کلاهبرداری تلگرامی به بهانه اعطای وام 85 میلیون تومانی!

رسانه کلیک - رییس پلیس فتا پایتخت از کشف نوعی کلاهبرداری تلگرامی که با وعده اعطای وام و با راه‌ اندازی کانال تلگرامی همراه بوده، خبر داد.

کلاهبرداری تلگرامی به بهانه اعطای وام 85 میلیون تومانی!

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ سرهنگ تورج کاظمی رییس پلیس فتا پایتخت عنوان کرد: این کلاهبرداری تلگرامی با راه اندازی کانال تلگرامی و نیز درج آگهی در سایت دیوار و تبلیغ جهت ثبت نام و پرداخت وام به مبلغ ۸۵ میلیون تومان با سود ۴ درصد صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ظرف کمتر از ۲۴ ساعت ادمین و محل شرکت شناسایی و متهم دستگیر شد، اظهار کرد: با حضور ماموران مشخص شد مجوز ثبتی شرکت در زمینه دیگری است که در بازرسی اسناد واریزی از ۱۰۰ شهروند متقاضی وام کشف شد. منابع مالی جهت پرداخت وام فراهم نشده و برای تامین نقدینگی لازم اقدام به دریافت وجه از شهروندان کرده است.

در ادامه رجبی، کارشناس فناوری اطلاعات درباره این شیوه کلاهبرداری بیان کرد: با پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات، وقوع جرائم متعدد در این خصوص با بهره گیری از متودها و تکنیک های فنی و بعضا از طریق سو استفاده سودجویان از ساده لوحی مخاطبان، افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به دهه های قبل داشته است و سودجویی افراد را در این حوزه به یک تجارت غیرقانونی (illegal business) تعبیر می گردد.

وی افزود: علی رغم تاکید مکرر پلیس و سازمان های متولی در این خصوص مبنی بر هوشیاری مردم در استفاده از شبکه های اجتماعی متاسفانه شاهد آن هستیم در مواردی شهروندان توجهی به بررسی اصالت معاملات و بسته های پیشنهادی در این فضا ندارند که نمونه آن همین موردی است که پلیس فتا نسبت به دستگیری کلاهبردار اقدام کرد که از ایراد خسارات مالی به شهروندان در یک اقدام به موقع پیشگیری کرد.

رجبی تصریح کرد: لازم است با نزدیک شدن به ایام پایانی سال که خریدها افزایش می یابد که بخشی از آن در محیط های مجازی شکل می گیرد توجه بیشتری به آموزش های پلیس و سازمان های متولی داشته باشیم تا مجرمان سایبری را ناکام بگذاریم

ارسال نظر