بررسی ابعاد مختلف از دسترس خارج شدن سایت دی جی کالا

ساعاتی از اخلال در سایت دی جی کالا و از دسترس خارج شدن آن می گذرد(۹۵/۹/۲۹) و به بهانه این موضوع بد ندیدیم مشکل پیش آمده را که هنوز هم علت واقعی آن رسما اعلام نشده است را از چند جهت بررسی نماییم. با کلیک همراه باشید.

بررسی ابعاد مختلف از دسترس خارج شدن سایت دی جی کالا

کلیک - در نقاط مختلف جهان هر سال به مناسبت های مختلف سایت های بزرگ فروش آنلاین جهان مثل آمازون و eBay و علی بابا و ... حراج و فروش های خاصی را برای مشتریان خود در نظر می گیرند؛ با توجه به رشد پر شتاب فروش آنلاین در کشور و ظهور سایت هایی مثل دی جی کالا و بامیلو که گام های بلندی نیز در رسیدن به استانداردهای نمونه های خارجی خود برداشته اند؛ این حراج های خاص به مناسبت های خاص در ایران و این سایتها در حال اجرا هستند. برای مثال، اخیراً سایت بامیلو به تبع از حراج بزرگ Black Friday که در بسیاری از کشورهای غربی یک سنت محسوب می شود، فروش ویژه ای با نام حراجمعه را در سایت خود قرار داد که البته با استقبال کاربران نیز مواجه شد.

moghayese
اما در فاصله ۲۴ ساعت مانده به آخرین شب فصل پاییز که در ایران به شب یلدا و بلندترین شب سال، معروف است سایت دی جی کالا هم بیکار ننشسته و فروش استثنایی به مناسبت این شب برای کاربران خود در نظر گرفته بود. اما ساعاتی پیش به دلایلی نامشخص این سایت از دسترس خارج شد و تصاویری در جامعه مجازی منتشر شد که حاکی از هک شدن پایگاه داده سایت دی جی کالا بود؛ همین امر باعث شد شایعات مختلفی نیز در این زمینه مطرح شود؛ در ادامه به بررسی ابعاد مختلف احتمالی این قضیه می پردازیم:

۱- با توجه به برخی اظهارات نتاسب به دی جی کالا و برخی اظهارات افراد شاغل در دی جی کالا در جامعه مجازی به نظر می رسد، مشکل پیش آمده به دلیل حجم گسترده استقبال کاربران از فروش های رویایی حراج شب یلدا بوده و به دلیل پاسخگو نبودن زیرساخت(پهنای باند و امکانات سخت افزاری سرور) سایت دی جی کالا به این حجم گسترده از تقاضا، در نتیجه سایت برای ساعاتی از دسترس خارج شد. که در این صورت نیز این سوال پیش می آید که آیا مجموعه بزرگ دی جی کالا، پیش بینی این اتفاق را نمی کرده اند و تمهیدات لازم در جهت اجتناب از خارج شدن سایت از دسترس کاربران را از قبل پیش بینی نکرده اند؟

اختلال در دی جی کالا

۲- فرضیه دیگری که مطرح است، هک شدن پایگاه داده سایت دی جی کالا توسط افراد ناشناس است؛ چرا که عکس هایی در صفحات مجازی دست به دست چرخید که نشانگر این موضوع بودند که هر فردی که وارد سایت دی جی کالا می شود به طور تصادفی وارد حساب کاربری یکی از کاربران سایت شده و کلیه اطلاعات شخصی فرد مورد نظر در دسترس قرار می گرفت؛ در همین ارتباط برخی گمانه زنی ها حاکی ازآن است که پس از وقوع این حمله و اختلال در سایت، مدیران سایت خودشان سایت را از دسترس خارج کرده تا از بروز اتفاقات ناگوار بعدی جلوگیری به عمل آوردند تا با اینکار جلوی یک آبروریزی بزرگ را گرفته باشند. برخی کاربران مدعی هستند که با هر بار لود کردن صفحه، اطلاعات شخصی فرد جدیدی در صفحه نمایش داده می شد. اگرچه هنوز صحت و سقم این خبر تایید و یا تکذیب نشده اما در صورت بروز چنین اتفاقی ضربه سنگینی به اعتبار سایت بزرگ دی جی کالا وارد خواهد آمد که این اعتبار از دست رفته به سادگی قابل جبران نخواهد بود و مشخص نیست کاربرانی که اطلاعات شخصی آنها در معرض دید عموم قرار گرفته چه واکنشی به این موضوع نشان خواهند داد؛ اما قبل از هرگونه قضاوتی باید منتظر اعلام رسمی دی جی کالا در این مورد باشیم.
abc1
۳- از آن جا که دیجی کالا بسیاری از متدهای فروش سایت های بزرگ فروش آنلاین جهان را سرلوحه کار خود قرار داده، برخی نیز بر این باورند که اتاق فکر دی جی کالا با این اقدام که تنها چند ساعت نیز به طول انجامید و بسیاری از کاربران هم اصلا متوجه موضوع نشدند با انتشار این اخبار سعی در جلب توجه افکار عمومی به سمت این سایت شده اند و مجددا سایت را به روال عادی بازگردانده اند. این گمانه زنی از انجا نشئت می گیرد که مدتی است که تعداد کاربران ناراضی از قیمت های درج شده در سایت دی جی کالا رو به فزونی گذاشته و کاربران دیگر مثل سابق دی جی کالا را ارزان ترین منبع برای خرید اجناس خود نمی دانند و همین امر ممکن است منجر به کاهش فروش دی جی کالا شده باشد و مدیران و استراتژیست های این مجموعه عظیم شاید قصد داشته اند با روشی غیر مستقیم مجدداً توجهات را به این سایت جلب کنند چرا که سایت های رقیب نیز به سرعت در حال نزدیک شدن به دی جی کالا هستند. برخی از کامنت های منتسب به کارمندان فعال در دی جی کالا نیز به صورت خودجوش در تلگرام منتشر شد که علت از دسترس خارج شدن سایت را هجوم غیرقابل پیش بینی علاقه مندان به سایت و آماده نبودن سایت برای پاسخگویی به این حجم از استقبال عنوان می کردند که این اظهارات نیز جای تامل دارد. مثلا اینکه چطور امکان دارد همه این مشکلات در عرض یک ساعت مرتفع شود؟ و یا اینکه اگر در عرض یک ساعت قابل رفع بوده چرا از قبل چنین تمهیدی پیش بینی نشده بود؟ مثلا در یکی از این کامنت ها عنوان شده بود ۱۰۰ هزار نفر به طور همزمان در سایت دی جی کالا آنلاین شده بودند! بر طبق اصول روانشناسی و برخی قوانین بازاریابی، انتشار این گونه اظهارات در جامعه مجازی به طور غیر مستقیم بر کاربران اثر گذار بوده و آنها را بیش از پیش کنجکاو می کند که چه چیز خاصی در این مناسبت خاص در دی جی کالا عرضه می شود که با این حجم گسترده از استقبال کاربران مواجه شده است؟ باید دید این اظهارات یک حقه بازاریابی مرسوم در کشورهای غربی بوده که در این مورد هم اجرا شده یا واقعا چنین اتفاقی رخ داده است؟ باز هم باید منتظر اظهارات رسمی مسئولین دی جی کالا نشست.
۴- احتمال دیگری هم که ممکن است رخ داده باشد، مشکل در سرور و هاست سایت و یا اینترنت برخی کاربران بوده که باعث از دسترس خارج شدن سایت برای ساعاتی شده بودند.
jobs-parallax_0-1
در پایان با آرزوی موفقیت برای مجموعه بزرگ دی جی کالا که گام بلندی در تسهیل دسترسی آسان مردم به انواع اجناس مورد نیاز خود برداشته است، امید است در آینده مسئولین امر تمهیداتی را پیش بینی کنند که شاهد بروز چنین اتفاقاتی نبوده تا اعتماد از کاربر ایرانی برای در اختیار گذاشتن اطلاعات واقعی خود در سایتهای مشابه سلب نگردد.
حال باید منتظر واکنش مسئولین ارشد دی جی کالا به این اتفاق بود چرا که در صورت سکوت مسئولین در رابطه با علت واقعی بروز این اتفاق، قطعا تبعات منفی زیادی برای مجموعه بزرگ دی جی کالا را متصور هستیم که به اعتبار این مجموعه ضربه خواهد زد.

ارسال نظر