نظر استیون اسپیلبرگ و نوام چامسکی درباره هوش مصنوعی

استیون اسپیلبرگ و نوام چامسکی تردید خود نسبت به هوش مصنوعی را نشان داده‌اند.

نظر استیون اسپیلبرگ و نوام چامسکی درباره هوش مصنوعی

« استیون اسپیلبرگ »، کارگردان مشهور فیلم‌هایی چون «فهرست شیندلر» و « نوام چامسکی » زبان‌شناس مشهور تردیدهای خود در مورد هوش مصنوعی و جایگاه آن در جهان را ابزار کرده‌اند.

اسپیلبرگ و چامسکی به‌طور جداگانه نظرات خود در مورد اینکه هوش ‌مصنوعی چگونه می‌تواند تأثیرات جدی بر توانایی بشر برای ایجاد و تفکر مستقل داشته باشد را ارائه کردند. اسپیلبرگ در مصاحبه‌ای با «استیون کلبر» مجری برنامه The Late Show در مورد اینکه استفاده از هو‌ش مصنوعی در کارهای هنری او را «بسیار عصبی می‌کند» صحبت کرد.

نظر استیون اسپیلبرگ درباره هوش مصنوعی

اسپیلبرگ در این برنامه به کلبر گفت:

«من عاشق هر چیزی هستم که توسط یک کامپیوتر ساخته نشده باشد، بلکه توسط یک انسان ساخته شود. این موضوع من را بسیار عصبی کرده است، زیرا شما اساساً در مورد دیدگاه خود به عنوان یک انسان، به رایانه استقلال می‌دهید.»

اسپیلبرگ که کارگردانی فیلم‌هایی مانند «آرواره‌ها» و «ای.تی» را در کارنامه خود دارد، عقیده دارد این موضوع که هوش مصنوعی می‌تواند «روح» را از کارهای خلاقانه جدا کند، ترسناک است. او در این رابطه گفت:

«فکر می‌کنم روح غیرقابل تصور و غیرقابل توصیف است و با هیچ الگوریتمی نمی‌توان آن را ایجاد کرد، فقط چیزی است که در همه ما وجود دارد. و از دست دادن آن به این دلیل که کتاب‌ها، فیلم‌ها و موسیقی‌هایی که ساخته‌ایم توسط ماشین‌ها نوشته می‌شوند مرا می‌ترساند.»

چامسکی، استاد زبان شناسی و فیلسوف نیز معتقد است که ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT «خلاقیت را فدای نوعی پوچ‌گرایی اخلاقی می‌کنند». او مقاله‌ای برای نیویورک تایمز نوشت که در آن گفته شده سیستم‌های هوش ‌مصنوعی مانند ChatGPT قادر به تفکر مستقل نیستند:

«با توجه به غیراخلاقی، ساختگی و بی کفایتی زبان مورد استفاده توسط این سیستم‌ها، ما فقط می‌توانیم به محبوبیت آن‌ها بخندیم یا گریه کنیم.»

چامسکی همچنین با ارسال ایمیلی به اینسایدر گفت که «تردید» دارد هوش ‌مصنوعی در پیشرفت رشته‌های تحصیلی، مانند هنر و کارهای خلاقانه مفید باشد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر