مصوبه واردات ۵۰ هزار خودرو سواری لغو شد

مصوبه واردات ۵۰‌ هزار دستگاه خودرو سواری در سال ۱۴۰۱ از مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس، حذف شد.

مصوبه واردات ۵۰ هزار خودرو سواری لغو شد

حذف مصوبه واردات ۵۰‌ هزار خودرو سواری

پیش از این در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی عضو این کمیسیون از تصویب واردات ۵۰‌ هزار خودروی خارجی در سال ۱۴۰۱ خبر داده بود. وی تاکید کرده بود که واردات با ارز غیر‌صادراتی و با نظارت بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.

در مصوبه کمیسیون تلفیق حتی هزینه‌کرد درآمد حاصل از واردات ۵۰‌ هزار خودرو نیز پیش‌بینی شده بود. به‌طوری که عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ کل کشور گفته بود، در مصوبه یادشده به دولت اجازه داده می‌شود در ازای واردات خودرو به تامین مالی شبکه راه‌‌‌آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی موردنیاز اعم از قطار عادی، برقی، سریع‌‌‌السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه‌‌‌های نیمه‌‌‌تمام در خطوط ریلی و بخش راه‌‌‌سازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه‌‌‌خیز در جاده‌‌‌ها و ارتقای مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل‌‌‌ونقل بپردازد.

اما در کنار واردات خودروی سواری، به دولت اجازه داده شده بود که نسبت به واردات ۱۰‌هزار دستگاه ماشین‌‌‌آلات سنگین با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می‌رسد اقدام کند.

با این حال دیروز خبرگزاری تسنیم گزارش داد که کمیسیون تلقیق در دقیقه ۹۰ اقدام به لغو مصوبه واردات خودرو در سال آینده کرده است.

به طوری که بر اساس بند الحاقی یک تبصره ۷ لایحه بودجه، مصوب کمیسیون تلفیق علاوه‌بر حذف واردات خودروی سواری تاکید شده که به منظور تامین مالی شبکه راه‌آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی موردنیاز اعم از قطار عادی، برقی و سریع‌السیر و قطار شهری و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در خطوط ریلی و بخش راه‌سازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها، توسعه فرهنگ حمل‌ونقل و ارتقای مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل‌ونقل در سال ۱۴۰۱ ، به دولت اجازه داده می‌شود از محل ارز غیر‌صادراتی خود یا دیگران با نظارت بانک مرکزی و با رعایت سیاست‌های کلی نظام نسبت به صدور مجوز واردات تعداد ۵۰‌ هزار دستگاه کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال‌دار، واگن، واگن یخچال‌دار و کشنده و ۱۰‌هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین معادن و راه‌سازی اعم از نو ساخت یا حداکثر ۵سال ساخت، توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی با تعرفه ورودی که به تصویب هیات وزیران می‌رسد، اقدام کرده و درآمد ناشی از آن را به حساب ردیف جدول شماره ۵ این قانون واریز نماید.

منابع واریزی از محل جداول و ردیف‌های هزینه‌ای مربوط به مصرف می‌‌‌رسد.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر