معرفی سامانه «سخا» در الکامپ

مدیرکل خدمات الکترونیکی قوه قضاییه گفت: سامانه خدمات الکترونیکی قضایی (سخا) یکی از پروژه‌های‌مان است که در سالن 41 نمایشگاه الکامپ معرفی خواهد شد.

معرفی سامانه «سخا» در الکامپ

به گزارش کلیک و به نقل از ستاد خبری الکامپ 21 ، سیامک رفعتی، مدیرکل خدمات الکترونیکی قوه قضاییه افزود : سامانه مدیریت پرونده قضایی که به اختصار سمپ نامیده می‌شود، سامانه‌ای است که برای کمک به اشخاص ذی سمت و مرتبط با پرونده‌های قضایی که در آن با استفاده از تسهیلات فناوری اطلاعات و ارتباطات، تمام عملیات قضایی و اداری و اطلاعات و اسناد مربوط به جریان رسیدگی از طرح تا ختم آن از قبیل مکاتبات وارده و صادره، ابلاغیه و اخطاریه، صورت مجلس، قرارهای اعدادی و تصمیمات نهایی و رأی، اجرای احکام و سایرامور را ثبت و به نسخه الکترونیکی تبدیل و مدیریت می‌کند .

وی افزود : سامانه خدمات الکترونیکی قضایی ( سخا ) با اهداف کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‌جویی در وقت و هزینه گروه‌های هدف و تغییر در روال ثبت دادخواست و شکواییه آغاز شده است .

مدیرکل خدمات الکترونیکی قوه قضاییه تصریح کرد : طراحی، تولید و استقرار سیستم مدیریت پرونده قضایی یکی از اقدامات عمده و مؤثر قوه قضاییه، در سال‌های گذشته بوده است . این سامانه اطلاعات خود را از طریق یک شبکه ارتباطی و اختصاصی بین نقاط قضایی و اداری قوه قضاییه، به صورت مجتمع و برخط بر روی سرورهای مربوطه ذخیره کرده و امکان دسترسی به کلیه این اطلاعات را برای ذی‌نفعان تعریف شده، مهیا می‌کند .

وی بیان کرد : هم‌اکنون دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی در مراکز کلی استان‌ها راه‌اندازی شده است و تا پایان سال این دفاتر به شهرستان‌ها و بخش‌ها، افزوده خواهد شد .

رفعتی گفت : در دولت الکترونیکی سعی خواهیم کرد تا بحث دسترسی‌های مردم را افزایش دهیم که تا اندازه‌ای در این امر موفق بوده‌ایم تا جایی که در شهر تهران حداقل دسترسی‌ها را به پنج برابر افزایش داده‌ایم .

ارسال نظر