خودروها به این موضوع اشاره می‌کنند که کنار گذاشتن آینه‌های بغل می‌تواند باعث افزایش قابلیت‌های آئرودینامیک در یک خودرو شود و علاوه بر این، دوربین‌ها میدان دید گسترده‌تری نسبت به آینه‌ها دارند. البته این موضوع را نیز نباید نادید بگیریم که آینه یک شیء ساده و دوربین و نمایشگر یک سیستم پیچیده است؛ بنابراین مطمئناً تعمیر و نگهداری آینه‌ها به مراتب ساده‌تر از چنین سیستم‌هایی است. همچنین برخی کارشناسان صنعت اتومبیل این نکته را یادآور می‌شوند که با اینکه یک دوربین نمای عقب می‌تواند تأثیر زیادی بر برطرف کردن نقطه کور راننده‌ها داشته باشد، ولی برخی رانندگان با استفاده از ستون‌های عقب بدنه، میزان فاصله خود را با اشیای پشت‌سرشان تخمین می‌زنند و بنابراین اتکای زیادی به آینه‌های عقبشان دارند.

mini-vision-next-100-concept-4

اتوموتیو نیوز به‌تازگی گفتگویی با مقامات صنایع ایچیکوی ژاپن و بوش GmbH آلمان انجام داده؛ شرکت‌هایی که هر دو در حال ساخت سیستم‌های دوربین برای جایگزینی آینه‌ها در سال‌های آینده هستند. مطابق این گزارش، اولین محصول ایچیکو یک آینه نمای عقب داخلی است که می‌تواند دو کاربرد داشته باشد. این وسیله که در حالت عادی همانند یک آینه معمولی عمل می‌کند، با استفاده از یک سوئیچ، بلافاصله به یک نمایشگر دیجیتالی تبدیل می‌شود که تصاویر زنده پشت‌سر خودرو را پخش می‌کند. گفته می‌شود که این سیستم در آگوست سال جاری میلادی به یک خودرساز ژاپنی تحویل داده خواهد شد. بوش که در حال حاضر در ایالات متحده مظنون به دست‌داشتن در رسوایی آلودگی موتورهای دیزلی فولکس‌واگن است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارند، بر روی یک سیستم دوربینی برای خودروهای بدون‌آینه کار می‌کند و قرار است تا اولین محصول خود را در ۳ سال آینده عرضه کند.

با این گامی که در ژاپن به سمت تکنولوژی دیجیتال برداشته شده، دیگر کشورها نیز احتمالاُ فاصله چندانی با این روند نداشته باشند. به عنوان مثال، گزارش‌ها حاکی از آن است که تسلا به‌تازگی مقامات قانونگذاری ایالات متحده را متقاعد کرده تا خودروهای بدون‌آینه را تأیید کنند. همچنین در نمایشگاه لوازم الکترونیک مصرفی (CES) امسال شاهد بودیم که ب‌ام‌و از یک کانسپت i8 بدون‌آینه رونمایی کرد.

ارسال نظر