آیفون X جیلبریک شد!

رسانه کلیک - چند هفته پیش هکرها موفق به جیلبریک آیفون X شدند و اکنون یک نسخه عمومی هم برای آن منتشر کردند.

آیفون X جیلبریک شد!

اگر از دستگاه های شرکت اپل استفاده می‌کنید، حتماً با واژه جیلبریک (Jailbreak) آشنا هستید. شکستن محدودیت های سیستم عامل آی او اس یا همان جیلبریک در سالهای پیش طرفداران زیادی داشت، اما به مرور کمرنگ شد به طوری که حتی از طرف خود هکرهای توسعه دهنده آن نیز جیلبریک دیگر پشتیبانی نمی‌شد. یکی از ایده پردازهای اصلی جیلبریک در مصاحبه خود نیز ادعا کرده بود که جیلبریک آیفون تقریباً مرده است و این کار دیگر حتی در میان هکرهای حرفه‌ای هم خواهان ندارد.

اما به نظر می رسد در هفته های اخیر موج جدیدی از جیلبریک راه افتاده است. ابتدا هکرها با انتشار دموی جیلبریک آیفون 10 در رویداد POC2017 که در پایتخت کره جنوبی برگزار می‌شود، حسابی خبرساز شدند و اکنون گروه دیگری از هکرها جیلبریک را بر روی iOS 11.1.2 اجرا و حتی یک نسخه عمومی از آن را منتشر کردند. این نسخه عمومی LiberiOS نامیده می‌شود و بر روی دستگاه های iOS 11.1.2 از جمله آیفون X، آیفون 8 و مدل های قدیمی تر کار می‌کند. (شما می توانید در این لینک راهنمای این جیلبریک را مشاهده کنید).

بسیاری از کارشناسان معتقدند که دلایل و مزایای بسیار کمی برای جیلبریک آیفون وجود دارد، ضمن آنکه جیلبریک منتشر شده دارای نقص های زیادی است؛ اول از همه، این نسخه مانند جیلبریک های قدیمی نیست و رایانه ها را شامل نمی‌شود؛ علاوه بر این، هک فقط در iOS 11.0 و iOS 11.1.2 کار می‌کند؛ بنابراین اگر دستگاه شما دارای iOS 11.2 و یا نسخه های بالاتر باشد، این جیلبریک بر روی آن کار نمی‌کند.

حتی اگر شما موفق شوید که با استفاده از LiberiOS جیلبریک آیفون X خود را انجام دهید، باز هم به نظر نمی‌رسد قابلیت مهمی را به دست بیاورید. Cydia (فروشگاه App برای اپل جیلبریک) هم اعلام کرده است که این جیلبریک در دستگاه های 64 بیتی کار نمی کند؛ یعنی شما نمی توانید برنامه های iOS این مخزن و سایر برنامه های غیر رسمی را دریافت کنید.

ارسال نظر