اثربخشی واکسن کرونا چه زمانی آغاز می‌شود؟

اثربخشی واکسن کرونا و میزان ایمنی در برابر این بیماری پس از تزریق واکسن، از جمله اصلی‌ترین سؤالاتی است که این روزها برای بسیاری ایجاد شده است.

اثربخشی واکسن کرونا چه زمانی آغاز می‌شود؟

با شروع واکسیناسیون عمومی در برابر کووید-۱۹، سؤالاتی از قبیل زمان شروع اثربخشی واکسن، ماندگاری ایمنی در گروه‌های مختلف و ... مطرح شده است که باید به صورت دقیق و علمی به آن‌ها پاسخ داد.

بیشتر بخوانید: بهترین فاصله بین تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا چقدر است؟

بنا بر اعلام دفتر نظارت و پایش مصرف فراورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو، یکی از پرسش‌های مربوط به واکسن کرونا این است که اثربخشی واکسن کرونا از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ماندگار می‌ماند؟ باید توجه کرد که ایمنی‌زایی واکسن کرونا 2 تا 3 هفته بعد از تزریق نوبت اول آغاز می‌شود و 2 هفته بعد از تزریق نوبت دوم کامل می‌شود. بنابراین ریسک ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در روزهای ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود دارد و نباید نادیده گرفته شود.

در عین حال ماندگاری ایمنی در برابر ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن‌های کووید-۱۹ مشخص نیست، اما انتظار می‌رود 2 هفته بعد از کامل شدن واکسیناسیون، فرد واکسینه حداقل ۶ ماه در برابر ویروس کرونا ایمنی داشته باشد.

از سوی دیگر ممکن است بپرسید به طور کلی میزان اثربخشی واکسن‌های کووید-۱۹ چقدر است؟ در این زمینه باید گفت که همه واکسن‌های کووید-۱۹ به طور قابل توجهی ریسک تشدید بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کووید-۱۹ را در صورت ابتلا کاهش می‌دهند.

جالب است بدانید: زمان تمام شدن کرونا در ایران | احتمال شیوع آنفولانزا در پاییز امسال

همچنین این واکسن‌ها ریسک ابتلا به صورت ناقل با علائم خفیف و یا بدون علامت به بیماری کووید۱۹ را نیز کاهش می‌دهند. با این وجود اطلاعات در مورد میزان اثربخشی واکسن‌های کووید-۱۹ در برابر سویه‌های نوپدید ویروس کرونا محدود است.

ارسال نظر