جف بزوس از فرودگر بلو مون و برنامه بزرگ بازگشت به ماه رونمایی کرد

رسانه کلیک - جف بزوس، ثروتمندترین مرد جهان و بنیانگذار شرکت فضایی خصوصی بلو ارجین، اخیرا از فرودگر بلو مون و برنامه بازگشت به کره ماه رونمایی کرده است.

جف بزوس از فرودگر بلو مون و برنامه بزرگ بازگشت به ماه رونمایی کرد

جف بزوس ، بنیانگذار شرکت فضایی بلو ارجین ، در یکی از همایش های اخیر برگزار شده در مرکز کنوانسیون واشنگتن که کمتر از 2 کیلومتر با کاخ سفید فاصله دارد، از فرودگر بلو مون رونمایی کرد. وی اظهار داشت که این فرودگر تا سال 2024 برای فرستاده شدن به سطح کره ماه آماده خواهد شد.

بزوس همچنین اظهار داشت که نسخه بزرگتری از بلو مون نیز قادر به فرستادن فضانوردان به ماه و حمل بار به سطح آن خواهد بود. این نسخه همچنین می تواند به عنوان پلتفرم پرتاب ماهواره هایی که دور ماه می گردند، عمل کند. همچنین به گفته بزوس، این فرودگر می‌ تواند چهار ماه ‌نورد بزرگ را به صورت همزمان به ماه ارسال کند.

جف بزوس طی معرفی مشخصات این فرودگر، یکی از این ماه نوردهای بزرگ و همچنین از موتور جدید BE - 7 که برای این فرودگر طراحی شده، رونمایی کرد. به استناد CNN، بزوس اظهار داشت که بلو ارجین به مدت سه سال روی پروژه فرودگر بلو مون کار کرده و امیدوار است که بتواند آن را در همین تابستان آزمایش کند.

طبق گفته های بزوس، تلاش های شرکت بلو ارجین برای تکنولوژی های موشکی نیو شپرد و نیو گلن ، کمک زیادی به روند توسعه برنامه بلندپروازانه بازگشت به ماه کرده است.

از زمان آخرین ماموریت آپولوی ناسا در سال 1972، هیچ انسانی پا بر سطح کره ماه نگذاشته است؛ اما در ادامه سخنرانی معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، مایک پنس در مارس 2019، ناسا کار روی ماموریتی را آغاز کرده که می تواند طی 5 سال آینده محقق شود. اکنون میان شرکت های بلو ارجین و ناسا در راستای تحقق چنین ماموریتی رقابت به وجود آمده است.

اکنون پرسش مهم آن است که آیا بلو ارجین موفق به تحقق ماموریت خود در زمان تعیین شده خواهد شد؟ آن چه مسلم است این است که زمان انجام پروژه های فضایی، خصوصا پروژه های بسیار بلندپروازانه، معمولا به تعویق می‌افتد. اما جف بزوس تاکید دارد که تیم وی موفق به انجام این ماموریت در زمان تعیین شده خواهد شد.

جالب است بدانید این اولین باری نیست که شرکت بلو ارجین تمرکز خود را روی بازگشت به کره ماه قرار داده است. دو سال پیش، جف بزوس در رابطه با ساخت سکونتگاهی انسانی بر سطح کره ماه سخن گفت که در حال حاضر ایده ای کاملا بلندپروازانه به نظر می رسد. وی در این رابطه گفته بود:

فکر می کنم اگر بتوان به ماه رفت و در آن خانه ای برای انسان ها ساخت، پس از آن سفر به مریخ نیز آسان خواهد شد!

البته برنامه ای که جف بزوس اخیرا از آن سخن به میان آورده، کاملا انجام شدنی تر از ایده قبلی وی است. در حال حاضر برای دیدن نتیجه اقدامات و تلاش های بلو ارجین باید منتظر بود.

ارسال نظر