بهترین نرم افزارهای بک آپ گیری رایگان

قصد داریم در این بخش مجموعه ای از بهترین نرم افزارهای پشتیبان گیری از اطلاعات رایانه خانگی را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن ها می توانید از فاجعه از دست رفتن اطلاعاتتان جلوگیری کنید. مجموعه ی پیش رو شامل برنامه های کاملا بروز، جدید و رایگان است.

بهترین نرم افزارهای بک آپ گیری رایگان

کلیک - برای آسیب دیدن اطلاعات ذخیره شده شما روی رایانه تان دلایل زیادی وجود دارد. از ویروس ها و باگ ها گرفته تا مشکلات سخت افزاری.

در صورتی که این اتفاق وحشتناک برای شما رخ دهد شما اطلاعات شخصی خود مثل تصاویر، موسیقی ها اسناد تحصیلی و تجاری را از دست خواهید داد. این واقعا یک فاجعه است. پس بهتر است قبل از مواجه شدن با چنین مشکلی به طور مرتب از اطلاعات خود بک آپ (نسخه پشتیبان) تهیه کنید.

اگر چه این کار مقداری کسل کننده است، ولی با انتخاب یک نرم افزار مناسب می توانید آسان تر از آن که فکرش را بکنید این کار را انجام دهید. همچنین هزینه کردن برای این کار ضروری نیست چرا که برنامه های بک آپ گیری رایگان زیادی برای ویندوز وجود دارد.

AOMEI Backupper Standard 3.2

AOMEI-Backupper-650-80 نرم افزار AOMEI Backupper Standard برنامه ای با کاربری آسان و ظاهر کاربر پسند برای تهیه نسخه پشتیبان از فایل های شماست. این برنامه دارای قابلیت های زیادی مثل: file sync، بک آپ از پارتیشن، درایو ها، ساخت ایمیج، مرور آسان بک آپ های قبلی و قابلیت ساخت دیسک نجات برای مواقع اضطراری می باشد.

با استفاده از سیستم زمانبدی این نرم افزار می توانید ساعت یا روز مشخصی را تعیین کنید تا به صورت خودکار و مرتب بک آپ گیری انجام شود.

البته در مقایسه با نسخه حرفه ای و 49 دلاری این نرم افزار محدودیت هایی نیز وجود دارد. برای مثال در نسخه رایگان امکان ترکیب کردن بک آپ ها، مدیریت فضای اشغال شده توسط بک آپ ها، ایمیج گیری از سیستم وجود ندارد.

EaseUS Todo Backup Free 9.0

EaseUS-650-80 در نگاه اول نرم افزار EaseUS Todo Backup Free چیزی نسبت به نرم افزار قبلی کم ندارد. (شما میتوانید از فایل ها، درایو ها و از سیستم بک آپ تهیه کنید و همچنین قابلیت زمان بندی تهیه بک آپ، ایمیج گیری و ساخت دیسک نجات وجود دارد.)

اما پس از مدت اندکی استفاده از این نرم افزار متوجه امکانات مفید بیش تری می شوید. برای مثال با قابلیت سیستم بک آپ گیری هوشمند (Smart Backup system) شما پوشه های خاصی را تعیین کرده و نرم افزار به محض این که محتوای آن ها تغییر کند از آن بک آپ تهیه می کند. قابلیت دیگر این نرم افزار امکان ذخیره کردن بک آپ ها روی Google Drive ،OneDrive و Dropbox است.

در این برنامه هم امکانات زیادی وجود دارد که در نسخه رایگان قابل دسترس نیست. از جمله این قابلیت ها میتوان این موارد را ذکر کرد: قابلیت رمز گذاری بک آپ ها، پشتیبانی کامل، مسدود کردن اینترنت برای بهبود عملکرد برنامه و قابلیت pre-OS boot که امکان بازیابی اطلاعات را بدون نیاز به هارد (حافظه) فراهم می کند.

ممکن است به دلیل پیچیده بودن نرم افزار EaseUS Todo Backup Free کار کردن با آن کمی مشکل به نظر برسد ولی آن چنان هم سخت نیست. بنابر این اگر روی تهیه بک آپ وسواس خاصی دارید بهتر است این برنامه را امتحان کنید.

Macrium Reflect Free 6.1.1000

Macrium-Reflect-650-80 نرم افزار Macrium Reflect Free برای افراد معمولی ساخته نشده است. در نسخه رایگان امکان تهیه بک آپ از فایل ها وجود ندارد و فقط می توان از کل اطلاعات بک آپ تهیه کرد. همچنین رابط کاربری آن نیز کاربر پسند نیست.

البته کاربران حرفه ای امکانات بسیار خوبی را در این نرم افزار پیدا می کنند. از جمله امکانات این برنامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت «differential backup» برای بک آپ گیری فقط از فایل های تغییر کرده

قابلیت فشرده سازی

قابلیت زمانبدی پیشرفته

قابلیت تبدیل ایمیج های VHD

قابلیت ساخت دیسک نجات

و قابلیت تعیین عمر بک آپ ها و حذف آن ها پس از مدت معین

همچنین با استفاده از الگوی های بک آپ میتوانید یک برنامه پیشرفته بک آپ گیری را در چند ثانیه تنظیم کنید.

کافیست گزینه الگوی Differential Backup را انتخاب کنید تا سیستم شما ماهانه یک بک آپ گیری کامل و روزانه از فایل های جدید اضافه شده بک آپ بگیرد. (البته در صورت نیاز می توان زمان بندی ها را تغییر داد)

FBackup 5.5

fbackup نرم افزار FBackup یک ابزار بک آپ گیری جالب و البته با امکانات کم است که تمرکز خود را روی ساده بودن مراحل انجام عملیات بک آپ گیری قرار داده است.

برای مثال پلاگین این برنامه به شما اجازه می دهد فقط با چند کلیک از اطلاعات کلیدی مثل داده های کروم، فایرفاکس، ایمیل های Outlook، لیست علاقه مندی های مرورگر ویندوز، تصاویر و اسناد بک آپ تهیه کنید.

با گزینه mirror backup می توانید فایل های خود را به صورت ساده از قسمتی به قسمت دیگر بدون فشرده سازی یا ایمیج کردن کپی کنید. همچنین با رابط کاربری جادویی شما میتوانید اولین بک آپ خود را در مدت بسیار کوتاهی تهیه کنید.

BackUp Maker 7.102

BackUpMaker-650-80 هدف نرم افزار BackUp Maker فراهم کردن یک ابزار فایل محور جهت بک آپ گرفتن برای همه افراد است. افراد تازه کار با گزینه راه اندازی جادویی برنامه می توانند در مدت کوتاهی به مقصد برسند و برای افراد حرفه ای نیز گزینه های جانبی خوبی در نظر گرفته شده است که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

رمزنگاری بک آپ ها

حفاظت از بک آپ ها با رمز عبور

استثنا کردن فایل ها بر اساس اندازه

قابلیت تهیه بک آپ روی CD/DVD/Blu-ray/FTP/FTPS

قابلیت اجرای عملیات بک آپ گیری با متصل شدن یک دستگاه USB

قابلیت ارسال گزارش بک آپ با ایمیل

متاسفانه این نرم افزار یک عیب بزرگ هم دارد که شما ناچارید برای بک آپ گرفتن از فایل های قفل شده 16 دلار اضافه پرداخت کنید.

نرم افزار BackUp Maker به عنوان یک ابزار عمومی گزینه خوبی نیست ولی در صورتی که قصد دارید فقط از فایل های که همیشه در حال استفاده نیستند (مثل تصاویر، موسیقی ها و اسناد) بک آپ بگیرید این برنامه و امکانات آن ارزش استفاده را دارند.

Areca Backup 7.5

Areca-650-80 این نرم افزار مستقیما افراد حرفه ای را هدف گرفته است. نرم افزار Areca Backup انبوهی از امکانات و ترفند های حرفه ای را به کاربر عرضه می کند که شامل موارد زیر است:

قابلیت فیلتر کردن بک آپ ها با پوشه، سایز، تاریخ، وضعیت و عبارت های رایج

پشتیبانی از فرمت Zip و Zip64

رمز نگاری AES و AES256

گرفتن بک آپ روی حافظه رایانه یا اینترنت از طریق سرور های FTP، FTPS ، SFTP

متاسفانه رابط کاربری این برنامه از آنچه انتظار دارید کمی پیچیده تر است و انجام کار های ساده نیاز به اعمال پیچیده دارد.

برای مثال برای زمان بندی بک آپ باید از ابزار خط فرمان (command line) استفاده کنید.

امکان بک آپ گیری از فایل های قفل شده تا زمانی که 4 دلار برای افزونه آن نپردازید وجود ندارد.

البته قابلیت های امیدوار کننده و مفید دیگری در این نرم افزار وجود دارد. مثل فناوری بک آپ گیری Delta که امکان ذخیره کردن قسمت های تغییر کرده فایل ها را می دهد و این باعث افزایش بسیار زیاد سرعت فرایند بک آپ گیری می شود. همچنین امکان بازیابی فایل های مربوط به یک زمان مشخص وجود دارد.

به طور کلی اگر شما یک کاربر با تجربه و حرفه ای هستید و به امکان کنترل کامل روی بک آپ ها نیاز دارید Areca Backup یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود.

Paragon Backup and Recovery 14 Free

Paragon-650-80 نرم افزار Paragon free backup مدتی است که به روز نشده است و این کاملا مشخص است. رابط کاربری این نرم افزار قدیمی است و فقط امکان بک آپ گیری ایمیج (نه فایل) وجود دارد. این نرم افزار دارای تعدادی فیلتر های مفید بوده امکان ایمیج گیری با فرمت VHD و VMDK را فراهم کرده است ولی موتور اصلی این نرم افزار حرفی برای گفتن ندارد.

البته قابلیت ارائه شده توسط Paragon برای ذخیره کردن ایمیج های شما در کپسول، یعنی محلی که در صورت خرابی پارتیشن احتمال کمتری برای از بین رفتن دارد، این نرم افزار را به یک برنامه ارزشمند تبدیل کرده است.

همچنین امکان ساخت دیسک نجات قابل بوت و مدیریت پارتیشن ها در این نرم افزار گنجانده شده است.

روی هم رفته Paragon را میتوان رقیبی خوب در این میدان محسوب کرد ولی این شرکت باید توجه بیشتری نسبت به آن داشته باشد و آن را سریعتر به روز کند.

QILING Disk Master Professional 3.6

QILING-650-80 نرم افزار QILING یک استاد ماهر و حرفه ای در زمینه بک آپ گیری است که توجه ما را با استراتژی ساده ولی موثر خود به سرعت جلب کرد. این نرم افزار از برنامه های مشابه امکانات بیشتری دارد.

بنابر این علاوه بر پشتیبانی از قابلیت بک آپ گیری فایل ها و ایمیج گیری به صورت کامل، به صورت زمان بندی شده و بک آپ از فایل های تغییر کرده، امکان فشرده سازی، حفظت با رمز عبور، تعیین جدول زمانی بک آپ ها وجود دارد. همچنین قابلیت ساخت دیسک نجات و بازیابی اطلاعات از طریق آن یا از روی هارد وجود دارد.

همچنین ویژگی های زیر در این برنامه گنجانده شده است:

ابزار ایمیج گیری کامل از درایو ها یا کل سیستم

مهاجرت از یک رایانه به رایانه دیگر

ساخت، فرمت، حذف و بازیابی یک درایو

تست سلامتی درایو ها

ابزار defrag

ابزار RAM disk

دیسک مجازی برای تست نرم افزار ها

و ...

بعضی از این ابزار ها ساده هستند و برنامه های حرفه ای در این زمینه ها عملکرد بهتری دارند. (برای مثال قابلیت زمان بندی EaseUS Todo Backup هوشمندانه تر عمل می کند.) ولی در هر صورت قابلیت های QILING Disk Master Professiona از نظر ما واقعا تحسین بر انگیز است.

منبع: techradar

ارسال نظر