موتورهای جستجوگر یوز و پارسی جو زیر چتر حمایتی دولت قرار گرفتند

رسانه کلیک - مدیر طرح جویشگر بومی از حمایت 3 میلیارد تومانی دولت از 2 موتور جستجوگر بومی یوز و پارسی جو و نیز هزینه 52 میلیاردی برای کل این پروژه ملی خبر داد.

موتورهای جستجوگر یوز و پارسی جو زیر چتر حمایتی دولت قرار گرفتند

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ علیرضا یاری مدیر طرح جویشگر بومی با رد اخباری مبنی بر هزینه ۱۷۰ میلیارد تومانی برای پروژه جویشگر بومی، اطلاعات مالی و پیشرفت زیر پروژه‌ های این طرح ملی را تشریح کرد و گفت: تاکنون حمایت مالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از هر یک از موتور جستجوگر بومی پارسی جو و یوز کمتر از ۳ میلیارد تومان بوده است.

هزینه ۵۲ میلیاردی برای طرح ملی جویشگر بومی

وی با گلایه از برخی متخصصان داخلی که از روی بی‌ اطلاعی و عدم آگاهی با دستگاه‌ های بیگانه همراهی می‌کنند توضیح داد: تاکنون برای موتور جستجوگر بومی «پارسی جو» ۲ میلیارد تومان و برای موتور جستجوگر بومی «یوز» ۳ میلیارد تومان هزینه شده است و در مجموع هزینه کلی برای ۴۰ پروژه انجام‌ شده و یا فعال در جویشگر بومی ۵۲ میلیارد تومان بوده که نزدیک به ۵۰ درصد آن در حوزه زیرساخت‌ های پردازشی و پهنای باند است.

یاری با توضیح اینکه در طرح جویشگر بومی، بازیگران متفاوت در این حوزه شناسایی‌ شده و در حوزه­ های تأمین‌ کنندگان و ارائه‌ دهندگان خدمات، محتوا و کاربرد مورد توجه قرارگرفته اند، گفت: تنوع حوزه ­ها و حجم دانشگاه ­ها و شرکت­ های توانمند مورد حمایت در هر حوزه به‌ گونه‌ای بوده که تاکنون ۴۰ پروژه در حوزه­ های خدمات پایه­ ای جویش، ابزارها و دادگان خط و زبان فارسی، محتوای بومی و نیز فعالیت­ های پژوهشی مورد حمایت قرار گرفته‌ اند.

وی عنوان کرد: در این میان می­ توان به ۲۶ پروژه محصول محور با هدف تجاری‌ سازی از قبیل موتور جستجوی فارسی، ترجمه ماشینی، رایانامه بومی و سرویس نقشه اشاره کرد که البته گزارش اقدامات صورت گرفته و در دست اقدام این طرح در سایت اطلاع‌ رسانی دیدرس (didras.ir) قابل‌ دسترسی است.

مدیر طرح جویشگر بومی درباره بررسی وضعیت جویشگرهای بومی نیز گفت: جویشگرهای بومی توسط برخی از کشورهای جهان برای مقابله با نفوذهای فرهنگی و امنیتی و نیز بهره‌مندی اقتصادی توسعه یافتند که «یاندکس» با ۵۱ درصد سهم بازار جستجو در روسیه، «ناور» با ۷۴ درصد سهم بازار جستجو در کره جنوبی و «بایدو» با ۷۶ درصد سهم بازار جستجو در چین موفقیترین جویشگرهای بومی هستند.

تسلط مطلق آمریکا بر بازار جستجوی ایران

یاری ادامه داد : جویشگر گوگل با درآمدی در حدود ۶۰ میلیارد دلار و روزانه ۹ میلیارد پرس‌ و جو قدرتمندترین جویشگر جهانی بوده و ۷۸ درصد سهم بازار جستجو در جهان و ۹۷.۸ درصد سهم بازار در ایران را به خود اختصاص داده که به همراه جویشگر «بینگ» با ۸ درصد سهم بازار جستجوی جهان و ۰.۷ درصد سهم بازار کشور، بیانگر تسلط مطلق کشور آمریکا بر بازار جستجو در دنیا و در کشور ایران است.

مدیر طرح جویشگر بومی توضیح داد: طرح کلان جویشگر بومی با تمرکز بر زبان فارسی، با در نظر گرفتن نیاز کشور و ترکیب خدمات بومی متنوع، برنامه‌ ریزی‌ شده است تا به شکل گام‌ به‌ گام بر بازار جستجوی کشور و احیاناً کشورهای فارسی‌ زبان منطقه تسلط یابد که البته دست­یابی به اهداف بازار جستجوی کشور کار بسیار دشوار و زمان‌ بری بوده و به کمک و مساعدت حاکمیت و مردم بستگی دارد و مسلماً توسعه بازار باعث بهبود کیفیت خدمات نیز می­شود و به‌ تناسب استفاده مردم و بازخوردهایی که می ­دهند، بهبود خواهد یافت.

وی یادآور شد: با توسعه فناوری‌ های مورد نیاز در جویشگرهای بومی، سیاستگذاری و اجرای آن از سوی حاکمیت، زمینه موفقیت جویشگرهای بومی در کشور را فراهم خواهد کرد و در این راستا سیاست‌ های ترویج و توسعه فرهنگ­ به­ کارگیری جویشگرهای بومی و سایر محصولات جنبی از یک‌ طرف و تشویق و هدایت سازمان‌های دولتی به سمت استفاده از خدمات جویشگرهای بومی از طرف دیگر برای بهبود اوضاع بازار خدمات بومی، لازم است.

یاری تصریح کرد: امید است خدمات بومی، اعتماد مردم را جلب کرده و بتوانند بازار مناسبی در جهت توسعه کسب‌ و کار خود داشته باشند تا ضمن توسعه فناوری‌ های بومی فرصت‌ های شغلی و کسب‌ و کاری جدیدی در فضای اقتصاد دیجیتالی فراهم کنند.

ارسال نظر