5 مسجد بزرگ ایران که با دیدنشان شگفت زده می شوید!

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی 5 مورد از بزرگترین مسجدهای ایران که هر گردشگری با دیدن آن ها کاملا شگفت زده می شود، می پردازیم.

5 مسجد بزرگ ایران که با دیدنشان شگفت زده می شوید!

ایران دارای مساجد تاریخی متنوع و شگفت انگیزی است. برخی از شهرهای ایران به واسطه وجود مسجدهای دیدنی در آن ها شهرت یافته اند و گردشگران بسیاری سالانه برای دیدن این مساجد به این شهرها سفر می کنند. در ادامه این مطلب همراه کلیک باشید تا با 5 مورد از بزرگترین مسجدهای ایران آشنا شوید.

1- مسجد نو شیراز (مسجد اتابک)

مسجد جامع جدید یا مسجد اتابک که با نام مسجد نو شیراز نیز شناخته می شود، دومین مسجد شیراز از دید ارزش تاریخی است. مسجد نو با بیست هزار متر مربع (دو هکتار) مساحت، بزرگ‌ ترین مسجد ایران محسوب می شود. این مسجد در سال 590 هجری قمری توسط اتابک سعدبن زنگی احداث شد و روبروی بارگاه شاهچراغ در شیراز قرار دارد.

در ساختمان مسجد نو اکنون هیچ کاشی کاری و کار هنری دیده نمی‌ شود، اما پیشانی طاق‌ های بزرگ با کاشی کاری معرق به خط ثلث آراسته است. نزدیک به 60 سال پیش به دلیل وجود چند درخت چنار در میان صحن، این جایگاه گردشگاه مردم شیراز بود و آب کاریز خیرات نیز از میان آن جریان داشت. مسجد نو در دوره مشروطیت نیز جایگاه گردهمایی آزادی خواهان بود.

2- مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد در مشهد یکی از باشکوه ترین و بزرگترین مسجدهای ایران است که توسط گوهرشاد بیگم همسر معین الدین شاهرخ تیموری (یکی از پادشاهان تیموری) احداث شد. این مسجد به دلیل ظرافت و زیبایی کاشی کاری، یکی از شاهکارهای معماری ایرانی در دوره تیموری به شمار می رود. این مسجد با آرامگاه امام رضا نیز مجاورت دارد و امروزه یکی از مهم ترین و شلوغ ترین مسجدهای ایران محسوب می شود. این مسجد بارها و در زمان‌ های مختلف، بر اثر عوامل طبیعی و انسانی صدمات فراوانی دیده است.

3- مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی دیگر از بزرگترین مسجدهای ایران و یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان، در ضلع شرقی میدان نقش جهان است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌ کاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره ساخته شده‌ است. مسجد شیخ لطف‌ الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شده و در مقابل عمارت عالی‌ قاپو و در همسایگی مسجد امام واقع شده است.

4- مسجد جمکران قم

مسجد جمکران یکی دیگر از بزرگترین مسجدهای ایران و در 6 کیلومتری شهر قم به طرف جاده کاشان در نزدیکی روستای جمکران واقع شده است. بنا به گفته میرزا حسین نوری ، محدث شیعی در قرن چهاردهم، مسجد جمکران به دستور امام زمان و به‌ دست شخصی به نام ابوالحسن از علمای قم بنا شده است. محدث نوری از دیداری سخن گفته است که حسن بن مثله جمکرانی با امام زمان داشته و امام زمان، دستور ساخت مسجد جمکران را طی این دیدار داده است. میرزا حسین نوری، سال وقوع این رخداد را 373 یا 393 قمری دانسته است.

5- مسجد شاه اصفهان

مسجد شاه اصفهان که به نام های مسجد جامع عباسی و مسجد امام نیز شهرت دارد، مهم‌ ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که طی دوران صفوی ساخته شد. مسجد شاه همچنین یکی از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌ شمار می‌ رود. ساخت این مسجد که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد، در سال 1020 هجری به فرمان شاه عباس بزرگ ، در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شد و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسید. شاه عباس مسجد را برای شادی روح جدش، شاه طهماسب بنا کرد.

ارسال نظر