شرکت‌های مناطق محروم مجوز دانش‌بنیانی نوع 3 می‌گیرند

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌‌بنیان از اعطای مجوز دانش‌‌بنیانی به شرکت‌های دانش‌‌بنیان مناطق محروم خبر داد و گفت این شرکت‌ها مجوز نوع ۳ اخذ می‌کنند.

شرکت‌های مناطق محروم مجوز دانش‌بنیانی نوع 3 می‌گیرند

دکتر محمدصادق خیاطیان یزدی در گفت‌وگو با مهر در خصوص اعطای مجوز دانش‌بنیان نوع ۳ به شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در مناطق محروم گفت: «لازم بود در برخی حوزه‌ها نگاه ویژه‌ای از لحاظ اعطای مجوز دانش‌بنیانی صورت بگیرد. به همین منظور بر اساس مصوبه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، دسته دیگری از شرکت‌ها با عنوان «دانش‌بنیان نوع ۳» را در مرکز مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی تعریف کردیم.»

وی افزود: «در این بخش از نوع دانش‌بنیانی به مناطق کمتر برخوردار، شرکت‌های نقش‌آفرین در حل مسائل اساسی کشور، صنایع فرهنگی و خلاق و پارک‌ها و مراکز رشد علم و فناوری توجه ویژه‌ای شده است.»

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: «زیرساخت راه‌اندازی یک کسب‌وکار در پایتخت با سایر استان‌ها متفاوت است. از این رو در صدد برآمدیم تا معیارهای ساده‌تری برای ارزیابی و اخذ مجوز دانش‌بنیانی برای شرکت‌های مستقر در مناطق محروم و کم‌برخوردار در نظر بگیریم. بنابراین در برخی از شروط تائید محصول دانش‌بنیان برای شرکت‌های مستقر در این مناطق اغماض کردیم و دانش‌بنیان نوع ۳ را برای این شرکت‌ها مدنظر قرار دادیم.»

به گفته خیاطیان، شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۳ با دارا بودن معیارهای ارزیابی و با تشخیص شورای تخصصی دبیرخانه کارگروه به مدت ۲ سال تائید می‌شوند.

اعطای مجوز دانش‌بنیانی به فعالان عرصه علوم انسانی در قالب شرکت دانش‌بنیان

رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در خصوص صنایع خلاق و علوم انسانی و اعطای مجوز دانش‌بنیانی به این شرکت‌ها گفت: «تاکنون معاونت علمی و فناوری برای علوم انسانی اقداماتی مدنظر نداشته و از این رو نتوانستیم این مفهوم را در حوزه علوم انسانی جا بیندازیم، زیرا شدیداً کار سختی است. به همین منظور برای استفاده از ظرفیت شرکت‌ها، محققانی که در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند مجوز دانش‌بنیان بگیرند.»

خیاطیان افزود: «اندیشمندان و محققان این حوزه که صاحب ایده هستند، می‌توانند ایده‌های خود را در حوزه علوم انسانی مطرح کنند تا مفهوم جدیدی در دانش‌بنیان ایجاد شود.»

ارسال نظر