گرانی گوشی بعد از اجرای طرح رجسیتری ربطی به گمرک و حقوق ورودی ندارد!

رسانه کلیک - مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: تعرفه گمرکی و حقوق ورودی موبایل ربطی به گرانی گوشی بعد از رجسیتری ندارد و عامل اصلی قیمت بالای تلفن های همراه را باید نوسانات ارزی دلار دانست.

گرانی گوشی بعد از اجرای طرح رجسیتری ربطی به گمرک و حقوق ورودی ندارد!

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ حمید دهقانی‌ نیا مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش هزینه‌ های واردات موبایل با اجرای طرح رجیستری و بالا رفتن قیمت تمام شده این کالا برای مشتریان آیا صحبتی مبنی بر کاهش تعرفه‌ های گمرکی در این بخش مطرح نشده است، گفت: اگر فکر کنیم در دوره‌ ای که گوشی‌ ها از طریق قاچاق وارد می‌ شدند مردم آنها را ارزان می‌ خریدند به دلیل اینکه فروشندگان حقوق ورودی را پرداخت نمی‌ کردند، اشتباه کرده‌ ایم.

وی در خصوص گرانی گوشی بعد از رجسیتری عنوان کرد: حتی در آن دوره هم فروشندگان بابت گوشی‌ های قاچاق، حقوق گمرکی می‌ گرفتند. بر همین اساس می‌ توان گفت تعرفه گمرکی ربطی به اجرای طرح رجیستری ندارد. شما هر کالایی را که وارد کنید بابت آن تعرفه‌ ای می‌ پردازید. عده‌ای می‌گویند "گوشی تلفن همراه قبل از رجیستری ۲۰ درصد ارزان‌ تر بود"، باید گفت که نرخ ارز هم در آن دوره پایین‌تر بود. این استدلال درست است اما اگر بخواهیم بگوییم قاچاقچی‌ ها گوشی‌ های موبایل را ارزان‌ تر می‌ فروختند، چرا که حقوق ورودی پرداخت نمی‌کردند، استدلالی کاملا نادرست است.

حقوق ورودی موبایل

تعرفه واردات موبایل یک درصد است؛ از یک کمتر هم داریم؟

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین بیان کرد: اکنون حقوق ورودی موبایل یک درصد است. این تعرفه نزدیک به صفر است؛ آیا می‌ توان از صفر چیزی کم کرد؟ مگر می‌ شود کالایی پیدا کرد که حقوق ورودی آن کمتر از یک درصد باشد؟ حتی اگر شما آدامس و غیره را هم در نظر بگیرید برای واردات تعرفه‌ ای را پرداخت می‌کنند.

به گفته دهقانی‌ نیا، بر اساس قانون، چهار درصد علی‌ الحساب و ۹ درصد ارزش افزوده در تمام کالاها لحاظ می‌ شود و در جمع تعرفه‌ های این بخش به حدود ۱۸ درصد می‌ رسد، اما از این رقم تنها یک درصد آن مربوط به حقوق ورودی تلفن همراه می‌ شود.

ارسال نظر