دیتاسنترهای ابری تا سال 2021 جایگزین دیتاسنترهای سنتی می شود

رسانه کلیک - اکثر افراد علاقه مند به دنیای تکنولوژی با فضای ابری آشنایی دارند. در کشورهایی که کاربران به اینترنت پر سرعت دسترسی دارند، از این فضا برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده می کنند. بر اساس گزارشی جدید، تا سال 2021 بیش از 95 درصد ترافیک دیتاسنترها برعهده دیتاسنترهای ابری خواهد بود. 

دیتاسنترهای ابری تا سال 2021 جایگزین دیتاسنترهای سنتی می شود

استفاده از سرویس ها و اپلیکیشن های پردازش های ابری رشد بسیار بالایی را تجربه می کند. یکی از دلایل این رشد مربوط به اپلیکیشن های مصرفی و تجاری است. بر اساس تحقیقی که توسط Cisco صورت گرفته است، کاربران از این فضا بیشتر برای استریم ویدیو، شبکه های اجتماعی و جستجو استفاده می کنند و تاجران از این فضا برای تحلیل و همکاری بهره می برند.

به علت این رشد سریع، تا سال 2021 ترافیک دیتاسنترها در هر سال به 19.5 زتابایت می رسد که افزایش چشمگیری را نسبت به 6.0 زتابایت در سال 2016 خواهد داشت. بر اساس گفته Cisco، دیتاسنترهای ابری تا سال 2021 بیش از 95 درصد ترافیک دیتاسنترها را به خود اختصاص می دهد، این رقم در سال 2016 برابر با 88 درصد بود.

رشد کاربردهای اینترنت اشیا و استفاده از آن در خودروهای هوشمند، شهرهای هوشمند و دستگاه های سلامتی باعث افزایش درخواست برای استفاده از دیتاسنترها می شود. Cisco انتظار دارد تا سال 2021 شاهد 13.7 میلیارد اتصال اینترنت اشیا باشیم. بر اساس Global Cloud Index در سال 2016 میزان اتصال اینترنت اشیا برابر با 5.8 میلیارد بوده است.

دیتاسنترهای ابری

نیاز شدید به فضای ذخیره سازی باعث ایجاد دیتاسنترهای بسیار بزرگ می شود که از آن ها با نام "Hyperscale data centers" یاد می شود. تا سال 2016 در سراسر جهان شاهد ایجاد 338 دیتاسنتر بسیار بزرگ بودیم و انتظار می رود تا سال 2021 این رقم به 628 افزایش یابد ( ظرفیت بزرگ‌ترین دیتاسنتر جهان دو برابر شد ).

تا سال 2021 نزدیک به 69 درصد از تمامی توان پردازشی دیتاسنترها را دیتاسنترهای بسیار بزرگ تشکیل می دهند و 65 درصد از تمامی اطلاعات در آن ها ذخیره می شوند. نزدیک به 55 درصد از تمامی ترافیک اطلاعات تا سال 2021 توسط این دیتاسنترها صورت می پذیرد. به عقیده Cisco برای ایجاد این دیتاسنترهای بسیار بزرگ حداقل نیاز به 1 میلیارد دلار سرمایه است.

بنابر گفته Cisco تا سال 2021 نزدیک به 94 درصد محاسبات و کارها توسط دیتاسنترهای ابری پردازش می شوند و تنها 6 درصد آن برعهده دیتاسنترهای سنتی خواهد بود. علت این محبوبیت را باید مربوط به افزایش کارایی، ظرفیت، امنیت و همچنین بهبود مدیریت این مراکز دانست.

ارسال نظر