زور فایرفاکس به کروم نرسید

ممکن است مرورگر مایکروسافت اج که به تازگی ارائه شده است، منفعت بخش باشد، اما ممکن است تصمیم مایکروسافت برای توسعه مرورگر مایکروسافت اج و در حاشیه قرار دادن مرورگر اینترنت اکسپلورر به نفع رقبای این شرکت باشد.

زور فایرفاکس به کروم نرسید

به گزارش کلیک، طبق گزارشی ارائه شده از سوی StatCounter، که یکی از شرکت‌هایی است که بیشترین اخبار مربوط به اینترنت را دنبال می‌کند، مرورگر فایرفاکس موفق شده است برای نخستین بار مرورگرهای اج و اینترنت اکسپلورر را پشت سر بگذارد.

این شرکت که داده‌های خود را از سه میلیون وب سایت گردآوری می‌کند که تخمین زده می‌شود در هر ماه ۱۵ میلیون صفحه وب در آن‌ها بازدید می‌شود، اذعان کرد فایرفاکس از ماه آپریل (اردیبهشت) ۱۵٫۶ درصد ترافیک استفاده شده از طریق کامپیوترها را به خود اختصاص داده است و با اختلاف بسیار کمی از مرورگرهای اج و اینترنت اکسلوپر که با هم ۱۵٫۵ درصد ترافیک را به خود اختصاص داده‌اند، پیشی گرفته است.

اما هر سه مرورگر در میدان رقابت پشت سر گوگل قرار گرفته‌اند. گوگل گروم در سراسر جهان در سیستم عامل‌های مختلف یک میلیون کاربر دارد و ۶۰ درصد ترافیک سایت StatCounter را نیز به خود اختصاص داده است. اما لازم به ذکر است که مرورگر فایر فاکس در ماه‌های فوریه و مارچ (اسفند و فروردین)، در پشت سر مرورگرهای مایکروسافت قرار داشته است. طبق گزارش سایت مذکور، مرورگرهای سافاری اپل و همچنین اپرا که قرار است به زودی تحت مالکیت کشور چین قرار بگیرد، جایگاه‌های بعدی لیست مرورگرها را از آن خود کرده‌اند.

اگر اطلاعات ارائه شده از سوی سایت StatCounter در سال گذشته را بررسی کنیم، (مجددا این نکته را ذکر می‌کنیم که اطلاعات ارائه شده مربوط به ترافیک مصرفی از طریق کامپیوتر است) به این نتیجه می‌رسیم که ماه آپریل نخستین زمانی بوده است که فایرفاکس توانسته است از مرورگرهای مایکروسافت یعنی اینترنت اکسپلورر و اج که تنها برای ویندوز ۱۰ ارائه شده است، پیشی بگیرد.

StatCounter یکی از سایت‌های جالب برای سنجش گرایش‌های اینترنتی است و جزء اولین سایت‌هایی بود که اعلام کرد گوگل کروم محبوب‌ترین مرورگر دنیا است. اما باید به یاد داشت که این سایت اطلاعات کلی مربوط به میزان گسترده‌ای از سایت‌ها را ارائه می‌دهد، نه فقط یک سایت مشخص. علاوه بر این، خود این سایت اعلام کرده است که مرورگرهای اج و اکسپلورر در دو کشور آمریکا و انگلستان که بزرگ‌ترین بازارهای کامپیوتری را در اختیار دارند، پیش روی مرورگر فایرفاکس قرار دارند.

می‌توان این موضوع را مطرح کرد که در کشورهایی مانند چین و بسیاری از بخش‌های آسیا که ویندوز ۱۰ در آن‌ها فروش خوبی نداشته است (استفاده کاربران از نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز و همچنین میزان بالایی از سرقت نرم افزاری می‌تواند دلیل این موضوع باشد)، مرورگر اینترنت اکسپلورر به عنوان مرورگری که نسخه‌های قبلی آن منسوخ شده است، دارای میزان بالایی از کاربران دوره‌ای است که گاهی اوقات از آن استفاده می‌کنند، که غیر معمولی به نظر می‌رسد.

این گزارش می‌تواند نشانه‌ای از آینده باشد؛ زیرا آمار مطرح شده در آن بحث برانگیز است. اما چیزی که واضح و مشخص است این است که مرورگر گوگل کروم هرگز در کوتاه مدت به چالش کشیده نمی‌شود.

در مورد اطلاعات مربوط به ترافیک مصرف شده از طریق موبایل‌ها و تبلت‌ها کمتر می‌توان به این سایت اعتماد کرد. اگر می خواهید اطلاعاتی هم در این زمینه بدانید باید گفت در بخش اینترنت موبایل هم، گوگل کروم در صدر قرار دارد و مرورگر چینی UC، سافاری اپل، اپرا و مرورگر Stock اندروید در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. استفاده از مرورگر ارائه شده توسط سامسونگ که جهت استفاده در گوشی‌های گلکسی سامسونگ عرضه شده است، نیز در سال جاری رشد خوبی داشته است؛ اگر چه طبق گزارش سایت StatCounter میزان استفاده از آن زیر ۱۰ درصد است.

منبع: techcrunch

ارسال نظر